Тема. Ознайомлення з творчістю сучасного письменника Дмитра Кузьменка (Кузько Кузякін). Дмитро Кузьменко «Чим корова не собака.»
Мета:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з твором сучасного українського письменника; учити правильно, свідомо, виразно читати текст, аналізувати його; розвивати мислення, кмітливість, увагу до слова, спостережливість, зв’язне мовлення учнів; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати інтерес і цікавість до інших предметів;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати і оцінювати свої результати;
комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування;
інформаційної: формувати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної: формувати здатність працювати в парі, групі, з усіма членами колективу;
загальнокультурної: учити дотримуватись норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Основні терміни і поняття: авторські твори, автор.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, природознавство.
Обладнання: портрет Д. Кузьменка, збірка його творів, малюнки.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі рівненько.
Усміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Щоб урок пройшов немарно,
Працювати будем гарно.
На урок ми візьмемо … ( старанність, уважність, творчість).
2. Артикуляційні вправи. Вправи для розвитку дихання.
«Задуй свічку».
«Нюхаємо квіточку»
«Коник».
«Пий чай з блюдця».
«Насос».
3. Робота над чистомовкою
На носі у пса – сидить оса.
4. «Кожній букві – своє місце»
Читання анаграм.
ВАРОКО (корова) БАСОКА (собака)
КУКОНРС (конкурс) БОТУФЛ (футбол)
НИКДОЖХУ (художник) ЛАНТТА (талант)
5. Розвиток читацьких умінь та навичок
Робота в парах
корова школа оголосити
собака шпаківня майструвати
футбол тато малювати
ІІ. Основна частина
1)Робота над загадками
Взимку на лужку
Їсть сіно, що в стіжку,
І дасть нам у відро
Смачненьке молоко. ( Корова )
В буді живе,
кісточки гризе.
Гавкає, кусається.
Як він називається? (Собака)
2)Робота в групах. Вправа «Асоціативний кущ»
корова собака
3)Повідомлення теми і мети уроку
Отже, на сьогоднішньому уроці ми прочитаємо твір сучасного українського письменника Дмитра Кузьменка (Кузько Кузякін) «Чим корова не собака», де ви зустрінетесь із своїм ровесником і переконаєтесь, чи варто вірити у свої сили.
4)Відомості про життєвий і творчий шлях Дмитра Кузьменка
Народився 1984 року в місті Житомирі. Малювати вчився у різних студіях і школах, але розуміти намальоване навчився в майстерні скульптора Леонарда Славова, якого і вважає своїм головним учителем.
Має педагогічнуосвіти. Навчався також у магістратурі Вроцлавського університету (Польща). Там, на щастя, таки зрозумів, що не зможе все життя присвятити фізиці.
Лауреат міжнародних і всеукраїнських літературних конкурсів ("Коронація слова", "Белая скрижаль", "Смолоскип", "Витоки", премії імені Олександри Кравченко та інших). Працював редактором дитячих журналів "Пізнайко", "Артек", "Професор Крейд". Книжки з ілюстраціями Дмитра Кузьменка побачили світ у видавництвах України, Польщі, Росії, Білорусі. Проілюстрував 11 книг для українських і зарубіжних видавництв. Автор книг: «Зубасті завдання», «Росли груші на вербі!», «Кожен може стать принцесою», «(Я трамвай + зоопарк) 2», «Купи слона! Або Великі пригоди маленької Софійки»,« Біла трішки чорна-пречорна книжка».
Кандидат у майстри спорту з велосипедного туризму. Одружений. Любить осінь, і коли добре ловиться щука.
5)Вправа «Передбачення»
Виразне читання тексту «Чим корова не собака» вчителем.
Тлумачення слів.
Молочні породи корів – … ( корови, які дають молоко, а не вирощуються для м’яса).
Міськвно – … (державна установа, яка керує школами міста).
Стінгазета – … (саморобна газета, яку розміщують на стіні).
Перформанс – … (вид сучасного мистецтва, дуже коротка і яскрава вистава).
Фізкультхвилинка
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли.
Піднялись, понахилялись
І здоровими зостались.
а) Бесіда.
- Де навчався хлопчик?
- Як було звати учительку?
- Що він найбільше любив робити?
- На яку тему оголосили конкурс?
- Де оголошували результати конкурсу?
- Який був головний приз?
- Чому хлопчик засмутився?
б) Вибіркове читання. Вправа «Шукачі».
- На яку тему оголосили конкурс малюнків?
- На думку вчительки, яка це була тема?
- Що намалював хлопчик?
- Хто приїхав до школи?
- Що дали школі ще в додачу?
- Ким став хлопчик?
- Що сказала директорка вчительці?
- Чим став займатися хлопчик у вільний час?
в) Читання твору учнями. Вправа «Диктор телебачення»
- Прочитайте твір. Поміркуйте, на які частини його можна поділити.
г) Поділ тексту на частини, складання детального плану.
- Перша частина. ( Вподобання хлопчика).
- Друга частина. (Оголошення конкурсу).
- Третя частина. (Перемога у конкурсі).
- Четверта частина. ( Участь в оформленні стінгазет).
- П’ята частина. ( Слава минула).
ІІІ. Заключна частина.
Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»
Навчитися виразно читати і переказувати зміст прочитаного за складеним планом.