Даний конспект уроку спрямований на розширення знань учнів про творчість Леоніда Глібова. Комплекс вправ та завдань націлений на формування читацької конпетентності, спостережливості та образного мислення. Крім того, учні розширюють кругозір, обсяг знань з природознавства, отримуючи додаткову інформацію про комах.
Тема. Леонід Глібов «Коник-стрибунець»
Мета. Розширити знання учнів про творчість Леоніда Глібова.
Формувати читацьку компетентність, образне мислення, спостережливість.
Вчити оцінювати вчинки дійових осіб, виявляти мотиви їхньої поведінки.
Виховувати вміння об’єктивно оцінювати ситуацію, засуджувати легковажність та лінощі.
Матеріали та обладнання: підручник «Літературне читання. 3 клас»
(О. Я. Савченко), портрет Л. Глібова, зображення мурашки і коника-
стрибунця, куб із завданнями, відеоролик з теми «Комахи».
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1-2 хв.)
Емоційне налаштування.
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, небо прекрасне!
Доброго ранку, чиста водице!
Доброго ранку всі люди навкруг!
ІІ. Артикуляційна розминка (2-3 хв.).
Читання скоромовки в різному темпі з чітким промовлянням звука [р].
ІІІ. Актуалізація знань учнів (2-5 хв).
Група «Довідкове бюро»
1 учень – Л.Глібов народився 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині.
2 учень – Першою вчителькою Леоніда була мати.
3 учень – Маленьким дуже любив казки і народні пісні, а ще любив доглядати за квітами.
4 учень – У 13 років написав свій перший вірш «Сон».
5 учень – Закінчив гімназію і пішов працювати вчителем.
6 учень – Глібов написав 107 байок, а ще вірші, віршовані казки, акровірші.
7 учень – Свої твори підписував «дідусь Кенир ».
ІV. Повідомлення теми уроку (5-7 хв).
Л у м у р а ш к а а о
Н с п о к о н и к и к
Перегляд відеоролика про життя комах.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання байки Л.Глібова «Коник-стрибунець».
1. Робота над змістом ілюстрацій до байки
- Розгляньте ілюстрації до байки на сторінках 95-96.
- Скільки героїв зображено?
- Який вигляд у коника? Як ви думаєте чому?
- Що могло статися з комахою?
2. Словникова робота
Вдатний – здібний.
Проворний – швидкий.
Досхочу – досить.
Розкошувати – насолоджуватися.
Неборак – бідолаха.
Буйнії – дуже рухливі.
Непереливки – скрутно.
Небіж – племінник.
а) Вправа на розвиток сприймання (слова попередньо записані на дошці).
Коник суне порадь проспівав
Молодець плаче опізнився муравей
Стрибунець біліє ледаче танцюй
Співав кряче любе гопака
Робота в парі.
а) Творче завдання (в групах)
- Негативним рисам характери людини (вадам) підібрати алегоричні образи тварин.
б) Характеристика дійових осіб
- Скільки дійових осіб у байці?
- Що сказано про Коника?
- Позитивний чи негативний образ постає перед нами?
- Які слова наштовхнули нас на цей висновок?
- З яким проханням звертається Коник?
- З яких причин він не підготувався до зими?
- Як одним словом назвати вади героя ? (легковажність)
- Як відреагував Мураха на прохання?
Фізкультхвилинка
«Зайченята»
Сірі зайчики маленькі
(Вушка є у них довгенькі)
В лісі грались, веселились, —
Працювати вже стомились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись
Й до роботи знову взялись.
в) Характеристика лексичного матеріалу.
- Знайдіть опис початку зими. Яке емоційне навантаження у слові «суне»?
- Замініть слова «гульк», «серце мліє» синонімами.
- Які слова використав для прохання Коник?
Висновок: мова байки емоційна, образна, близька нам.
На гранях куба записано запитання: Хто? Який? Де? Коли? Куди? Що? Учні складають питальні речення.
Співав, розкошував, плаче, мліє, суне, розгулявся, біліє, кряче, кинувсь, згину, гудуть, порадь, одказав.
Прикріплено три малюнки: «Зима», «Літо в степу», «Ворон на гілці»
Учні зачитують уривки з байки, що характеризують дані малюнки.
Учні будують речення, починаючи їх словами «Що було б, якби…»
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія (1-3хв)
Вчитель закінчує урок словами Л.Глібова:
Здається, байка бреше,
А справді – явну правду чеше,
Нікого в світі не мине.
Читайте, згадуйте мене.
Навчитися виразно читати байку. Підготувати у групах інсценізацію.
Література