Урок "Леся Українка. Життя поетеси, її мужність і сила духу. «Давня весна». Тема гармонійного єднання людини з природою

Про матеріал
Урок містить сучасні вправи з використанням кроссенсів, хмари слів, QR коди.
Перегляд файлу

IMG-3c174e3bbb41b9ddd31fabec12571ac8-V.jpgДмитренко Марина Леонідівна,

учитель української мови і літератури,

російської мови та зарубіжної літератури

Олександро-Калинівського ЗЗСО І-ІІ ступенів

 філії Іллінівського ОЗЗСО І-ІІІ ступенів

з поглибленим вивченням іноземних мов

Іллінівської ОТГ Костянтинівського району

Донецької області

 

 

 

 

Тема уроку. Леся Українка. Життя поетеси, її мужність і сила духу. «Давня весна». Тема гармонійного єднання людини з природою

Мета: поглибити знання школярів про мужню поетесу Лесю Українку; проаналізувати її програмовий твір; розвивати вміння виділяти основні мотиви в поезіях письменниці; доводити власні думки, спостереження; наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження; раціонально використовувати навчальний час; виховувати почуття пошани, любові до Лесі Українки, її мистецькому таланту; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Компетентність: комунікативна, соціальна, творча

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Лесі Українки, фотоматеріал про її життя і творчість; міні-бібліотечка художніх творів поетеси; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, кросворд, кросенс, хмара слів, QR коди).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Розгадування кросворда «Що я пам’ятаю про Лесю Українку»

 

По горизонталі:

2. Основна риса характеру поетеси, яку вона проявила в боротьбі зі своєю хворобою (мужність).

3. Прізвище письменниці до одруження (Косач).

4. Найулюбленіша книга Лесі (Кобзар).

6. Третя збірка поетеси має назву… («Відгуки»).

8. Жанр творів письменниці «Лелія», «Біда навчить» (казка).

11. Гурток, одним із керівників якого була поетеса («Плеяда»).

12. Село, до народилася Леся Українка (Колодяжне).

По вертикалі:

1. За допомогою якого письменника 1893 року у Львові вийшла перша збірка віршів Лесі Українки — «На крилах пісень» (Франко).

5. Відомий твір письменниці — «Казка про Оха-…» (чародійника).

7. Хвороба, від якої поетеса лікувалася впродовж всього життя (туберкульоз).

9. Ім’я брата Лесі, якого вона найбільше любила і поважала (Михайло).

10. Місто для лікування і відпочинку письменниці (Євпаторія).

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Життя і творчість Лесі Українки .

Слово вчителя. За допомогою QR коду опрацюйте біографію письменниці.

                Леся Українка

                  D:\Матеріали Леся Українка\1927lu05-004.jpg                                 C:\Users\Елена Петровна\Downloads\qrcode (1).png        

 

  1. Розгадайте кросенс «Життя і творчість Лесі Українки»

D:\Матеріали Леся Українка\загружено.jpg

D:\Матеріали Леся Українка\Усна народна творчість.jpg

D:\Матеріали Леся Українка\818699.jpg

D:\Матеріали Леся Українка\485826f5c49f22a.jpg

D:\Матеріали Леся Українка\загружено (2).jpg

D:\Матеріали Леся Українка\language_vasyliv.jpg

D:\Матеріали Леся Українка\1979LU034-1.jpg

D:\Матеріали Леся Українка\загружено (1).jpg

D:\Матеріали Леся Українка\717589948_w640_h640_tovari-dlya-hudozhnikiv.jpg

 

3. Слово вчителя про весняну пору року

Найулюбленіша пора року Лесі Українки – весна. Це час, коли їй не так болить, це відчуття приливу сил, енергії, прагнення насолоджуватися, радіти від тих змін, які відбуваються в природі. Як же сприймає прихід весни поетеса? Це ми дізнаємося, ознайомившись зі змістом її поезії «Давня весна».

4. Ідейно-художній аналіз поезії Лесі Українки «Давня весна»

4.1. Виразне читання твору.

За допомогою QR коду знайдіть і прочитайте поезію «Давня весна».

D:\Матеріали Леся Українка\1979LU078-1.jpg                              C:\Users\Елена Петровна\Downloads\qrcode (3).png

4.2. Робота в групах.

Група І . Заповніть паспорт твору.

Паспорт твору

Автор

 

Рік написання

 

Тема

 

Ідея

 

Основна думка

 

Жанр

 

 

Група ІІ. Визначте композицію твору.

Композиція твору

Експозиція

 

Зав'язка

 

Кульмінація

 

Розв'язка  

 

 

Група ІІІ. Визначте художні засоби у творі.

Художні засоби

Метафори

Порівняння

Риторичні оклики

 

 

 

 

 

4.3. Обговорення ідейно-художнього змісту твору. Бесіда.

  • З чим у вашій свідомості асоціюється прихід весни?
  • Що відбувається в природі навесні?
  • Як лірична героїня твору ставиться до приходу весни?
  • Посилаючись на текст твору, опишіть красуню-весну. («Була весна весела, щедра, мила, Промінням грала, сипала квітки».) Чи можна за допомогою цього опису визначення ставлення поетеси до весни?
  • Які зміни відбуваються в природі навесні? («Все ожило, усе загомоніло — Зелений шум, веселая луна! Співало все, сміялось і бумніло, А я лежала хвора й самотна»).
  • Дослідіть, як самотність і хворобливість ліричної героїні поезії контрастує з яскравістю і шумом весняної пори.
  • Чому поетеса висловлює обурення весні? («Для мене тільки дару не придбала, Мене забула радісна весна»). Чим вони виправдані?
  • У зв’язку з чим лірична героїня змінила своє ставлення до красуні-весни?
  • За допомогою яких художніх засобів Леся Українка відтворила весну, як живу істоту?
  • Якими звуками переповнена поезія? («Приплинув вітер, і в тісній хатині Він про весняну волю заспівав А з ним прилинули пісні пташині І любий гай свій відгук з ним прислав»).
  • Як ця поезія пов’язана з життям її авторки?
  • Чи полюбляєте ви подарунки? Які саме? Чим весна обдарувала героїню твору?
  • Чому поетеса згадує про давню весну?
  • Яким пафосом пройнятий цей твір?
  • За що героїня поезії вдячна весні?

4.4. Творче завдання. За допомогою хмари слів створіть образ весни в поезії.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

 Проведення тестового опитування

1. До якого ліричного жанру належить поезія «Давня весна»?

А Пейзажного;   Б інтимного;

В філософського;   Г громадського.

2. Ознака, за якою поетеса не характеризує весну. Красуня-весна:

А весела;    Б щедра;

В мила;    Г пахуча.

3. Весна «летіла хутко, мов…»:

А стріла;    Б куля;

В стокрила;   Г мить.

4. Під час свого руху красуня розсипала:

А квіти;    Б пісні;

В сонячне проміння;  Г позитивні емоції.

5. Услід за весною можна було побачити:

А політ співучих птахів;

Б радість на обличчях людей;

В як тане крига;

Г зграю метеликів.

6. З приходом весни все довкола:

А загуділо;   Б задзвеніло;

В загомоніло;   Г зашуміло.

7. Для всіх весна — це…:

А сільськогосподарські роботи;

Б можливість вирушити на полювання;

В дарунки;

Г нові клопоти.

8. Через що лірична героїня поезії обурена на весну? Бо ця пора:

А дратує її;

Б завдає болю і страждань;

В забула про неї;

Г змушує працювати на землі.

9. З якого дерева посипалися квіти у вікно до героїні поезії? З:

А вишні;    Б сливи;

В каштана;   Г яблуні.

10. Листячко зелене на дереві:

А заблищало;   Б замайоріло;

В затріпотіло;   Г замиготіло.

11. Гай письменниця називає:

А замріяним;   Б щирим;

В любим;    Г казковим.

12. Хатинка, у якій мешкала лірична героїня поезії:

А була неподалік від річки;

Б була широкою і просторою;

В названа піснею;

Г вважалася однією з гостинних.

Примітка. За кожну правильну відповідь — 1 бал.

 

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Міні-круглий стіл. Обговорення питань

  • У чому ви вбачаєте своє щастя?
  • Чи є воно постійним або миттєвим?
  • Чим пояснити бажання Лесі Українки стати зіркою, а отже, і щасливою?

 

VIII. ОГОЛОШЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ НА УРОЦІ

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) написати міні-твір на тему «Весна у рідному краї» (група «Письменники»), 

    2) опрацювати ідейно-художній зміст твору Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» (група «Літературознавці»);

3) намалювати ілюстрацію за поезією «Давня весна» (група «Художники»)

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ярошук Олена Валентинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 листопада 2019
Переглядів
2200
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку