Тема. ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: навчати прийомів порозрядного віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток; формувати вміння розв'язувати задачі на три дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати старанність.
Обладнання. Малюнок Сови; картки ; схеми задач.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Перевірка домашнього завдання
2.Гра «Допоможіть Сові розв'язати приклади»
3.Гра «Знаки загубилися». Робота в парах
- Поставте необхідний знак >,<,=.
56 - 43 □ 19 72 + 12 □ 100
37 + 18□55 86 - 31 □ 27
4. Робота за картками. (Індивідуальна робота)
Під час уроку за необхідності
5. Пальчикова гімнастика
- Сьогодні на уроці ми повторимо віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток; будемо вчитися розв’язувати задачі на 3 дії.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Повторення віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток
- Поясніть спосіб обчислення (с. 17, завдання 101).
73 - 28 = (73 - 20) - 8 = 53 - 8 = 45
- Отже, число 28 ви відняли послідовно, розклавши його на розрядні доданки.
2.Тренувальна вправа (с. 17,завдання 102)
- Знайдіть різницю чисел і перевірте дією додавання.
Міркуйте так:
84 - 38 = (84 - 30) - 8 = 54 - 8 = 46
3. Робота над задачею (с 17, завдання 104)
I число — 53
II число — ?, на17< 100
III число — ?
- За умовою задачі число 100 складається з трьох доданків.
- Чи всі доданки відомі?
- Назвіть перший доданок.
- Назвіть другий доданок. Що про нього відомо?
- Що сказано про третій доданок?
- Чи можливо зразу знайти третій доданок?
- Складемо план розв’язання задачі.
1) Чому дорівнює другий доданок? □-□=□
2) Чому дорівнює сума першого і другого доданків? □+□=□
3) Чому дорівнює третій доданок? □-□=□
- Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні розв’язують самостійно, всі решта — за допомогою вчителя. Розв’язання .
1) 53 - 17 = 36 — друге число
2) 53 + 36 = 89 — сума першого і другого чисел
3) 100 – 89 = 11 Відповідь: третє число 11.
4.Фізкультхвилинка
VІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
1) Розв'яжіть рівняння (с. 17, завдання 103).
2) Розв'яжіть задачу.
У заказнику було 59 тварин. З них 23 лосі, 17 зубрів, а решта — дикі кабани. Скільки було диких кабанів?
2. Завдання з логічним навантаженням (с. 17, завдання 105)
9 - (2 + 2) = 5 (см) — ширина дошки
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Чого навчилися на уроці?
- Яке завдання здалося складним?
- Над чим ще слід попрацювати, щоб навчитися розв’язувати...
VIІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 17, завдання 106; 107.