Урок на тему "Вимова і написання префіксів з- (с-,зі-), роз-, без-"

Про матеріал

Розробка уроку української мови в 5 класі.

Мета: вивчити правила написання префіксів з-(с-, зі-), роз-, без-, удосконалювати уміння робити фонетичну транскрипцію слів; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов до рідної землі.

Перегляд файлу

Урок української мови в 5 класі на тему «Вимова і написання префіксів з- (с-,зі-), роз-, без-»

 

Тема: Вимова і написання префіксів з- (с-,зі-), роз-, без-.

 

Мета: вивчити правила написання префіксів з-(с-, зі-), роз-, без-, удосконалювати уміння робити фонетичну транскрипцію слів; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної землі.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

 

Обладнання: підручники, картки, схема.

 

                                           Хід уроку:

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  Бесіда з учнями.

- Назвіть пари по дзвінкості-глухості.

- Назвіть шиплячі звуки.

- Що таке префікс? Які префікси ви знаєте? Наведіть приклади слів із префіксами.

- Як вимовляється звук [з] ,що входить до префікса,перед глухими звуками?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Проблемне завдання.

Порівняйте вимову та написання слів.

  Розсипати [р о с: и п а т и] – розчистити [р о ж ч и с т и т и].

  Безслівний [б е с :л ів н и й ]  - [б е ж: а л і с н и й].

  Збудувати [ з б у д у в а т и] – скликати [с к л и к а т и].

  Зсунути [с: у н у т и ] – cходити [с х о д и т и].

  Зжовклий [ж: ж о в к л и й] – списати [с п и с а т и].

Бесіда з учнями

  -Як вимовляються префікси роз-, без- ?

  -Коли звук [з] вимовляється як шиплячий [ж]?

  - Коли префікс з- переходить у с-?

 - Щоб з’ясувати це, давайте розгадаємо кросворд(загадки читає учень).

 

 

 

1.У нашої бабусі сидить дід у кожусі, проти печі гріється, без води умиється.(Кіт).

2. Що спільного  у словах фарба, Африка, буфет?(Буква ф).

3.Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. (Капуста).

4. Без рук, без ніг, а ворота відчиняє. (Вітер).

5. Висить відерце, а в відерці серце.(Горіх).

 

2.Формулювання правила.

  - Спробуйте добавити до виділених букв голосні звуки, щоб вийшло словосполучення.( Кафе «Птах»).

 

3. Читання правили з підручника.

    ст. 186-187

V. Осмислення нового матеріалу.

1. Вправа 422(письмово).

2. Вправа 423(письмово).

3. Дописати префікси роз-, розі-( на дошці).

Ворушити, хвилювати, пекти, чавити, шарпати, жувати, мліти, слати.

Записати транскрипцію підкреслених слів.

 

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Записати слова буквами(на дошці).

[рож:арити], [сфотографувати], [с:ипати], [розбурханий], [рожчин], [бежшумний], [роскопати], [скопати].

2. Поетична хвилина.

Завдання: виписати слова з префіксами роз-, без-, з-, с-

                                       Квітень

День у квітні довше квітне.

Сніг розтав на вигрітій землі.

Малюки на ручай блакитні

Паперові носять кораблі.

Хоч немає ні дощів, ні зливи,

Квітень-місяць справжній водолій.

Він вихлюпує річок розливи,

Підлива пісок береговий.

Підпливають верби кучеряві,

І синіють луки заливні.

Та на змоклій лісовій галявині

Засиніли проліски дрібні.

І безлиста розцвіла ліщина,

Загляда сережками в потік.

Заквітчаться поспіша вільшина…

Ліс – неначе весняний квітник.

                           В. Ткаченко

3. Розподільний диктант( картки роздаються кожному учневі)

Розпис, врозсип, скат, зцементувати, розчин, сформувати, стискач, зчепити, розкис, спрожогу, спад, безкрилість, сковзко, схов, неспроста.

 

Спинись, хвилино, ти чудова!

 

VІ. Підсумок уроку.

Бесіда з учнями.

- Як пишуться префікси роз-, без-?

- Перед якими буквами пишеться префікс с-?

- Як вимовляється звук [ж] перед шиплячими?

VІІ. Домашнє завдання.

   С. 186-187, впр. 424

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
26 березня 2018
Переглядів
3154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку