Розробка уроку по вивченню нової теми на основі проблемного підходу. Використовуються інтерактивні вправи, робочі моделі в програмі Geogebra, що сприяють вирішенню поставленої проблеми, критичного осмислення шляхів розв'язання і практичного застосування самостійно здобутих знань. Приємно, якщо розробка стане Вам в нагоді!
Лисенко Олена Євгенівна
11 клас.
Алгебра і початки аналізу. Профільний рівень
Урок № 2
Тема: Логарифмічна функція
Мета: навчальна: формувати навички побудови логарифмічної функції,
самостійної дослідницької діяльності учнів на уроці; підготовка до ЗНО
з математики;
розвивальна: розвивати графічну культуру, вміння аналізувати,
порівнювати, інформаційно-комунікативні навички;
виховна: формування таких якостей особистості, як відповідальність,
уважність, організованість.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, програма Geogebra.
Найкращий спосіб вивчити що-небудь – це
відкрити самому.
Д. Пойа
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
(Учитель робить заготовки для перевірки на слайдах).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
На основі яких властивостей Ви зробили порівняння виразів?
(Властивості показникової функції)
IV. Проблемна ситуація
У 10 класі ми з Вами вивчили обернену функцію, її властивості. Назвіть функції, обернені до
Це відповідно такі функції
Виразимо .
Поміняємо змінні: . Отримали обернену функцію до заданої.
V. Оголошення теми уроку
Отже, сьогодні на уроці ми з Вами будемо вивчати функцію, обернену до показникової – логарифмічну.
Означення:
Логарифмічною функцією називається функція виду
VІ. Осмислення нового матеріалу
Працюючи над проблемою, Ви вже знайшли шлях побудови графіка даної функції.
Покрокова побудова:
Заповнимо таблицю:
Властивості |
|
|
Область визначення |
|
|
Область значень |
|
|
Проміжки зростання і спадання |
Функція спадає на всій області визначення |
Функція зростає на всій області визначення |
Проміжки знакосталості |
|
|
Знайдіть точки перетину графіка функції з осями координат. ( З віссю ОУ немає точок перетину, з ОХ – точка (1; 0).
Чи буде логарифмічна функція парною чи непарною? Обгрунтуйте!
(Функція не буде ні парною, ні непарною – це можна визначити по області визначення, а також по графіку, оскільки симетрії відносно початку відліку системи координат або відносно осі ОУ не існує).
VІІ. Розв’язування вправ
Порівняйте числа:
Основа функції більша від 1, отже функція зростає на всій області визначення
Основа функції 0 < 0,1 < 1, отже функція спадає на всій області визначення .
7)
, отже .
Знайдіть область визначення функції:
2)
VIІІ. Підсумок уроку
Оцінювання діяльності учнів на уроці.
Рефлексія діяльності:
На дошці заготовка – «рефлексивна мішень» (слайд 10). В учнів на партах стікери одного кольору. Діти підходять до мішені і розміщують стікери у секторах: «Активно брав участь», «Було цікаво», «Було зрозуміло», «Дізнався нове». Чим ближче стікер до центру мішені, тим їхня самооцінка діяльності на уроці вища. Проводимо короткий аналіз «рефлексивної мішені».
IX. Домашнє завдання
Нелін Є. П. Алгебра. 11 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів: академ. рівень, проф. рівень / Є. П. Нелін, О. Є. Долгова. – Харків: Гімназія, 2011. – 448 с.