Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Міста і влада. Держави бронзового віку: Шумер та Вавилон
Мета: визначити хронологічні та територіальні межі цивілізацій Дворіччя (Шумер, Вавилон); охарактеризувати суспільний устрій цивілізацій Дворіччя; проаналізувати повсякденне життя жителів Месопотамії; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати суспільний устрій у містах-державах;
-
аналізувати повсякденне життя жителів Месопотамії;
-
показувати на історичній карті найдавніші міста-держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація, відеоролик, історичні карти.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – Ні».
-
Перші цивілізації зявилися бизько 5 тис. років тому.
-
Перші цивілізації зявляються на Близькому Сході.
-
Близько 2 тис. років тому було винайдено письмо.
-
Ознаками цивілізації є держава, міста та писемність.
-
Межиріччя – це територія, що розміщувалася між річками Тигр та Євфрат.
-
На території Дворіччя зими були досить теплими, а літо – помірно прохолодним.
-
Іригаційне землеробство – це вид землеробства, заснований на висушуванні болотистої місцевості.
-
Жителі Месопотамії вирощували бананові пальми.
-
На території Тигру та Євфрату достатня кількість дерева та каменю.
-
Спорудженням іригаційних каналів керували жерці.
-
Поселення виникали довкола храмів.
-
Перші міста виникали з поселень ремісників та торговців.
-
Взаємоперевірка.
Відповіді
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Ні
|
Так
|
Ні
|
Так
|
Так
|
Ні
|
Ні
|
Ні
|
Ні
|
Так
|
Так
|
Так
|
-
Робота з контурними картами.
-
Позначте на контурних картах річки Тигр та Євфрат.
-
Заштрихуйте територію Месопотамії.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Ознайомтеся із твердженнями. Ті, що вважаєте вірними, позначте зеленим кольором, хибні – червоним. Після вивчення матеріалу ми перевіримо ваші здогадки.
-
Міськими мурами міста могли проїхати віз запряжений волами.
-
Успішний торговець міг стати рабом.
-
Жителі Месопотамії першими у світі винайшли пиво.
-
Жителі Месопотамії винайшли писемність та колесо.
-
Головним принципом законів у Месопотамії був «око за око».
-
Сьогодні ми познайомимося із повсякденним життям перших міст-держав. Дізнаємося про найдавніші з них.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
(Монарх; чиновник; зикурат; імперія)
-
Поясніть значення слів-відгадок.
-
Які слова вам невідомі?
-
Що вони можуть означати?
Монарх — людина, яка передає свою владу у спадок до молодших членів своєї родини.
Чиновник — людина, яка здійснює управління від імені держави та отримує від неї платню.
Імперія — держава з єдиним центром, яка керує багатьма завойованими народами.
Зикура́т (аккад. ziqqurrat— вершина, зокрема вершина гори) — східчаста культова споруда в стародавньому Межиріччі. Такі споруди, датовані від 2235 до 1520-х рр. до н.е., були типовими для вавилонської, еламської, ассирійської та шумерської культур.
-
Вибіркове читання (с. 39 – 40 підручника).
-
Знайдіть у тексті та зачитайте відповіді на запитання.
-
Чому міста Месопотамії називали містами-державами?
-
Чому стіни довкола міста будували широкими та міцними?
-
Яка будівля була в центрі міста?
-
Яке значення для міста відігравав зикурат?
-
Хто та як ставав монархом?
-
Чи можна сучасні міста України назвати містами-державами? Чому?
-
Робота з ілюстрацією. (Вправа на уважність)
-
Уважно розгляньте ілюстрацію на с. 39 підручника протягом 30 с.
-
Закрийте підручник та виконайте завдання.
-
З чого будували будинки? (Цегли-сирцю)
-
Що для мешканців Месопотамії слугувало додатковими кімнатами? (плоскі дахи)
-
Яка частина міста знаходилася в правому нижньому кутку? (ринок)
-
Чого не було зображено на ілюстрації?
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 40 та доповніть схему «Суспільний устрій Месопотамії», відповідаючи на питання «Що робили?».
-
Кероване читання (с. 40 – 41 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника.
-
Складіть перелік слів-іменників, що допоможуть у розповіді про повсякденне життя жителів міста.
(планування, торгівля, риба, деревина, очерет, зерно, трюфелі, їжа, пиво)
-
Робота в малих групах.
Формую три тимчасові групи.
-
Опрацюйте матеріал підручника.
1-ша група – Шумер.
2-га група – Аккад.
3-тя група – Вавилон.
-
Серед зображень та карток, що знаходяться на дошці, виберіть ті, що стосуються вашої теми. На карті обведіть відповідну територію. Сформуйте ілюстративну картку та коротко прокоментуйте її.
Шумер
Аккад
Вавилон
-
Аналіз ілюстрації.
-
Проаналізуйте ілюстрацію.
-
Складіть коротку розповідь на тему «Школа шумерів».
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з ілюстрацією.
-
Відновіть підписи на ілюстрації «Будинок заможної сім'ї в Месопотамії».
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=I1Hbht4iNQg
-
Перегляньте 3D реконструкцію.
-
Яке місто ви побачили?
-
Що саме ви побачили?
-
Чи збігається реконструкція з описом та ілюстраціями у підручнику?
-
Які ще відомості ми можемо отримати у відео?
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю» (перевірка)
-
Міськими мурами міста міг проїхати віз запряжений волами. +
-
Успішний торговець міг стати рабом. +
-
Жителі Месопотамії першими у світі винайшли пиво. +
-
Жителі Месопотамії винайшли писемність та колесо. +
-
Головним принципом законів у Месопотамії був «око за око». +
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 11 – 12 підручника.