Кабанюк Ольга Валеріївна,
НВК «Чернеченська ЗОШ І-ІІІ ступенів- ДНЗ»,
с.Чернече,
Балтський район,
Одеська область.
Урок української літератури 9 клас
Тема: Ліричний цикл віршів « В казематі» , його провідні мотиви.
Мета: Розкрити головну думку поезії написаних Шевченком в III відділі каземату, ознайомитися з поняттями «ліричний цикл», виховувати емоційне сприйняття поезій, бажання через виразне читання вдосконалювати свої творчі здібності митця; розвивати вміння логічно і послідовно доводити своє твердження, вміння зіставляти і робити висновки на підставі спостережень над текстом твору; виховувати почуття патріотизму, любові до Україні.
Тип уроку: Комплексне застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: «Кобзар», портрет Т.Г.Шевченка, портрети членів Кирило - Мефодіївського товариства.
Епіграф до уроку
Лиш сивий морок в стінах каземату -
У цій тюрмі лихій.
Вологе світло ллється із-за грат
На вбогий стіл, на цемент, на кайдани,
І не дописані рядки горять,
Немов у серці рани.
Кесар Андрійчук
«Шевченко в казематі.»
Хід уроку
I Відтворення опорних знань
Тестування «Життєпис Кобзаря»
1.Що сталося у 1838 році?
2.Які ідеї поширювалися членами Кирило – Мефодіївського товариства ?
3.Які чотири кари було накладено на Шевченка?
4.Чому солдатчина для Шевченка була гірша за тюрму?
5.Де народився Тарас Шевченко?
6.Що спонукало поета виголосити такі слова: «Караюся, мучуся, але не каюсь…»?
7. За який твір поета було заарештовано?
8.У якому творі представлена тема селянського повстання 1768 року?
9.Хто побачив Шевченка в Літньому саду?
10.Чий портрет розігрувався в лотерею?
11.Скільки дітей було в родині Шевченків?
12.Прізвище дяка, який був першим учителем Шевченка?
II .Повідомлення теми і мети уроку.
III Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Технологія «Аналіз ситуації»
1.Бесіда, що ознайомлює учнів з роллю Т.Г.Шевченка в Кирило – Мефодіївському товариства:
1.)Демонстрація матеріалу у справі Товариства;
2)Коментар рішення царя Миколи щодо Шевченка (коментар підготовлений учнем)
- Чого ж так злякався цар, прочитавши рядки поеми «Сон»?
- Як ви гадаєте, чи злякався Шевченко присуду,чи просив помилування у царя?
(Учитель наголошує,що не тільки не злякався, а й відважився писати під найсуворішим наглядом.)
3)Демонстрація «Кобзаря», з’ясування його ролі в житті поета і цінності в сучасному світі.
4)Виразне читання поезій «Згадайте, братія моя», «Ой, одна я, одна», «Ой три шляхи широкій», « В неволі тяжко, хоча й волі…», «Чи ми ще зійдемося знову?», визначення їх провідних мотивів.
5)Декламування вірша «Садок вишневий коло хати».
2.Бесіда за змістом твору
- Як ви гадаєте, які джерела появи цього твору в таких драматичний умовах?
- Яким побачив поет літній вечір?
- З якими творами Шевченка, написаними раніше, перегукується поезія?
- Які художні деталі допомагають зробити картину зоровою?
- Визначити головну думку твору.
3. Евристична бесіда за змістом вірша «Мені однаково…»
- Що хвилює автора найбільше?
- Хто ліричний герой, чиї переживання і роздуми описані автором?
-У яких рядках змальовано близьке майбутнє?
- Як ви розумієте вислів « на нашій – не своїй землі».
- Чи актуальна ця тема сьогодні?
- Де у творі лірична кульмінація?
- Чия доля передусім тривожить автора?
- Які рядки епіграфа до уроку підкреслюють висловлення автором у творі?
- Яку найзлободеннішу проблему нашого часу передбачив Шевченко ще 1847 року?
4.Словникова робота
З’ясувати значення слів: егоїсти, альтруїсти, каземат.
IV Закріплення набутих знань.
1.Робота в групах.
Завдання I групі
- Яким в уяві Шевченка постає майбутнє України?
План відповіді
1)Що позитивного відбулося в Україні після здобуття нею статусу незалежної держави?
2)Значення української мови для сучасного українського суспільства.
3)Спільність шляхів розвитку слов’янських народів і їхній взаємозв’язок.
Завдання II групі
- У яких творах письменників світової літератури звучить мотив любові до Батьківщини.
1) Прізвища митців і назви творів.
2)Чи загрожує ця любов до Батьківщини якоюсь розправою над письменником?
3)Чому так жорстоко Шевченка покарали за цю любов?
V Підбиття підсумків уроку
1.Робота над епіграфом уроку інтерактивна вправа «Займи позицію»
- Чи є епіграф до уроку провідною думкою циклу віршів «У казематі».Чому?
Відповідь «Так» - «Ні».
2.Бесіда на закріплення.
- Про що свідчить той факт, що Шевченко в тюрмі не змінив своїх демократичних поглядів і переконань?
- Який провідний мотив циклу «В казематі».
- Яке значення діяльності Кирило – Мефодіївського товариства в нашій країні?
VI Домашнє завдання
- Провести аргументований експеримент
« Що пов’язує окремі вірші Т.Г.Шевченка в єдиний ліричний цикл».