ІВАН ПЕТРОВИЧ КОТЛЯРЕВСЬКИЙ « НАТАЛКА – ПОЛТАВКА»
« Наталка Полтавка була надрукована у 1819 році. Це твір перший зразок нової української драматургії. Іван Карпенко – Карий назвав твір « праматір’ю українського народного театру».
Поштовхом для написання став дійсний факт. Селянин Мефодій Семиножин , що працював у театрі познайомив Котляревського із своєю небогою і розповів історію : мати хоче її віддати заміж за панича , а вона не хоче , бо чекає свого судженого чотири роки. (« Мати прийде , заплаче , а моє серце не камінь …і покорюся …»
Уперше « Наталка Полтавка» була поставлена у 1819 році у Полтаві. П’єса була блискавичною , розійшлася по всіх театрах України.
1890 році на основі п’єси геніальний український композитор Микола Лисенко поставив оперу.
ЖАНР : комічна опера , соціально – побутова власне драма.
ТЕМА : вперше в українській драматургії розгортає тему вірності в коханні молодих людей з народу , подолання життєвих перешкод на шляху до щастя.
КОНФЛІКТ : морально – етичний : між вірністю в коханні і виконанням обов’язку дочки перед матір’ю ; характерний для класицизму конфлікт серця і розуму ; потім як « похідний» конфлікт проглядається соціальний : Наталка не може одружитися з Петром через його бідність , натомність мати хоче видати Наталку за возного з огляду на його заможність ;
Котляревський будує п’єсу за принципом єдності місця , часу , дії ( обмежена кількість осіб , відбуваються в одному селі на Полтавщині протягом одного дня : п’єса починається вранці , коли Наталка йде по воду , а закінчується коли вже « сонце низенько , вечір близенько».( класицистичний принцип )
В основі сюжету твору : нерівне кохання , заборонене батьками та намір одружитися з дівчиною .У п’єсі використано близько двадцяти пісень : пісні Котляревського « Видно шляхи полтавські» , « Ой я дівчина Полтавка» , пісня «Ой під вишнею…» взято з вертепної драми , Григорія Сковороди « Всякому місту звичай і права» .
ПРОБЛЕМА ТВОРУ :
Наталка – центральний образ , найдосконаліший (створений за допомогою самохарактеристики , відгуків односельців , її вчинків ).
( « добра дочка» , « золото не дівка» , « добре серце» , « поважає матір» , « трудяща» , « ввічлива» , « розумна» .
Для Наталки найвища цінність – сім’я .
Наталка :
В образі Наталки Котляревський найповніше втілив психологічний тип української дівчини : не тільки працьовитої , а й готової боротися за свою долю;
ПЕТРО
МИКОЛА