Урок "Мікротема й абзац. Ключові слова в тексті"

Про матеріал

Урок допомагає поглиблювати знання учнів про текст та його основні ознаки; удосконалювати вміння й навички школярів виділяти в тексті тему, мікротему, тематичні речення, ділити текст на абзаци; розвивати творчі вміння працювати з текстом, досліджувати, зіставляти, аналізувати його структуру; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу навчати школярів розуміти й цінувати життя, дотримуватись правил протипожежної безпеки.

Перегляд файлу

Урок №         Дата

Тема: Мікротема й абзац. Ключові слова в тексті.

Мета: поглиблювати знання учнів про текст та його основні ознаки; удосконалювати вміння й навички школярів виділяти в тексті тему, мікротему, тематичні речення, ділити текст на абзаци; розвивати творчі вміння працювати з текстом, досліджувати, зіставляти, аналізувати його структуру; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу навчати школярів розуміти й цінувати життя, дотримуватись правил протипожежної безпеки.

Тип уроку:  комбінований.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація до уроку.

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
  1. Дослідження-зіставлення
  2. Метод «Незакінчене речення»
  1. Група речень, об’єднаних між собою темою, основною думкою та граматично, називається… (текст)
  2. Будь-який текст складається з двох і більше… (речень)
  3. Те, про що йдеться в тексті, називається… (темою)
  4. Те головне в тексті, що автор стверджує, до чого він закликає, чого навчає, називається… (основною думкою)
  5. Основні ознаки тексту – це:
  • Наявність теми й основної думки.
  • Наявність двох і більше речень.
  • Пов’язаність речень за змістом.
  • Послідовність та завершеність викладу.
  • Граматичний зв’язок між реченнями.
  1. Текст має структуру. У ньому є… (вступ, основна частина, кінцівка)
  1. Визначення теми й мети уроку
  2. Мотивація навчальної діяльності
  3. Формування умінь і навичок у процесі практичної роботи
  1. Коментований диктант

Вогонь – друг?

Вогонь – один із найперших помічників людини. Тисячі років назад він зігрівав людину, захищав її від диких звірів, допомагав готувати їжу.

Він і зараз залишається нашим другом. Але якщо з ним поводитися неправильно, то він може перетворитися в жорстокого ворога.

Пожежа може статися не тільки в квартирі, а й у природі, в транспорті, в громадських місцях. Причини пожежі можуть бути різні: електроприлади, газ, вибухонебезпечні речовини.

Де б ви не знаходились, пам'ятайте, що ваша поведінка може стати причиною цієї пожежі, або навпаки – допоможе попередити її. Не забувайте: дотримання правил протипожежної безпеки – запорука спокійного життя.

  1. Робота з підручником (с. 192)
  2. Метод «Займи позицію»
  • Визначте кількість мікротем у тексті.
  • Чи співпадають абзаци з мікротемами?
  • Скільки тематичних речень у тексті?
  1. Пошукова робота
  • Знайдіть у тексті ключові слова та підкресліть їх.
  1. Закріплення й систематизація здобутих знань
  1. Виконання тестових завдань
  1. Тема тексту розкривається за допомогою:
  1. Абзацу
  2. Мікротеми
  3. Основної думки
  1. Одне найбільш значуще речення мікротеми називається…
  1. Тематичним
  2. Ключовим
  3. Основним
  1. Слова в тексті, які мають істотне смислове навантаження, називаються…
  1. Тематичними
  2. Ключовими
  3. Основними
  1. Те головне в тексті, що автор стверджує, до чого він закликає, чого навчає, називається…
  1. Темою
  2. Мікротемою
  3. Основною думкою
  1. Установіть відповідність між рядками слів та визначеннями орфограми:
  1. Хв..лястий, зат..шок, кр..вий   А. Написання м’якого знака
  2. Не/воля, не/сміливий, не/дарма  Б. Букви е, и, що позначають

ненаголошені голосні в

коренях слів

  1. Голланд..с..кий, тюмен..с..кий,   В. Подвоєння приголосних

тернопіл..с..кий  

  1. Легко/атлетичний, фізико/   Г. Написання частки не з математичний, м’ясо/молочний                             різними частинами мови

Д. Написання складних слів

  1. Установіть відповідність між умовами постановки тире і прикладами речень:
  1. На місці пропущеного члена

речення      А. Думки – вічна енергія.

  1. Перед узагальнювальним

словом      Б. Кінчається пам’ять –

кінчається нація.

  1. У безсполучниковому складному

реченні      В. Дикі голуби – горлички –

здивовано позирають на нас із

верхів’я посадки.

  1. Між підметом і присудком   Г. Вода, хмари, плав – все

пливло, все безупинно

неслося вперед.

       Д. Батько не розуміє сина, а

син – батька.

  1. Підбиття підсумків уроку
  1. Рефлексія
  1. Домашнє завдання

Опрацювати § 34,

виконати впр. 421 (с. 194),

* скласти словниковий диктант (36 слів) на одну з вивчених орфограм.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Івченко Вікторія Іванівна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
15322
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку