Урок літературного читання для 3 класу "Олександр Донченко «Лісовою стежкою»"

Про матеріал
Вчити учнів знаходити в текстах описи, роздуми; формувати уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, побаченого; удосконалювати уміння складати план і стисло переказувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, фантазію дітей, творчу уяву, вміння бачити і чути навколишній світ; виховувати почуття прекрасного, любов до природи, бажання робити добро.
Перегляд файлу

 

Тема: Олександр Донченко «Лісовою стежкою»

Мета: вчити учнів знаходити в текстах описи, роздуми; формувати уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, побаченого; удосконалювати уміння складати план і стисло переказувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, фантазію дітей, творчу уяву, вміння бачити і чути навколишній світ; виховувати почуття прекрасного, любов до природи, бажання робити добро.

 

Очікувані результати

Досліджуємо мовлення

 Читаємо

- читає правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання [2 МОВ 2- 2.1- 2];

- знаходить у тексті незнайомі слова, робить спроби пояснити їхнє значення, виходячи з контексту [2 МОВ 2- 2.1-5];

- добирає потрібну інформацію із графічного тексту (таблиці, графіки, схеми) [2 МОВ 2-2.1-6];

- розповідає про вчинки улюблених персонажів [2 МОВ 2- 2.3- 2];

- пояснює вчинки персонажів на основі змісту тексту та власного досвіду [2 МОВ 2-2.2-4];

 -розрізняє головне і другорядне в тексті [2 МОВ 2-2.2-5];

- пояснює зв’язок між окремими повідомленнями в тексті [2 МОВ 2-2.2-6];

- визначає графічні елементи тексту, досліджує зв’язок між ними [2 МОВ 2-2.2-7];

- визначає тему і головну думку в тексті [2 МОВ 2-2.2-8];

- пояснює зв’язок тексту із власним досвідом, навколишнім світом та раніше прочитаними текстами [2 МОВ 2-2.4-2];

- пояснює роль ілюстрацій, таблиць, графіків, схем для глибшого розуміння змісту тексту [2 МОВ 2-2.4-3];

- представляє інформацію графічно (схеми, таблиці, діаграми) [2 МОВ 2-2.6-2];

Взаємодіємо усно

- використовує фактичний зміст (Хто? Що? Де? Коли?) для перетворення усної інформації [2 МОВ 1-1.2-1];

- малює або добирає ілюстрації, створює мапу думок до почутого [2 МОВ 1-1.2-2];

- передає інформацію в таблицях, схемах із допомогою вчителя / вчительки [2 МОВ 1-1.2-3]:

- розповідає про те, що зацікавило в усному повідомленні [2 МОВ 1-1.3-1];

- ставить запитання до усного повідомлення для отримання додаткової інформації [2 МОВ 1-1.3-2];

- обговорює з іншими інформацію, яка зацікавила [2 МОВ 1- 1.3-3]

 

Обладнання: маршрутний лист, запис співу птахів, малюнки грибів.

Тип уроку:урок формування  та вдосконалення вмінь і навичок.

Форма проведення: урок – подорож.

Інтеграція знань: читання – природознавство, читання – основи здоров’я.

ОРІЄНТОВНІ МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ

                                                                        Хід уроку

І. Організація класу.

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи взятись враз!

Розпочнемо свій урок,

Тож назад не зробиш крок.

Будем ми трудитись гарно,

Не мине й хвилини марно.

Лунає чарівна спокійна музика зі співом птахів і природних звуків.

Слово вчителя: Де ми можемо почути такі звуки. Звичайно, у лісі. Сьогодні ми проведемо не просто урок, а урок – подорож до лісу.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  •  Які дерева ростуть у лісі?
  •            На які групи вони поділяються?
  •            Що росте у нижньому ярусі лісу?

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

а) Ознайомлення з маршрутним листом (Додаток 1): Ми з вами побуваємо на Мовній стежині, відвідаємо будиночок Лісника, завітаємо на галявину Читачів, відпочинемо на лісовому пеньочку та завершимо свою мандрівку біля дерева висновків. Отож, вирушаємо.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

І зупинка – Мовна стежина.

  1.               Вправи на вдосконалення навичок читання

 Читання прислів’їв на одному видиху.

-                                        Ліс – природне багатство.

-                                        Ліс і вода – брат і сестра.

-                                        Ліс чарує, та не кожен його шанує.

  1.               Відгадування загадки.

Літом зелений, квітучий, співучий.

Іноді він загадковий і дивний,

Стане у пору осінню чарівний.

                                      (Ліс)

V. Вступні  вправи.

ІІ зупинка - будиночок Лісника.

Ось ми з вами і в лісі. А ген попереду видніється хатинка Лісника. Завітаємо до нього. Адже, саме він знає як потрібно поводити себе в лісі, що можна збирати, а до чого не слід і торкатися.

Ми знаємо, що Дашин татусь у нас лісник. І ми його запросили  на наш урок.

Виступ татуся

  1. Правила поведінки у лісі (Додаток2)
  2.               Які гриби наші друзі.

Всі ви знаєте, що гриби бувають їстівні і отруйні. Коли ви збираєте гриби пам’ятайте:

  •                               Збирати лише добре відомі гриби.
  •                               Не збирати пошкоджені гриби.
  •                               Біля дороги, на смітниках гриби не збирай!
  •                               Твої друзі:

Опеньки                                     Печериці                                Білий гриб

Опенькиhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/Steinpilz.jpg/220px-Steinpilz.jpg

 

 

 

 

 

Увага! Нас не зачіпай!

Мухомор                              Бліда поганка                                 Несправжні опеньки

Мухомор червоний. Автор фото Святослав Лопаткин

 

 

 

 

 

ІІІ зупинка – галявина Читачів.

Слово вчителя: Ось ми і вийшли з вами на галявину читачів. Тут ми з вами прочитаємо оповідання «Лісовою стежкою», яке написав Олесь Донченко.

а) Розповідь учителя про письменника. У мальовничому селі Великі Сорочинці, що на Полтавщині народився хлопчик Сашко. Це був майбутній письменник Олесь Донченко. Олесь дуже любив природу і завжди повчав: «Хоч би ким ти не був, а мусиш обов’язково хоч одне дерево за своє життя посадити і виростити». Цю любов прививав йому батько, з яким Олесь любив мандрувати будь – якої пори року. Мама знала і розповідала безліч народних прикмет, обрядів, звичаїв, пісень. Багато оповідань написав письменник для дітей. Це і «Голубий гвинтик», «Кулемет», «Лісовою стежкою» та інші оповідання.

б) Опрацювання оповідання О. Донченка «Лісовою стежкою»:

  •                  Словникова скринька. Знайдіть у другому  стовпчику слів пояснення словам із першого стовпчика.

картата                                    світяться

засмагле                                  тріщати

блимають                                з малюнком у клітинку

хрускала                                  загоріле

  •                  Самостійне читання мовчки першої частини оповідання. Що в  дівчинки було з малюнком у клітинку? Звідки йшла дівчинка? Скільки їй років? 
  •                  Читання другої частини вчителем. Що перетнуло дорогу дівчинці? Як звали дівчинку? Чому її порівнювали з кульбабкою?
  •                  Повторне читання першої і другої частини «ланцюжком»

          VI. Фізкультхвилинка. Час відпочити на лісовому пеньочку.

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно.

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили

Потім назад повторили. І стали.

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка

Нас збадьорила розминка.

 

VI. Тренувальні вправи.

а) Вибіркове читання:

-Прочитати опис зовнішності Улянки.

-У що була одягнена дівчинка?

- Прочитай, з чим автор порівнює стовбур, перекинутий через струмок.

- Якими словами можна підписати малюнок.

б) Робота над третьою частиною оповідання.

  •                  Самостійне читання тексту з поміткою незрозумілих слів.
  •                  Словникова робота. Одна дитина називає незрозумілі слова, інша – пробує їх пояснити.

 

 

VII. Творчі вправи.

IV зупинка – дерево висновків.

а) Гра «Утвори порівняння»

Ми разом з Улянкою зачаровано милувалися красою осіннього лісу. Які ж порівняння ви запам’ятали?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

б) Групова робота. Завдання від Улянки.

Спробуйте самостійно скласти порівняння, користуючись схемою-підказкою.

 

 

 

Наприклад:

берізки                 золотокосі, як               дівчатка

І група – слово – вітерець

ІІ група –слово– ліс.

 

V. Підсумок уроку. Продовжити речення: Мені подобається ліс, тому що…

 

VІ. Домашнє завдання:

  •       Скласти план і стисло переказати оповідання.
  •       Улянка пропонує побути фантазерами і придумати власну кінцівку оповідання.


Додаток 2

Правила поведінки в лісі

      Не ламайте гілки дерев та кущів.

      Не зривайте лісових квітів, Хай гарні рослини залишаються в природі!

      Не виривайте рослини з корінням.

      Їстівні гриби зрізуйте обережно, щоб не пошкодити грибницю

      Не знищуйте неїстівних грибів! Для лісових мешканців – це ліки і джерела харчування.

      Не руйнуйте мурашників – вони лісові «санітари».

      Не руйнуйте пташиних гнізд.

Бережіть ліс!

C:\Users\User\Desktop\завантаження.jpg

 

 

 

 

docx
Додано
19 березня
Переглядів
122
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку