Тема уроку. Пропорція. Основна властивість пропорції
Мета уроку: сформувати поняття пропорції,крайніх і середніх членів пропорції; домогтися засвоєння основної властивості пропорції; сформувати вміння застосовувати означення та основну властивість пропорції до розв’язування задач; розвивати вміння працювати з підручником, опрацьовувати математичні тексти; розвивати культуру усних і письмових обчислень; виховувати дисциплінованість.
Обладнання та наочність: підручник, роздавальний матеріал,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Відповісти на запитання учнів, перевірити й оцінити виконання домашнього завдання , заданого за підручником ________________________
III. Актуалізація опорних знань
▪ Фронтальне опитування за технологією «Мікрофон»
1. Дайте означення відношення.
2. Сформулюйте основну властивість відношення.
3. Як замінити відношення дробових чисел відношенням цілих чисел?
4. Яке із поданих відношень дорівнює відношенню :
а) ; б) ; в) ; г) ; д) ?
IV. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
V. Засвоєння нових знань
План викладання нового матеріалу
|
||
Пропорція. Основні властивості пропорції |
||
Записи: 1. = (1) або a:b = c:d (2) пропорція 2. У пропорціях (1) і (2) а і d — крайні члена; b, c — середні члени. 3. Якщо в запису = ліва і права частини рівні, то — істинна пропорція. 4. Якщо = – істинна, то a · d = b · с і навпаки! |
Приклади 1. =; 5: 7 = : 9 — пропорції. |
|
2. |
|
|
3. =— істинна пропорція 5: 7 = : 9 не є істинною, бо : 7 = ; : 9 = ; ≠ . 4. а) =— істинна, бо 3 · 8 = 4 · 6; б) = істинна, тому 3 · 8 = х · 6; х = , х = 4. |
VI. Засвоєння нових знань
Самостійна робота
Знайти невідомий член пропорції
Варіант — 1 Варіант — 2
1) 24 : x = 8 : 10 1) 30 : 42 = 10 : x
2) 9 : 3 = y : 0,5 2) 5 : y = 15 : 24
VII. Підбиття підсумків уроку
▪ Бесіда
Підкреслити, що пропорції широко використовуються під час розв’язання практичних задач, і повторити з учнями означення пропорції та її основну властивість.
VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання