Пропоную цікавий урок з літературного читання, який допоможе учням ознайрмитися з літературною казкою, порівняти з українською народною казкою, використовуючи різні інтерактивні методи роботи на уроці.
Тема: Іван Франко "Лисичка і Журавель".
Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; Інсценізувати частини казки; удосконалювати вміння читати, аналізувати, порівняти з українською народною казкою.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Нумо ,діти , підведіться ! Всі приємно посміхніться. Продзвенів уже дзвінок, Починаємо урок !
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Cьогодні япропоную вам подорожкраїною , а самевиїїменіпідкажете?
Це дивна країна,
Довкола- чудеса.
І все там чарівне,
Скрізь- диво-краса.
Подумайте, діти,
Промовте ,будь ласка,
Яка це країна?
Згадали ? Це ж….. Казка
Тожгараздчасу не гаєм
і в мандрівкувирушаєм .
ЗупинкаГра «Додайте останнє слово»
Чистомовка до казки «Лисичка і Журавель»
ця-ця-ця — жила собілисиця
лем-лем-лем — зустрілася з журавлем
ни-ни-ни — запросила на гостини
ла-ла-ла — каші наварила
ила-ила-ила — по тарілцірозмастила
ав-ав-ав — журавельдзьобомстукав
ївсь-ївсь-ївсь — кашки не наївсь
му-му-му — пішовдодому
щу-щу-щу — наварив борщу
чик-чик-чик — насипав у глечик
ку-ку-ку — покликав лиску
зив-зив-зив — носик до глечика не влазив
ась-ась-ась — лискарозсердилась.
А зараз ми попрацюємо в парах
«Збериприслів’я»
• На язицімедок а на думцільодок.
• І на хитрулисицю капкан знайдеться.
• Лисиця спить, а курей бачить.
• Лис старіє, але не добріє.
Казка народилась у сивудавнину. Вона виниклазначнораніше, ніж люди навчилисяписати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодомім'я авторазабувалось. Казка ставала народною. Навідмінувіднародних, є казкиавторськінаписаніпевноюлюдиною, авториякихвідомі. Тому ціказкиназиваютьавторськими, аболітературними.
-Яку авторськуказку ми будемочитативимені скажете , коли розгадаєте загадку.
Читання загадки, надрукованої на дошці.
В казціційрудийхтось, хитрий
Кашки наварив і в миску
Він налив її для гостя.
Скуштувать не довелося...
Довгі ноги, довгий ніс.
По болоту ходить скрізь.
Та нечемноюбула Лисичка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка.
Та мораль там велика
І для всіхдається
Хто ж героїці, згадай,
Назвуказкивідгадай
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з авторськоюказкою І. Я. Франка « Лисичка і Журавель».Це перша казкаізрозділу "Казки українськихписьменників"
Ш. ОпрацюванняказкиІвана Франка "Лисичка і Журавель".
Хто Франко? Ми всіцезнаєм!
Всі Франка ми величаєм
- Він великий наш казкар, поет,
Гляньте — ось його портрет.
Іван Франко писав не тількиказки , а й вірші та оповідання. Він
написав дужебагатотворів для дітей.
Якийзгодом став великим українськимписьменникомІваном Яковичем Франком.
У селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту 27 серпня 1856 року, у родиніЯцяз Гори, відомого на всю округу коваля, народивсярудоволосий, ясноокий хлопчик.
Батьки не могли натішитисясином. Хлопчикзроставрозумною, допитливоюдитиною. Цілими днями вінбігав по полю, по луках, понадгірськоюрічечкою звисокими берегами і кам'янистим дном.
Йогоцікавило все: чомусонцемаленьке, коли казали,щовоновелике?
Про щошепочелистя на осиці?
Про щорозмовляютьміж собою лісовізвірі?
Надусімзадумувався хлопчик.
На ці та іншіпитання хлопчик мігодержативідповідьу батьківськійкузні, що стояланаоколиці села понад шляхом.
Про це І. Франко та про іншезгадує у своїхтворах.
У літературній спадчині Франка помітне місц посідають казки для дітей. Деякі із них о’бднані у збірці ,, Коли ще звірі говорили ,, . До сбірки ввійшли казки : ,,Коли ще звірі говорили ,, , ,,Фарбований лис ,, , ,, Лис і дрізд ,, , ,, Заєць і їжак ,, , ,, Ворона і гадюка ,, .
Слухання казки .
Перевірка первинного сприймання змісту :
Повторне мовчазне читання.
Словникова робота
Гра ,,Закінчи речення ,,.
Поясніть , що це вони зробили ?
Поясніть прочитане ?
Пісний голос – це який ?
4.- Вибач , любоньку , - каже …(випорожнивши глечика )
Що зробив Журавлик із глечиком ?
З чим ішла Лиска додому ?
Що зробила Лисичка ?
Фізкультхвилинка
Вибіркове читання
Гра ,,Підпиши малюнок ,,
Читання казки в особах
Винахідливість
Щирість
Чемність
Підступність
Довірливість
Ввічливість
Нещирість
Улесливість
Підсумок уроку
Робота над прислів’ями
Роз’єднайте слова і прочитайте прислів’я :
(Не той друг , хто медом маже , а той ,хто правду каже .
(Яке частування , таке й частування.)
Гра ,,Так чи ні ?,,
Казка вчить нас бути гостинними ?
Ми повинні бути такими , як Лисичка ?
Казка засуджує порядність ?
У кожного повинні бути друзі?
З друзями потрібно бути доброзичливими , чуйними ?
Домашне завдання