Урок на тему: «ЄВРОПЕЙСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1848–1849 РР. В УКРАЇНСЬКИХ РЕГІОНАХ АВСТРІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ»
Метою є з'ясувати причини та досягнення української національної революції в контексті «Весни народів», дізнатись обставини до створення Головної руської ради; визначити роль Лукяна Кобилиці; розвивати вміння та навички аналізу документів, роботи з підручником, складання таблиці, робити власні висновки; виховувати почуття патріотизму на прикладах життя і діяльності борців за соціальне та національне визволення.
УРОК 13: «ЄВРОПЕЙСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1848–1849 РР. В УКРАЇНСЬКИХ РЕГІОНАХ АВСТРІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ»
Мета:
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
Основні терміни: національно-визвольний рух, «Весна народів» революція, сервітут, «Зоря Галицька», Головна руська рада.
Дати: 17 квітня 1848 – скасування панщини на Галичині; 2 травня 1848 – утворена Головна Руська Рада; травень 1848 р. – газета «Зоря Галицька»: 19 жовтня 1848 р. – Собор руських вчених.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (комбінований).
Обладнання: презентація, підручник, портрет
ФОПД: Індивідуально – відокремлена, фронтальна
Методи та прийоми: словесні, наочні, пояснювально-ілюстративні, проблемні, пошукові
Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
1. Що вам відомо про революцію 1848-1849 років у країнах Європи?
2. Які держави вона охопила?
3. Які вимоги повсталі революціонери висували у цих країнах?
4. Які українські землі входили до складу Австрійської імперії?
5. Яким було їх соціально-економічне становище?
III. Мотивація навчальної діяльності
Революційна хвиля охопила країни Європи, народи яких повстали проти монархічної влади і вимагали демократичних перетворень, проголошення рівноправності і демократичних свобод. Політично залежні народи виступали з вимогою відродження власної державності. Національно-визвольний рух на західноукраїнських землях під час революції 1848-1849 pp. в Австрійській імперії передбачав це відродження української державності, пробудження національної свідомості. Ця революція увійшла в історію під назвою «весна народів».
Незважаючи на людські втрати та національні суперечності, все-таки революційні події спричинили неабияке пожвавлення в усіх сферах суспільного життя Східної Галичини. Найбільшим здобутком революції 1848–1849 рр. треба вважати вирішення найбільш актуальної соціальної проблеми – ліквідацію панщини. того, що ми є частиною одного українського народу, і що додає сил і наснаги в подальшій боротьбі за національне і соціальне визволення, визнання.
Отже, для чого ми вивчаємо цю тему? З якою метою? на порядок денний висували справу національного визволення пригноблених народів. У цей час у політичному житті імперії Габсбургів особливо вагому роль почав відігравати національний чинник.
Проблемне питання: «Україна - складова європейської революції? Чи можна було мирним шляхом розв'язати суперечності між австрійською владою та українським населенням?»
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Причини і початок революції. «Весна народів»
2. Скасування панщини
3. Створення Руської ради
1. Причини і початок революції. «Весна народів»
Розпочавшись в Італії і Франції, революція перекинулася до Німеччини, а в березні 1848 р. спалахнула в столиці Австрійської імперії Відні.
Причини революції:
15 березня австрійський цісар Фердінанд І проголосив конституцію, яка передбачала надання громадянам свободи слова, друку, зборів, виборів, скликання парламенту (рейхстагу).
Обговорення даних:
2. Скасування панщини
Революційні події активізували національно-визвольну боротьбу західних українців. У Західній Україні ширилося незадоволення, і можна було очікувати масового соціального вибуху. Для запобігання антиурядових селянських виступів імператор Фердінанд I скасовує панщину. У цей критичний момент уряд, прагнучи не допустити участі в революції найбільш масової суспільної верстви — селянства, пішов на скасування кріпосницької системи.
• Квітень 1848 р. — скасування кріпацтва в Галичині.
• Серпень 1848 р. — скасування кріпацтва в Буковині.
• Березень 1848 р. — скасування кріпацтва на Закарпатті, але фактично це відбулося в березні 1853 р.
Суть селянської реформи
1. Ліквідація юридичної залежності селянина від поміщика.
2. Наділення селян землею.
3. Сплата селянами викупу за кріпосні повинності.
Особливості проведення:
Селяни здобули громадянські права (обирати і бути обраними, самостійно визначати місце проживання тощо)
Революційні події в Австрійській імперії та галицькі українці.
Перегляд відеоролику .
Історичний диктант
Утворення та діяльність Головної руської ради. 2 травня 1848 р. у Львові була заснована перша легальна політична організація українців Галичини – Головна руська рада (ГРР).
Мета діяльності – представлення інтересів українців Галичини перед урядом у Відні. Головна руська рада: входило 30 чоловік; Г. Яхимович (єпископ) – перший голова ГРР;
вимоги: а) поліпшення правового й матеріального становища греко-католицького духівництва; б) поділ Галичини на українську (Східна) та польську (Західна); в) об’єднання української Галичини з Закарпаттям під владою Австрії; г) друкований орган – газета “Зоря Галицька”
Досягнення Головної руської ради: 1848 р. – запровадження навчання українською мовою в народних школах; викладання української мови в гімназіях; 1849 р. – відкриття кафедри української мови і літератури у Львівському університеті; 1848 р. – був скликаний Собор руських вчених (інтелігенція) у Львові, де було засновано Галицько-руську матицю – товариство для видання популярних книг для народу. У 1851 р. Головна руська рада саморозпустилася, тому що в Австрії було відновлено абсолютизм.
V. Первинна закріплення знань
Користуючись підручником заповнити таблицю: «Завдання та результати діяльності Головної руської ради»
Завдання |
Результати |
|
|
VІ Підсумки уроку
Прийом дієслово:
Головна Руська Рада:
VІІ. Домашнє завдання
3. Причини та наслідки революції 1848-1849 рр.(презентація або доповідь) – високий рівень
пам'ятник Лук'яну Кобилиці - ватажку і організатору селянських загонів, метою яких була боротьба проти кріпацтва на території сучасної Буковини.