Конспект уроку з економіки на тему: "ДОХОДИ І ВИТРАТИ В ПІДПРИЄМНИЦЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ."
До уроку підібрані задачі різних типів (як із використанням формул, так і з використанням таблиць)
ТЕМА УРОКУ:
ДОХОДИ І ВИТРАТИ В ПІДПРИЄМНИЦЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ.
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.
МЕТА:
Навчальна складова мети (формування економічних компетенцій): Розглянути в цілому поняття доходи і витрати, їх значення в підприємнмцькій діяльності;
Розвивальна складова мети (розвиток навичок мислення високого рівня): розвивати пізнавальні інтереси в учнів, критичний спосіб мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, знаходити причинно-наслідкові зв’язки певних подій, розвивати спостережливість формуючи самоосвітню, інформаційну та комунікативну компетентності.
Пізнавальна складова мети (формування вміння здійснювати самостійну пізнавальну діяльність): продовжити формування практичних навичок під час розв’язування задач; розширювати знання учнів про підприємницьку діяльність; вміння осмислювати й використовувати інформацію з різних джерел (мовлення вчителя, однокласників).
Виховна складова мети (формування поведінкових компетенцій): виховувати культуру спілкування та пізнавальний інтерес до предмету; формування самостійності, активності, виховувати ділову та творчу активність, здатність приймати раціональні рішення , уміння працювати в команді, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів толерантної взаємодії між собою під час виконання завдань у парі, групі, виховувати інтерес до предмета…
Тип уроку: комбінований, корекційно – консультативний.
Міжпредметні зв’язки: історія, математика.
Наочність: вислови відомих економістів, роздавальний матеріал, підручник, повідомлення, додаткові теоретичні матеріали за темою, тестові завдання.
Форми роботи: колективна, фронтальна, групова, індивідуальна.
Епіграф: Прибуток – головний стимул підприємницької діяльності.
Структура:
1. |
Органiзацiйний момент. |
2 хв |
2. |
Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалiзацiя опорних знань, умінь, уявлень та життєвого досвіду. |
2 хв |
3. |
Мотивація навчальної діяльності . |
7 хв |
4. |
Оголошення теми, мети, завдань уроку. |
1 хв |
5. |
Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння). |
5+10 |
б. |
Осмислення нових знань, умiнь (вторинне засвоєння) |
5 хв |
7. |
Закріплення, систематизація та узагальнення. |
5 хв |
8. |
Контрольно-коригувальний етап. |
4 хв |
9. |
Підбиття підсумків уроку. |
1 хв |
10. |
Оцінювання знань учнів. |
1 хв |
11. |
Домашнє завдання. |
1 хв |
Хід уроку
Викладання ДІЯЛЬНІСТЬ УЧИТЕЛЯ |
Учіння ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНЯ |
Організація й управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів |
I. Організаційний момент 1. Привітання учнів. 2. Перевірка готовності учнів до уроку. 3. Облаштування робочого місця. 4. Налаштування на позитив.
|
Самоперевірка готовності до уроку. Слухове сприйняття інформації. Перевірка робочих місць.
|
Зачитування давньоіндійської літературної пам»ятки Хітопадеша. Бесіда. |
II. Актуалізація необхідних учням знань для вивчення нової теми 1. Прийом «Економічна розминка». Фірма зацікавлена в отриманні прибутку. Яка формула прибутку? (робота з схемою) Прибуток = дохід – витрати |
Відтворити на дошці формулу прибутку
|
Стимулювання учнів до доповнення відповідей однокласників. |
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів 1. «Мозковий штурм» Ми не згодні бути бідними, тому поговоримо про багатих і успішних людей. 2.Постановка проблемного питання: Попробуйте відгадати, про кого йде мова: (повідомлення учнів) |
Зорове сприйняття інформації. Слухове сприйняття інформації. Відповіді на запитання. Учні готували міні – доповіді про всесвітньовідомих успішних підприємців
|
Зачитування тексту. Стимулювання дітей до вивчення нового матеріалу.
