Урок математики для 2 класу НУШ за програмою О.Савченко (підручник Н.Листопад) пов'язаний з темою доброти.
Тема: Складання таблиці ділення на 2. Задачі та приклади на ділення
Мета: повторити конкретний зміст дії ділення та зв’язок дії множення і ділення; скласти таблицю ділення на 2 з відповідної таблиці множення, розвивати увагу, мислення; формувати обчислювальні навички; виховувати бажання допомагати іншим, бути доброзичливим.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Підручник: Математика: підруч. для 2 кл. закладів загальної середньої / Н.П. Листопад. – К.- УОВЦ «Оріон», 2019
Обладнання: Мультимедійна презентація до уроку, індивідуальні карточки для опитування; таблиця ділення на 2; сніжинки для гри «Допоможи дідусеві» мікрофон, таблиця для каліграфічної хвилинки.
Хід уроку
I. Організаційна частина (Слайд 1)
«Добрий день!» - ми вам сказали,
«Добрий день!», - сказали ви,
І від цього засіяло
В серці сонце доброти.
Побажаємо один одному гарного настрою та успіхів у роботі на уроці.
II. Контроль, корекція і закріплення знань (Повторення вивченого матеріалу)
1. Повторення теоретичного матеріалу
Розгадування кросворду.
Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітала гостя. А щоб дізнатися її ім'я, необхідно розгадати кросворд (Слайд 2)
|
1 |
Д |
В |
А |
|
|||||||
2 |
М |
Н |
О |
Ж |
Е |
Н |
Н |
Я |
||||
|
3 |
Д |
О |
Б |
У |
Т |
О |
К |
|
|||
|
4 |
К |
Р |
А |
П |
К |
А |
|||||
|
5 |
М |
Н |
О |
Ж |
Н |
И |
К |
||||
|
6 |
Д |
І |
Л |
Е |
Н |
Н |
Я |
||||
7 |
Д |
О |
Д |
А |
Н |
О |
К |
|
||||
|
8 |
С |
У |
М |
А |
|||||||
1. Скільки прикладів на ділення можна скласти з одного прикладу на множення? (два)
2. Додавання однакових доданків називається... «множенням»
3. Результат дії множення (добуток)
4. Знак множення (крапка)
5. Числа, які множать, називаються (множниками - множник)
6. В математиці дві крапки (:) - це знак (ділення)
7. Число, яке додається, називається ...(доданок).
8. Результат дії додавання .. .(сума)
- Прочитайте, хто ж завітав до нас на урок. (Добринка) (Слайд За)
Дівчинка Добринка по світу гуляє
Добрі діла і справи збирає.
Записує їх у «Книгу добра»,
Щоб наша Земля щаслива була.
2. Каліграфічна хвилинка
- Сьогодні Добринка неспроста завітала до нас. 17 лютого у світі відзначають День доброти (Слайд 3б)
Цього дня люди намагаються нагадати один одному, що тільки добро, добрі справи врятують світ від зла, неприязності, хамства, егоїзму. І тільки доброзичливі люди користуються надзвичайною повагою. Запам'ятайте мудрі слова: «Людина починається з добра!»
- На каліграфічній хвилинці ми напишемо число 17
Охарактеризуйте його. Що це число може розказати про себе:
• Я двоцифрове число
• Попереднє число 16, на одиницю менше; наступне - 18, на одиницю більше;
• Я складаюсь з 1 дес. і 7 од.
• Я утворилось, коли до 10 додали 7.
• Щоб мене записати, дві цифри треба знати 1 і 7, і кожну з них в окремій клітинці писати.
- Підкресліть те число, яке на вашу думку ви написали найкраще і подаруйте його Добринці.
Сьогодні на уроці математики ми теж будемо добрими людьми, бо будемо чинити добрі справи. А які, ви зараз і дізнаєтесь.
3. Щоденні 3.Робота з карточками. (Слайд 4)
Погляньте, малеча вирішила зліпити снігову бабу. Давайте їм допоможемо.
Виконаємо роботу на карточках(на вибір вчителя)
1. Обчислити вираз 2 ∙ а + 15, якщо а = 2, 6, 8 (19, 27, 31)
2. Обчислити приклади
2 · 7 – 9 = 5 90 – 2 · 8 = 74
2 · 8 + 16 = 32 2 · 4 · 2 = 16
3. Розв’язати задачу
Було – 45 м
Продали – 5 покупцям по 2 м
Залишилося – ?
1) 2 ∙ 5 = 10(м) – продали
2) 45 – 10 = 35(м) – залишилось.
4. Усний рахунок
а) Гра « Який птах прилетів до годівнички» (Слайд 5)
- Яка зараз пора року?
- Сутужно пташкам взимку, важко у лісі, полі знайти корм. Вони прилітають поближче до житла людей.
- Яку добру справу зробили діти? (Змайстрували і повісили годівнички) (Слайд 6)
- Дізнаємось, які птахи прилетіли до годівнички. (Лише, ті, що мають у прикладі відповідь 17).
Снігур |
2 ∙ 5 + 7 |
(так) |
Сорока |
2 ∙ 8 – 9 |
(ні) |
Синичка |
2 ∙ 2 + 13 |
(так) |
Дятел |
9 + 2 ∙ 4 |
(так) |
Голуб |
2 ∙ 3 ∙ 2 |
(ні) |
Горобець |
31 – 2 ∙ 7 |
(так) |
Омелюх |
25 – 2 ∙ 4 |
(так) |
Шишкар |
30 – 2 ∙ 9 |
(ні) |
Птахи вдячні вам за допомогу.
(Слайд 7) «Допоможи котику».
Гуляє Добринка і бачить, маленьке кошенятко вилізло високо на дерево і не
може спуститися. Допоможемо йому, обчисливши математичний ланцюжок.
•
+
– +
•
+ =
Фізкультхвилинка (Слайд 8)
Добринка запросила до нас на урок найдобрішого кота у світі. Як його звати? (Кіт Леопольд)
(Під пісню «Если добрый ты» діти роблять фізкульхвилинку) (Слайд 9)
III. Вивчення нового матеріалу. 1. Підготовчі вправи.
Сніжна і мокра цього року зима. Бідкається старенький дідусь, що снігу скільки намело, а сил розчистити стежинку немає. Підніміть руку, хто допоможе дідусеві «розчистити стежинку»?
(Діти по черзі виходять до дошки, знімають сніжинку і, виконуючи завдання,
розчищають стежку)
- З прикладу на множення скласти 2 приклади на ділення
* 2 ∙ 6 = 12 12 : 6 = 2 12 : 2 = 6
* 3 ∙ 4 = 12 12 : 4 = 3 12 : 3 = 4
* 4 ∙ 8 = 32 32 : 8 = 4 32 : 4 = 8
* 7 ∙ 2 = 14 14 : 2 = 7 14 : 7 = 2
(Слайд 10) (Добринка)
Дідусь вам дуже вдячний за допомогу. А Добринка записала про цю добру справу у свою книгу.
2. Оголошення теми і мети уроку.
Саме так з прикладів на множення складаються таблиці ділення. Сьогодні на уроці ми складемо і вивчимо таблицю ділення на 2. Будемо обчислювати приклади і розв'язувати задачі, використовуючи дану таблицю.
3. (Слайд 11) Складання таблиці учнями
2 ∙ 2 = 4 4 : 2 = 2
2 ∙ 3 = 6 6 : 2 = 3
2 ∙ 4 = 8 8 : 2 = 24
2 ∙ 5 = 10 10 : 2 = 5
2 ∙ 6 = 12 12 : 2 = 6
2 ∙ 7 = 14 14 : 2 = 7
2 ∙ 8 = 16 16 : 2 = 8
2 ∙ 9 = 18 18 : 2 = 9
4. Первинне закріплення
а) - зачитування таблиці ділення ланцюжком.
- Прочитати приклад з найменшим результатом; з найбільшим результатом; з
відповіддю 6.
- Чому 16: 2 = 8? (Бо 8 ∙ 2 = 16)
б) Гра « Допоможіть бабусі перейти через дорогу» (Слайд 12)
Учні читають таблицю множення числа 2 і таблицю ділення на 2.
(Слайд 13) 5. Розв’язування прикладів.
Гарно навчатися – це теж добра справа, яка приносить задоволення і вам, і вашим батькам, і вчителям.
а) Колективно
12 : 2 + 25 = 31
40 – 10 : 2 = 35
16 : 2 : 2 = 4
8 : 2 : 2 = 2
(Слайд 13б) б) Самостійно № 632
(Слайд ІЗв) Відповіді 8,6,22,4,0
6. Розв’язування задач (Слайд 14).
Розв’язуючи задачі, ми будемо допомагати звірятам у зоопарку, подаруємо букет рідним людям.
а) Задача № 633 2 · 3 = 6 (м.)
б) Задача № 634 1) 3 · 4 = 12 (кв.)
2) 12 + 3 = 15 (кв.)
в) скласти в парах з цеглинок LEGO квітку і подарувати товаришу , сказавши слова ввічливості.
(Слайд 14). 7. Розвиток математичних знань. Робота в парах
Виконання завдання: учні усно виконують обчислення і записують лише результат в рядочок через кому.
18 : 2 + 3=
30 - 2·7 =
9 – 16 : 2 =
10 : 2 + 9 =
2 + 14 : 2=
8: 2 : 2 =
1 |
2 |
9 |
12 |
14 |
16 |
к |
! |
ю |
д |
у |
я |
12 16 1 14 9 2
Д я к у ю !
- Що сказала вам Добринка за роботу на уроці? (Дякую).
Чи неправда, приємно, коли тобі говорять слова подяки, дарують усмішку, гарний настрій.
І як чудово, коли й ти бажаєш, зичиш іншим людям добра – ти доброзичливий!
IV. Підсумок уроку (Слайд 15а) (Добринка)
Гра «Мікрофон»
- Хто завітав на урок?
- Чому Добринка сьогодні була у нас на уроці?
- Які добрі справи вона записала до своєї книги?
- Що нового вивчили на уроці?
- Що було найлегше?
- Які завдання викликали труднощі?
- Який висновок для себе ви зробили із сьогоднішнього нашого уроку.
V. Домашнє завдання (Слайд 15б)
Вивчити таблицю, задача № 635, приклади № 636. (Слайд 16)
Наш урок я хочу закінчити словами:
Людина починається з добра.
З уміння співчувати, захистити.
Це розуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ
Добро творити!
1