Тема: Балада про благодійного розбійика Робін Гуда – втілення мрій англійського народу про захисника від несправедливості .
Мета:ознайомити школярів із зсмістом окремих балад, робота над характеристикою Робін Гуда- захисника ображених ізнедалених, розширювати читацькі інтереси.
Епіграф:розбійник долею він був лицар у душі.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ.1.Вступ:
Давайте, діти пригадаємо ті ігри, в які ви найчастіше грались у ранньому дитинстві, ще в дошкільному віці та зрештою і ті ігри які ви продовжуєте грати. Як правило, ви обираєте для себе роль героїчні:Іван селянський син і Кирило Кожум’яка капітан Немо і Штірліц. Але нікому з вас зовсім не хочеться виконувати роль підступного й хижого негідника, жалюгідного заздрісника чи нікчемного боягуза. Ніхто не хоче проти веління серця
Перетворюватися у «зрадників», хоч всі добре знають, що це ж тільки гра, не насправді; дітям боляче навіть у жарт грати роль якогось негідника, бо всім відомо, що людина славна тільки своїми словними ділами, і тільки такими ділами вона може прокласти собі шлях у безсмертя.
Цю істинну яскраво, переконливо й незаперечно доводить історія віків і народів. Кожен народ має своїх улюблених героїв. Ці герої створюються і лише уявою як от герой казок, міфів- і мають своїх прототипів у житті. Але кожний народник герой наділений одними й тими рисами: мужністю, силою, ненавістю до гнобителів, любов’ю до знедолених. Він не вішає носа в ніякій скруті, він завжди бадьорий і життєрадісний, він особистим прикладом веде за собою на подвиг слабкіших духом.
Сьогодні на уроці ми з вами сядемо в уявну машину часу і полетимо на вісімсо т-дев’ятсот років назад, у темне й похмуре середньовіччя. Ми потрапимо в Англію епохи середньовіччя. Ось ви бачите перед собою цю країну. А ось так виглядало місто середньовіччя (карта)
2.Історична довідка.
У ІІ ст. в Англії розпочалася боротьба між корінним населенням англосаксами та норманськими завойовниками. Нормани полонили Англію. Землі й замки багатьох англосанських феодалів було конфісковано і передано завойовникм. Але, як завжди в таких випадках, найбільше потерпів народ-селянство, ремісники. Тисячі селян, позбавлених землі, потрапили в кріпацьку залежність до норманських феодалів. Волелюбні англосакси кидали свої домівки і тікали в ліси.
У цих лісах, як свідчать легенди, переховувався й нар. Месник. Його ім’я- Робін Гуд.
ІІІ. Новий матеріал.
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з баладами про Робін Гуда, познайомимося ближче з цим героєм. До речі, а хто ж такий герой? Кого ми називаємо героєм?
2.Герой - людина відома своєю сміливістю, силою благородством, яка здійснює подвиги. Йомен – вільний селянин. Шериф – головна посадова особа в графстві. (записують в зошити)
3.Балад про Робін Гуда є багато. Близько сорок. Вони різні. Їх почали записувати лише в XV ст., тобто через декілька столітів після пльних подій. Через те по сьогоднішній день ідуть суперечки про те чи насправді існував такий чоловік – Робін Гуд, чи був він за походженням бідняком, чи знатним графом. Та й про саме ім’я Робін Гуд сперечаються дослідники. Одні вважають, що слово «Гуд» означає «ковпак» - капюшон, інші доводять, що слово «Гуд» походить від слова «ліс-англ.м.(вуд)»
Проте для нас немає великого значення, ким був народжений Робін Гуд, важливо те, що історичний прототип цього героя, очевидно-таки, існував, а ще важливіше те, чим наділив його від щедрої душі народ.
Зачитайте епіграф до вивчення балади про Робін Гуда. Знайомство з новими баладами розкрив перед нами нові риси характеру героя. І ми попробуємо доказати, що дійсно в особі Робін Гуда поєднались якості, здавалося би, зовсім протележні: розбійника і лицаря.
Рицар – (вершник), у феодальному суспільстві кінний воїн, самовідданий, благородний чоловік.
Балада – невеликий віршований твір, в яку неподільно поєднується епічна розповідь про подію та лірична основа.
Легенда – народна оповідь про якусь історичну подію, або про життя якоїсь особи. (записати в зошити)
4. Балада про Робін Гуда писалась, звісно, англ.мовою. Послухайте баладу «Як було обвінчано Алана Дейля» російською мовою в поетичному перекладі гната івановського.
5. Всі балади змальовують Робін Гуда невтомним ворогом завойовників і грабіжників-норманів, захисникам бідних сиріт і вдів, людиною, близькою кожному, хто потребував допомоги його ворогами, а отже і ворогами простих людей було духовенство, яке служило феодалам.
Як розправився Робін Гуд з єпископом, розповів в баладі «Як єпископ виїзджав полювати розбійників», яку ми зараз прочитаємо.
6. Виразне читання балади «Як Робін Гуд зустрів Малого Джона»
Ось і познайомилися ми з баладами. Давайте повернемось до епіграфу і покажемо, що Робін Гуд був хоч і розбійником, але рицарем в душі (відповіді учнів)
7. Саме тому Робін Гуд був улюбленим англ. Народу. Він пройшов через століття і живе нині в пам’яті англійців. Робін Гуд мав свій, присвячений йому, день у першу неділю травня і цей день святкувався по всій Англії протягом 4 століть. Жителі сіл і міст кидали в цей день роботу, і йшли в ліс і влаштовували там стрілецькі змагання, народи співали, розповідали перекази про народного месника, молодь танцювала і співала, розігрувала сценки із життя «доброго Робіна» та його друзів.
IV. Рефлексія.
Читаючи про героїв минулого, ми проймаємося до них шаною і симпатією, радіємо їх перемогам, бажаємо бути поруч з ними у найбільшій біді. Я бажаю вам, хлопці, виховувати в собі рицарські якості, щоб хоч коли – небудь вас назвали рицарями, а вам, дівчатка, уміти розпізнавати не тільки рицарські якості, а й мати хист до пробудження рицарства у хлопців, юнаків, чоловіків. Ось чому повинні вчити вас балади Робін Гуда.
V. Домашнє завдання. А на наступний урок, будь ласка, підготуйте розповідь про Робін Гуда.
VI. А завершимо урок читання балади шотландського поета Роберта Бернса у перекладі Самуйла Маршака.
Балада про Робін Гуда
Іще не брив і бороди,
А вже стрільцем був він,
Й найдужчий бородань
Не міг змагатися з ним
Та дім його спалили пси,
І Робін Гуд десь зник, -
З юрбою доблесних стрільців
В Шервудський ліс утік.
Стрилять без промаху, мечем
Трощить, що аж гуло,
Ім вдвох напасти на шістьох
За іграшку було…
Гуляли вільнії стрільці
У хащах лісових,
Не пропускали багачів, -
Все забирали в них.
Попам не вірив Робін Гуд
Не щадив попів.
Суворий був до пузанів
І ряси не терпів.
Якщо ж шериф або король
Зобидили кого,
Приймали в лісі молодці
Зовсім не так його
Голодним Гуд допомагав
В неурожайний рік
Він заступався за вдову
І тих, хто сіяв і орав,
Під захист брав усіх,
Хто знає долю бідняків,
Не зачіпав їх.