|
IV. Повідомлення теми і завдань уроку 1. Гонитва за прибутком – єдиний спосіб, за допомогою якого люди можуть задовольняти потреби тих, кого вони взагалі не знають. (Фрідріх фон Хайек) - Як ви розумієте зміст вислову? - Як це пов»язати з темою уроку? 2.Повідомлення теми, мети, завдань уроку. 3. Ознайомлення з пунктами плану. |
Обговорення вислову. Висловлювання думок. Запис теми уроку. Формулювання питань, на які б хотілося почути відповідь під час уроку. |
Стисле нотування запитань дітей. Звернення уваги на узгодженість їх змісту з темою уроку. |
V. Вивчення нового матеріалу
1. «Мозковий штурм» (робота в парах): 2.На партах формули для розрахунків витрат і прибутків. Постановка проблемного питання: -Чому формули записані в такому порядку? -В чому різниця між загальними та середніми загальними витратами? |
Після закінчення роботи кожна пара звітує про виконання роботи та дає відповідь. Характеристика формул. Відповіді на запитання. |
Повторення формул. Опитування учнів за їх бажанням. |
3. Робота в групах. Розв’язування задач на визначення прибутку з використанням формул.
|
Самостійна робота учнів з задачами з використанням отриманих формул. Озвучення результатів виконання завдання. |
Консультування учнів (за потреби). Узагальнення міркувань. Формулювання висновку. |
VІ. Осмислення нових знань, умiнь (вторинне засвоєння) 4.Робота в малих групах. 1. Розв’язування задач на заповнення пропусків в таблиці.
|
Розв’язування задач. Відповіді на запитання. Правильне оформлення таблиці. |
Консультування учнів. Узагальнення їх висловлювань. |
2. Креслення графіків витрат та середніх витрат. |
Слухове сприйняття інформації. Правильне креслення графіків.
|
Допомога при кресленні графіків. Стимулювання учнів до слухового сприйняття інформації. |
VIІ. Закріплення систематизація та узагальнення вивченого на уроці 1. «Мозковий штурм» ЯКИЙ ВИД ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНІСТІ ПОКАЗУЮТЬ ТАКІ СИТУАЦІЇ? (Кольорові картки з буквами: П – посередницька, В – виробнича, ф - фінансова) |
Учні коротко і швидко відповідають на запитання. Виловлювання власних думок.
|
Корегування відповідей.
|
VІІІ. Контрольно-коригувальний етап.
1. Прийом «Ключові слова» |
Учні намагаються вкласти в п’ять речень матеріал, вивчений на уроці.
|
Фронтальне опитування учнів. Корегування відповідей. |
ІХ. Підсумки уроку 1. Прийом „Що мене найбільше вразило?” - Що вас найбільше вразило на уроці? |
Учні називають факти з матеріалу уроку, які їх найбільше вразили. |
Фронтальне опитування учнів.
|
Х. Оцінювання діяльності учнів на уроці
1. Оцінювання знань учнів. |
Самооцінювання та взаємооцінювання результатів власної діяльності та діяльності однокласників на уроці. |
Підбиття підсумків роботи учнів на уроці.
|
ХІ. Домашнє завдання 1. Опрацювати матеріал підручника: теми 14, сторінки 135 – 143; 2.Розв»язати задачі 7, 8, 9, 10 (3 рівень)
|
Опрацювання тексту підручника. Вивчити нові економічні терміни
Наводити приклади різних за формою підприємств.
|
Надання переліку рекомендованих для опрацювання джерел інформації. Індивідуальне консультування. |
ДОДАТКИ.
1. «Мозковий штурм».
Попробуйте відгадати, про кого йде мова:
2. Робота в парах.
Карточки з написами (учні відгадують)
ВИТРАТИ ПРИБУТКИ
FC - постійні AcP - бухгалтерські
VC - змінні EP - економічні
TC - загальні TP - загальний
AC - середні AR - середній
MC - граничні MR - граничний
AFC – середні постійні TR – дохід (виручка)
AVC – середні змінні
ATC – середні загальні
3.Робота в групах.
Формули для розрахунків витрат і прибутків.
Задача 1 групи:
Підприємець Колобок відкрив власну перукарню. Він найняв чотирьох працівників із заробітною платою 200 гривень на місяць, купив сировини на 400 гривень, платить за оренду приміщення 100 грн на місяць, автомобіля – 100 грн. на місяць, сплачує 150 грн. на місяць, як відсотки за кредит, та податок у розмірі 30% від виручки. Визначте, скільки прибутку отримає підприємець, якщо виручка становить 3000 грн.
РОЗВЯЗОК:
(30%* 3000: 100%= 900 грн(податок від виручки))
ВІДПОВІДЬ: підприємець отримає 550 грн прибутку.
Задача 2 групи:
Швейне підприємство планує реалізувати 600 літніх костюмів. Собівартість одного виробу становить 150 грн, ціна – 350 грн. Визначте: а) прибуток від реалізації одного виробу, б) від реалізації всіх виробів.
РОЗВЯЗОК:
ВІДПОВІДЬ: прибуток від реалізації одного виробу становить 200 грн, прибуток від реалізації всіх виробів становить – 120000 грн.
Задача 3 групи:
Фірма реалізує за місяць 20 одиниць продукції ціною 50 гривень за одиницю. При цьому має витрати на виготовлення одиниці продукції – 40 грн. Визначте прибуток, який отримає фірма за місяць і за рік від реалізації цієї продукції.
РОЗВЯЗОК:
ВІДПОВІДЬ: прибуток за місяць становить 200 грн, а за рік – 2400 грн.
Задача 4 групи:
Домогосподарка вирішила випікати на продаж пиріжки із сиром. Загальні витрати на виготовлення одного пиріжка – 20 коп. Плановий випуск – 100 пиріжків на день. Вона також повинна сплачувати єдиний податок – 200 грн.на місяць. Чи буде доцільним продаж пиріжків по 70 копійок? Зробіть розрахунки.
РОЗВЯЗОК:
ВІДПОВІДЬ: продаж пиріжків буде доцільним, бо домогосподарка має прибуток в розмірі 1300 грн в місяць.
4.Робота в малих групах.
Заповнити пропуски в таблицях.
А)
Q |
P |
TR |
FC |
VC |
TC |
AFC |
AVC |
ATC |
MC |
AR |
TP |
2000 |
5 |
10000 |
3000 |
12000 |
15000 |
1,5 |
6 |
7,5 |
5 |
5 |
-5000 |
Визначити прибуток.
РОЗВЯЗОК:
1)TR= P* Q, Q= TR:Р; 2) ATC= TC: Q, TC= ATC * Q; 3) TC= VC+ FC, VC= TC- FC;
4) AFC= FC : Q; 5) AVC= VC: Q; 6) AR = TR: Q. 7) TP= TR-TC
ВІДПОВІДЬ: прибуток фірми становить -5000 грн, , отже фірма має збитки, тобто банкрут.
Б)
Q |
P |
TR |
FC |
VC |
TC |
AFC |
AVC |
ATC |
MC |
AR |
TP |
650 |
20 |
13000 |
2015 |
7100 |
9115 |
3,1 |
10,92 |
14,02 |
20 |
20 |
3885 |
Визначити прибуток.
РОЗВЯЗОК:
1) Q= TR:Р; 2) AFC= FC : Q, FC= AFC* Q; 3) AVC= VC: Q;
4) TC= VC+ FC; 5) ATC= TC: Q; 6) AR = TR:Q; 7) TP= TR-TC.
ВІДПОВІДЬ: прибуток фірми становить 3885 грн, , отже фірма має прибуток.
5.Розв»язування задач на заповнення пропусків в таблиці та креслення графіків витрат та середніх витрат.
Бухгалтер загубив звіти про діяльність фірми і зміг згадати тільки окремі дані. Відновіть всі дані та заповніть таблицю. Визначте обсяг випуску продукції, що приносить фірмі моксимум прибутку.Накресліть графіки витрат та середніх витрат.
Q |
P |
TR |
FC |
VC |
TC |
AFC |
AVC |
ATC |
MC |
AR |
TP |
0 |
15 |
- |
100 |
- |
100 |
- |
- |
- |
- |
- |
-100 |
10 |
15 |
150 |
100 |
100 |
200 |
10 |
10 |
20 |
10 |
15 |
-50 |
20 |
15 |
300 |
100 |
180 |
280 |
5 |
9 |
14 |
8 |
15 |
-20 |
30 |
15 |
450 |
100 |
290 |
390 |
3,3 |
9,67 |
13 |
11 |
15 |
60 |
40 |
15 |
600 |
100 |
420 |
520 |
2,5 |
10,5 |
13 |
13 |
15 |
80 |
50 |
15 |
750 |
100 |
600 |
700 |
2 |
12 |
14 |
18 |
15 |
50 |
РОЗВЯЗОК:
1) TR= P* Q, 2) AFC= FC : Q, FC= AFC* Q; 3) TC= VC+ FC, VC= TC- FC;
4) ATC= TC: Q, TC= ATC * Q; 5) MC= TCn+1-TC n / Qn+1- Qn;
6) AR = TR: Q. 7) TP= TR-TC;
ВІДПОВІДЬ: максимум прибутку фірмі приносить обсяг продукції в 40 одиниць, бо вже при 50 одиницях – прибуток знижується.
6. «Мозковий штурм»
ЯКИЙ ВИД ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНІСТІ ПОКАЗУЮТЬ ТАКІ СИТУАЦІЇ?
(Кольорові картки з буквами: П – посередницька, В – виробнича, ф - фінансова)
Джерела інформації: