1
Відділ освіти Васильківської міської ради
Науково-методичний центр
Васильківська загальноосвітня школа I-III ступенів № 3
Урок математики в 3- В класі
Підготувала і провела:
Михалевич Валентина Леонідівна,
вчитель початкових класів
Васильківського академічного ліцею «Успіх»
2022 рік
Тема. Закріплення множення двоцифрового числа на одноцифрове.
Розв'язування задач.
Мета. Закріплювати вміння учнів множити двоцифрове число на
одноцифрове;
удосконалювати вміння і навички розв’язувати задачі.
Розвивати обчислювальні навички.
Виховувати любов до природи.
Тип уроку: інтегрований (математика поєднана з природознавством)
Обладнання: мал. м’ячів, презентація,
Хід уроку.
Станемо серйозними в ту ж мить.
Бо роботи багато у нас
І дружно працює наш клас.
Девіз уроку: мовою математики про природу.
1. Математичний диктант.
- Вставити цифру, щоб вийшло слово.
Ребуси: ВІ + ? + ЛА (три)
ПІ + ? + Л (два)
- Записати цифри 3 і 2. Яке число? (32)
- Дати характеристику числа (двозначне, для запису використовуємо
цифри 3 і 2, містить 3дес. 2 од., сусіди – 31, 33, парне, має дільники
1, 32, 2, 8, 4, 16)
- Переставте цифри. Запишіть. Яке число (23).
Яке число більше і на скільки? (32 > 23 на 9 )
- Записати з цими цифрами (3 і 2) можливі трицифрові числа. ,
( 223 . 233, 323, 332, 322, 232)
- Підкреслити найменше, найбільше.
2. Завдання для опитування.
- Яка пора року?
Сьогодні березень, перший місяць весни. Уже по весняному світить сонечко.
Хочеться більше часу бути на вулиці. Наші хлопчики уже не можуть
дочекатися коли ж вийдуть грати у футбол. А ми їм таку можливість
надамо.
Гра «Забий гол»
32 · 3 = 25 · 3 = 12 · 5 =
42· 2 = 19 · 3 = 21· 4 =
17 · 4 = 23 · 4 = 33 · 3 =
400 : 20 = 900 : 30 = 600 : 20 =
30 · 10 = 800 : 10 = 70 · 10 =
( виходять 3 хлопчики)
перевіряють 3 дівчинки
3. Усний рахунок ( колективно)
Вчитель: Сьогодні ми будемо говорити про весну.
Уже пішли перші дощі, заспівали птахи, оживає все в природі.
1). Гра «Краплі дощу»
- Діти, цей зошит побував під дощем і крапельки змили цифри. Розв’язати приклади неможливо, але дещо зрозуміти можна.
Назвіть вирази, значення яких більше 100.
25 + 5. 6. + 25
500 – 2.. 4.. - 34
400 – 1. 1000 – 3..
2). Вчитель: Порахувавши цей ланцюжок, ви дізнаєтесь які квіти називають вісниками весни, бо вони найперші розквітають в Україні
Конвалії - 80
Проліски - 100
Кульбаба - 200
: 5 · 100 : 2 :10 : 2 · 5
Розповідь вчителя. Перше весняне диво природи – це проліски. Вони є різного кольору: білого. блакитного.
Чому ж такі тендітні, маленькі квіти не бояться морозу?
Існує цікава українська легенда про пролісок. Старі люди розповідали, що в
давнину зима була дуже люта. Щороку Весна виходила на двобій із нею, але
часто Зима перемагала, і тоді панувала увесь рік. І одного разу люта Зима
знову взяла верх над ніжною Весною, закрила її в темниці і сказала: «Ти
вийдеш звідси тільки тоді, коли станеться диво – посеред снігу зацвітуть
квіти» . Засумувала Весна, а ще більше загорювали всі звірі і птахи на землі,
які вже знемагали від холоду і голоду. Аж ось одна ластівка змогла дістатися
до Весни у її в’язниці. Та розказала про нездійсненну вимогу Зими. Тоді
ластівка прилетіла на землю, припала грудьми до снігу і почала гріти його.
Не витримавши її тепла, сніг почав танути, і з-під ластівчиного крила до
сонця потяглася синьоока відважна квітка.
Побачила те Зима – і відразу втратила свою силу. Відтоді так і повелося –
тільки но з’являються перші проліски – Зима тікає щодуху до наступного
року.
3). Задачі усно.
Вчитель. «Де багато пташок, там немає комашок» - говорить народна мудрість. Птахи приносять користь. Знищують шкідників саду, огороду. Першими з теплих країв додому повертаються граки, потім жайворонки, шпаки, ластівки, зозулі і т.д.
а) Синиця за добу з’їдає стільки комах, скільки важить сама. За місяць (30 днів) вона знищує 600 комах. Яка маса синиці? ( 600 : 30 =20 )
б) Пара синиць за сезон оберігає від комах 40 плодових дерев. Скільки дерев
збереже 100 синиць? ( 40 : 2 · 100 = 2000 )
в) Шпак живе 12 років, а ворон - у 6 разів більше.
- Скільки років живе ворон?
- На скільки років ворон живе довше?
(12 · 6 = 72 (р.) 72 – 12 = 60 (р.))
г) Летіли горобці, сіли на стовпці.
Як сядуть по 2 – один стовбець зайвий.
Як сядуть по одному – один горобець зайвий.
Скільки горобців і скільки стовбців?
( 4 горобці і 3 стовбці)
ІІІ. Осмислення зв’язків і взаємовідношень в об’єктах пізнання.
1) Гра «Шифрувальник» (Самостійна робота із самоперевіркою).
Вчитель. Птахів існує близько 10500 видів. І всі вони різні, дуже цікаві, неповторні.
Розв’язавши ці приклади ви дізнаєтесь про яких птахів говорять, що вони пародисти.
17 · 4 18 · 5 22 · 4
28 · 3 34 · 2 36 · 2
19 · 4 43 · 2 12 · 5
р |
ш |
а |
і |
п |
о |
в |
к |
84 |
90 |
86 |
72 |
68 |
76 |
60 |
88 |
Вчитель. Шпаки – це перші вісники весни. Уже в березні вони прилітають додому. І починають боротьбу із шкідниками дерев, рослин: гусеницями, жуками, слимаками, хрущами …
Чому ж вони пародисти? Тому, що вони в своєму співі відтворюють, імітують різні звуки: передражнюють голоси інших птахів, наслідують квакання жаб, гавкіт собаки, гудок автомобіля. Вони щебечуть, каркають, тріщать, квокчуть як кури.
( Прослуховування пісні шпака )
Фізхвилинка (музика «Весна» )
2). Робота з підручником
Задача 809 (с.126).
Аналіз задачі.
- Про що йде мова в задачі? (Для школи – інтернату привезли цибулю і часник.)
- Що сказано про цибулю? Про часник?
- Чи можемо відразу дати відповідь на запитання? ( Ні, бо не знаємо, скільки всього кілограмів цибулі і скільки всього кілограмів часнику привезли.)
- Якою дією про це дізнаємось? ( Дією множення.)
- Якою дією знайти, скільки всього овочів привезли? ( Дією додавання.)
1) 36 · 3 = 108 (кг) – цибулі привезли;
2) 35 · 2 = 70 (кг) – часнику привезли;
3) 108 + 70 = 178 (кг)
Вираз: 36 · 3 + 35 · 2 = 178 (кг)
Відповідь: привезли 178 кілограмів овочів.
ІV. Застосування знань у стандартних умовах з метою формування навичок.
1). Задача №1
- Майже всі птахи дуже гарні батьки, які разом піклуються про своїх новонароджених пташенят.
Шпак приносить своїм пташенятам комах 250 разів на добу, а синиця – на 150 разів більше. Ніж шпак. Дятел – на 100 разів менше, ніж синиця. На скільки комах більше знищує дятел, ніж шпак?
Аналіз задачі:
- Про що розповідається в задачі?
- Скільки шпак приносить комашок?
- Скільки синиця приносить?
- Скільки дятел приносить?
- Що запитується в задачі?
- Який це тип задачі?
- Яка остання дія?
( Я на дошці записую умову:
Шпак – 250 комах
Синиця - ?к., на 150 к. > на ? к. >
Дятел - ?, на 100 <
- Ми можемо зразу дізнатися на скільки більше комах знищує дятел? Чому?
( Бо не знаємо скільки комах знищує дятел)
- А можемо зразу дізнатися скільки дятел знищує комах? ( ні , бо не знаємо скільки комах знищує синиця)
- А чи можемо дізнатися скільки комах знищує синиця? (Так) Якою дією? (Додаванням)
- Знаючи про синицю, можемо дізнатися про дятла? (Так) Якою дією? (відніманням)
- Знаючи про дятла і про шпака, ми можемо відповісти на запитання задачі? (Так) Якою дією? (відніманням)
( 1 учень розв’язує задачу на дошці)
1). 250 + 150 = 400 (к.) – приносить синиця
2). 400 – 100 = 300 (к.) – приносить дятел
3). 400 – 300 = 100 (к.)
Відповідь: на 100 комах більше знищує за добу дятел.
Вчитель. Порахуйте усно, скільки за добу знищують комах ці три пташки разом.
( 250 + 400 + 300 = 950 (комах)
2. Задача №2
Вчитель. Всі пташки весною гніздяться і з часом відкладають у гніздах яєчка, з яких і вилуплюються маленькі пташенятка. А як же пташенята з цих яєчок вибираються?
Так от. У пташеняти поки воно ще сидить у яйці, є невеличкий зуб на дзьобику. Коли пташеня готове вилупитися, цим зубом воно пробиває
шкаралупу зсередини. Потім ще декілька отворів – пунктирною лінією. «Відбитий» кінчик шкарлупи відламується. Мокре пташеня вибирається з яйця. Невдовзі зуб відпадає – він уже ніколи не знадобиться.
Пташки відкладають різну кількість яєць.
Синиці – 8-10
Шпаки – 4-5
Ластівки – 4-7 і т.д.
1)Завдання. Складіть задачу про жайворонків за коротким записом.
7 гнізд – 35 яєць
3 гнізда - ? яєць
- Розв’язати склавши вираз.
( 35 : 7) · 3 = 15 (яєць)
2) Завдання. Складіть обернену задачу.
Учень на дошці:
7 гнізд – 35 яєць
? гнізд – 15 яєць
Вчитель. Ми повинні піклуватися про птахів , оберігати їх, не чіпати їхні гнізда. Бо пернаті мешканці є лікарями наших садів, лісів і полів. А на сьогоднішній день близько 1200 видів птахів під загрозою зникнення через діяльність людини.
5. Розв’язування рівнянь ( По варіантах).
- А зараз, розв’язавши рівняння, ви дізнаєтесь скільки видів пташок живе в Україні і скільки з них занесено до Червоної книги України.
500 – х = 76 х = 23 = 110
х= 500 - 76 х = 110 - 23
х = 424 (види птахів є в Україні) х = 87 (видів птахів занесено в
Червону книгу України)
- Отже треба берегти і допомагати пташкам.
V. Підсумок уроку.
- Закінчіть речення.
● Сьогодні на уроці я дізнався …
● Я навчився …
● На уроці найважчим завданням для мене …
● Яке завдання було найцікавішим?