Тема: Образи Ассоль і Грея. Символіка образу пурпурових вітрил
Мета: формувати компетентності:
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок
Обладнання: портрет О.Гріна, текст повісті О.Гріна «Пурпурові вітрила», ілюстрації до твору, репродукція картини Шишкіна «Струмок у лісі».
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сьогодні ми помандруємо з вами до загадкової країни – Гренландії, над якою майорить пурпурове вітрило Дива. Саме там можна знайти і екзотичні пейзажі, і дивовижні історії, зустріти мешканців із насиченою фантазією, які вміють мріяти, довірливо чекати на диво.
А ви вірите в диво?
О.Грін створив незвичайний світ, у якому живе мрійлива і добра дівчинка Ассоль. Цей світ романтичного хлопчика-чудотворця Грея і чарівника Егля, котрий обіцяє щастя.
ІІІ. Формування цілей та завдань вивчення матеріалу. Постановка й розв’язання проблемних питань.
Слово вчителя.
Герої повісті О.Гріна «Пурпурові вітрила» мають «складний внутрішній світ».
Будемо шукати відповіді на питання:
ІV. Актуалізація опорних знань.
Показ практичної значущості вивчення матеріалу.
Евристична бесіда.
Маленька Ассоль жила у двох світах – реальному та уявному. Схарактеризуйте ці світи. Чи можна, на вашу думку, назвати дитинство героїні щасливим?
Робота над епіграфом до уроку.
Методична порада: серед поданих слів треба зібрати висловлювання Л.Толстого, прокоментувати чи спростувати його думку прикладами з тексту
(Потрібно вірити у можливість щастя, аби бути щасливим)
Поетична розминка
Шукаємо щастя
По країнах, століттях,
А воно скрізь і завжди
З нами, як риба у воді,
Так і ми в ньому, і воно
Біля нас шукає нас самих.
Нема його ніде від того,
Що воно скрізь. Воно схоже
До сонячного сяйва – відхили лише
Вхід у душу свою.
Г.Сковорода
V. Робота над темою уроку. Творчо-аналітична робота в групах
Слово вчителя
Ім’я героїні Ассоль в перекладі з іспанської означає «до сонця». А сонце – це символ світла, надії, тепла. Хто із героїв, крім Ассоль, є променем світла?
(Грей випромінює тепло свого серця і є промінчиком сонця, яке засяяло над Таверною)
Примітка. Учні називають слова-асоціації, учитель маркером на великому аркуші патеру записує.
Робота над змістом твору.
Читання та аналіз діалогу «Розмова Ассоль з батьком».
Чи умів, на вашу думку, Лонгрен любити?
Робота над репродукцією картини Шишкіна «Струмок у лісі»
Слово вчителя
Пригадайте той незвичайний день, коли біля струмка в лісі Ассоль вперше побачила Егля.
(Інсценування уривка «Зустріч Ассоль і Егля»)
Евристична бесіда
Слово вчителя
То що ж, на вашу думку, допомагає людині здійснити мрію? Хто здійснив мрію Ассоль?
Міні-дослідження (за випереджувальним домашнім завданням) «Як розвивалася особистість Артура Грея протягом твору? Як змінювалось його світосприймання?
Словесне малювання картини «Перша зустріч Ассоль і Грея»
(За допомогою кольорів передати відчуття героїв)
Робота з текстом. Евристична бесіда
Яке місце у повісті посідає пейзаж? Як співвідносяться картини природи і почуттів героїв.
(Ассоль в оточенні природи знаходила чудове спілкування
«…вона знаходила там майже людські натяки – пози, зусилля, рухи й погляди»
«… Кожна риса Ассоль була виразно легка і чиста, як політ ластівки»
«Вона бачила понад видиме»)
Робота в групах
(що спільного і що відмінного у долях головних героїв)
Яку нехитру істину зрозумів Грей?
(«Я зрозумів одну немудру істину. Вона в тому, щоб робити так звані чудеса своїми руками»)
Які дива ми можемо творити своїми руками?
Складання ланцюжка подій.
Диво 1: Грей став капітаном, справжнім морським вовком
Диво 2: обручка, яку залишив Грей біля Ассоль
Диво 3: пурпурові вітрила.
Отже, хто ж може творити справжні дива?
Ознайомлення з літературним терміном «символ»
Символ – предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища.
Назвіть символи, які ви помітили у творі:
Пурпурові вітрила – символ мрії, надії, кохання;
Море – символ бурхливої долі, сильної волі;
Каперна – символ зла, жорстокості;
Назва яхти «Секрет» - символ пошуку смислу людського буття;
Сонячне світло – символ краси, ідеалу, просвітлення душі;
Зоря – символ здійснення мрії.
VІ. Узагальнення і систематизація здобутих знань
Вправа «Коло думок»
Складання сенкану «Ассоль – Грей»
Грей Наполегливий, рішучий. Співчуває, прагне, досягає. Допомагає Ассоль здійснити мрію. Друг. |
Ассоль Мрійлива, добра. Вірить, чекає, перемагає. Не зраджує своїй мрії. Мрійниця. |
VІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія за методом незакінчених речень.
VІІІ. Домашні завдання та інструктаж щодо його виконання.
За бажанням:
Обов’язкове:
Список використаної літератури