Дата_____________ Клас____________
Урок №__________
Тема. Мотив жіночої долі у творчості Шевченка. «Катерина».
Мета: розкрити долю жінки-матері у поемі «Катерина», з’ясувати причини трагічного кінця Катерини, співставити конфлікти, що були актуальними протягом багатьох віків у різних народів; розвивати навички аналітичного
і критичного мислення; виховувати любов до матері, повагу до жінки,коханої.
Обладнання: «Кобзар» Т.Шевченка, ілюстрації до твору, відео, роздатковий матеріал, програма QR-код.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Жіноча доля – одна з найболючіших тем української літератури. Мати – першооснова життя, без неї нічого немає на Землі. Із прадавніх часів возвеличує людство цей святий образ у пісні, молитві, думах і піснях.
Поет усвідомлював, що зможе порятувати те суспільство, яке духовно зростає. Так зростає, еволюціонує жінка в поемах «Катерина», «Наймичка». Зверніть увагу на слово «еволюціонує», воно означає передусім удосконалення. Поеми написані на різних етапах творчості, тож у них по-різному втілено жіночі долі: романтично – у поемі «Катерина», реалістично-побутово – у «Наймичці».
Поему «Катерина» Т.Шевченко написав у 24 роки, отже, життєвий досвід поета не такий і великий, проте у творі відчувається рука вже досвідченого майстра й людини. Образ жінки-кріпачки поетові був близький своїм трагізмом: багатостраждальною була доля його матері, яку «у могилу нужда та праця положила», і рідних сестер, у яких «у наймах коси побіліли».
У поемі розповідається про трагічну долю покритки й дитини-безбатченка в умовах тогочасного суспільства, у якому норми народної моралі були надто жорстокі. Відомо, як у той час ставилися до матерів, які народжували позашлюбних дітей: їх цуралися навіть батьки.
Однак Шевченко не цурається зганьблених жінок, а стає на їхній захист.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні на уроці мова піде про трагізм долі матері в поемі «Катерина» Тараса Шевченка.
Ви зможете сформулювати власне ставлення до образу жінки-матері та визначити причину трагічної долі Катерини з однойменної поеми, аналізуючи твір.
ІV.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
2. Вправа «Це незабаром застаріє!»,
Час: 20 хв.
• розуміє соціальні
аспекти переконань
• порівнює різні типи
втілення теми
жіночої долі;
• висловлює судження
про материнство.
• повага до людської гідності
та прав людини;
• відповідальність;
• навички співпраці;
• навички аналітичного
і критичного мислення;
• гнучкість та уміння
адаптуватися;
• комунікативні навички.
Інструкція
1. Поясніть, що вправа торкнеться того, як із часом
змінюються переконання та уявлення.
2. Проведіть бліц-мозковий штурм «Що таке
переконання та уявлення?» (Переконання –
1.Тверда впевненість, певність у чому-небудь;
віра у щось. 2. Тверда, міцно усталена думка про
що-небудь, погляд на щось. 3. Система, сукупність
поглядів; світогляд. Уявлення – 1. Розуміння чого-
небудь, знання чого-небудь, яке ґрунтується на
досвіді, одержаних відомостях, якихось даних
і т. ін.). Можна прикріпити до дошки аркуші
з визначеннями понять «переконання» та
«уявлення».
3. Об’єднайте підлітків у групи по 4-6 осіб.
4. Кожна група має обрати людину, що
відповідатиме за запис резюме їхньої роботи на
великому аркуші паперу та представлятиме його
перед аудиторією.
5. Кожна група отримує шляхом жеребкування
картку про переконання або уявлення, які втра-
тили силу з часів ХІХ століття порівняно з сучас-
ністю.
6. Попросіть дівчат та хлопців у групах ознайомити-
ся з карткою та обговорити зазначене у ній пере-
конання або уявлення. Звідки воно пішло? Яким
чином воно стало розповсюдженим? Наскільки
воно виправдане з позиції сьогодення?
7. Запросіть представників кожної групи повідоми-
ти про свої висновки.
Обговорення
Почніть з короткого огляду вправи в цілому, а потім
наголосіть на тому, що переконання та уявлення
постійно змінюються.
• Звідки беруться наші переконання та уявлення?
• Які переваги переконань та уявлень для людини?
Яким чином наші переконання обмежують нас?
• Чому переконання та уявлення змінюються?
Наскільки складно/легко змінювати переконання?
Картки з переконаннями
1.Уявлення
про роль
чоловіків та
жінок у сім’ї
2.Переконання
у тому, що
батьки мають
обирати
пару для
своїх дітей
3.Уявлення про
виховання і
дисципліну
дітей
4.Переконання
щодо народження дітей
поза шлюбом
5. Переконання
про стосунки
поза шлюбом
6. Переконання
про
розлучення/
неповні сім’ї
V.Закріплення знань, умінь, навичок
1.Визначте проблематику твору
Вправа «Фішбоун»
- зраджене кохання ;
- батьки і діти;
- жінка-покритка;
- дитина-байстрюк;
- безвихідь соціального стану.
2. Створення «Кола Вена»
VІ.Підсумок уроку
Вправа «Асоціації» та «Мікрофон»
Пройде час, кожен із вас визначиться у житті, на вас чекає подружнє сімейне життя.
Поміркуйте над питаннями і дайте відповідь.
- Яким повинен бути батько?
- Якою повинна бути мати?
-Якою має бути родина?
VІІ.Домашнє завдання
Сенкан до слова „мати”;
Есе на тему:„Материнство робить жінку красивою і мудрою...”
Використані матеріали
1.Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас»
(http://www.coe.int/ru/web/compass/Soon-to-be-outdated)
2. https://naurok.com.ua
3. https://natalianemirovska.blogspot.com