Урок на тему " Творення прикметників ( практично ). Перехід прикметників в іменники".

Про матеріал
На уроці здобувачі освіти ознайомляться зі способами творення прикметників, переходом їх в іменники; навчаться утворювати прикметники, визначати спосіб їх творення; розвиватимуться творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати.
Перегляд файлу

 

Тема. Творення прикметників ( практично ).

          Перехід прикметників в іменники

 

Мета: ознайомити учнів зі способами творення прикметників, переходом прикметників в іменники; формувати вміння утворювати прикметники, визначати спосіб їх творення; підвищувати рівень грамотності учнів; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати; виховувати

працелюбність.

 

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

 

Обладнання: таблиці, завдання на картках, підручник.

                                                    

                                                     Якщо успіху досягти важко,

                                                     потрібно докласти більше зусиль.

                                                                                                Бомарше

 

 Перебіг уроку

 

І. Етап орієнтації

1. Забезпечення емоційної готовності

Позитивна установка на роботу

   З метою емоційного налаштування на урок учні обмінюються компліментами один з одним, використовуючи словосполучення з  прикметниками (щира усмішка, проникливий погляд, вишукана зачіска, модна краватка, добродушний сміх, лагідні очі, серйозне обличчя).

 

Міні-інтерв'ю

 Яким був попередній урок? (Цікавим, важким …)

 Якою була перерва? (Веселою, короткою…)

 З яким настроєм прийшли на урок? (Гарним, сумним …)

 А яка повинна бути атмосфера на уроці, щоб ви успішно засвоїли тему? (Робоча.)

 Отже, створюймо робочу атмосферу. Девізом уроку я вибрала такі слова:

 Якщо успіху досягти важко,

потрібно докласти більше зусиль.

                                            Бомарше

 

Сугестивна поезія

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!

 

2.Мотивація навчальної діяльності учнів

Слово вчителя

- Сьогодні на уроці ви, діти, будете не просто учнями, а майстрами слова. Для «будівництва» нового слова  мова має у своєму розпорядженні велику кількість «цеглинок» - частинок, з яких утворюються слова. Ось «цеглинки» словотвору – морфеми: корінь, префікс, суфікс, закінчення, основа.

Давайте пригадаємо, які способи словотвору ми вивчали в п’ятому класі.

 

3.Актуалізація опорних знань

Робота в групах

І група

Підготувати повідомлення на тему «Основні способи словотвору».

ІІ група

Дібрати приклади до кожного способу словотвору.

 

ІІ. Етап покладання мети

Слово вчителя

- А зараз, юні словотворці, спробуємо застосувати названі вами способи творення слів до прикметника.

Вправа «Очікування»

 Що очікуєте від сьогоднішнього уроку? (відповіді учнів )

 

ІІІ. Етап проектування

 Визначити способи творення прикметників.

 Підвищити рівень грамотності.

 

ІV. Етап організації виконання плану

 

1. Лінгвістичне дослідження

 Розглянути зразки творення прикметників. Зробити висновок, якими способами творяться прикметники(виконання вправи з підручника).

 

2.Робота з підручником

Опрацювання таблиці «Суфікси прикметників».

 

3. «Навчаючи – вчуся»

 Опрацювання схеми.

 г, ж, з + - ськ- = -зьк-

 к, ч, ц + -ськ- = -цьк-

 х, ш, с + -ськ- = -ськ-

 

4. «Прийом пасток»

 Відшукайте помилку в словах, запишіть їх правильно.

 Київський, волинський, кавкаський, луцькцький, збаразький, калушський, рівненський, прилуцький, одехський, ригзький, львівський, сиваський, запоріжський, кременчуцький, острогський.

 

5. «Швидкопис за читачем» (Один учень біля дошки)

 Утворити від твірних основ іменників прикметники, записати словосполучення прикметник + іменник.

 (Весна) степ, (голос) жайворонок, (барви) квіти, (блакить) небо, (шовк) трава, (жарт) струмочок, (дзвін) мелодія, (пшениця) лан.

 

6. Гра «Префікси і суфікси – великі трудівники»

Використавши префікси і суфікси, подані у довідці, утворіть прикметники від прийменниково-іменникових сполучень.

Без хмар, при дорозі, під шкірою, без жалю, між видами, за морем.

Довідка: без – н; при – н; під – н; без – н; між – ов; за – ськ.

 

7. Гра «Хто швидше»

Швидко і правильно назвати ознаку і визначити суфікси у словах-відповідях (прикметниках).

Людина, яка має освіту;

людина, яка завжди чинить справедливо;

людина, яка завжди поводиться культурно;

ліс, у якому ростуть лише сосни і ялини;

фігурка, яка виготовлена з глини.

 

8. Проблемне завдання: визначте спосіб творення виділених слів у реченнях.

Уранці хворий заснув. Хворий учень не прийшов до школи.

 

9. Творче завдання

Скласти і записати два речення зі словом «учительська» так, щоб у першому воно було прикметником, а в другому – іменником.

 

10. Словотворчі загадки

Які це слова?

- У слові підростали мій початок, у водного знайдете корінь мій, старанний

має моє закінчення ( Підводний ).

- Мій корінь знаходиться у думі, а префікс у заяві пошукайте, у сонливого знайдете суфікс, а розумний вам підкаже закінчення моє (Задумливий ).

 

Домашнє завдання

I – скласти діалог на лінгвістичну тему «Творення прикметників»;

II – гра «Майстри» (дібрати по два прикметники, утворені різними способами).

 

V. Етап контрольно оцінювальний

Слово вчителя

Лафатер зазначав: «Хочеш бути розумним, навчись розумно запитувати, уважно слухати, спокійно відповідати і припиняти розмову, коли нічого більше сказати». Сформулюйте запитання з теми для однокласників.

 

 Рефлексія

 Міні-інтерв'ю

  - Яким був сьогоднішній урок?

 - Чи справдилися ваші очікування?

 

VІ. Завершальний етап

Слово вчителя

- Сьогодні на уроці ви довели, що є майстрами слова, адже утворили самостійно дуже багато прикметників. Сподіваюся, що набуті здібності творців ви будете використовувати й на наступних уроках.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 березня
Переглядів
146
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку