Тема: Наголос в українській мові.
Мета: поглибити знання учнів про наголос в українській мові, його роль в усному мовленні; удосконалювати вміння правильно наголошувати слова; розвивати мовлення, логічне мислення, прищеплювати любов до рідного слова.
Очікувані результати: учень розрізняє голосні та приголосні звуки; чітко й правильно вимовляє звуки в процесі мовлення, правильно наголошує слова.
Обладнання: мультимедійний комплект
Перебіг уроку
І. Організація класу 1хв
1. Емоційне налаштування класу
Я чудовий настрій маю,
Рада щиро всіх вітати.
Ми готові працювати.
Друзі, тож часу не гайте
Настрій свій нам представляйте.
2. Прийом «Самоналаштування»
Діти, бажаю вам сьогодні на уроці бути уважними, активними, старанними, ініціативними.
ІІ Актуалізація опорних знань 5хв
Діти, ми почали вивчати розділ науки про мову, який вивчає звуки. Підкажіть, як він називається. (відповіді – повними реченнями) ФОНЕТИКА
На які дві групи поділяються звуки мови? ГОЛОСНІ, ПРИГОЛОСНІ.
Як ви думаєте, що означає такий приклад 6+32=38.КІЛЬКІСТЬ ЗВУКІВ
Назовіть голосні звуки. А,О,У, Е, И, І.
А що ви знаєте про ці звуки? МОЖНА ПРОСПІВАТИ, БУВАЮТЬ НАГОЛОШЕНІ Й НЕНАГОЛОШЕНІ.
МОЛОДЦІ
ІІІ Повідомлення теми, мети уроку 2хв
У країні Фонетичній
Я на службі довговічній.
Слова значення міняю,
Словоформи обираю.
Буде мУка чи мукА –
Визначить моя рука.
НАГОЛОС
Правильно.
Темою сьогоднішнього уроку є наголос
Розгорніть зошити. Запишіть дату й тему уроку
Наголос в українській мові
Отже, на сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про наголос, його значення в мові.
Відразу запишіть у щоденники ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
П.24 (С.69-70). Вправа 169(І) , *169(ІІ)(КОМЕНТАР КОРОТКО)
Діти, а скажіть, будь ласка, чи звертали ви увагу на те, що під час вимови слів ми вимовляємо склади з неоднаковою силою голосу? Наприклад, писАти, рАзом, шкОла, морОзиво.
Ви помітили, що сила голосу припадає на один склад. У мовознавстві це називається НАГОЛОСОМ.
Дайте відповіді на запитання С.69.
Відповідно до них сформулюйте особисті завдання.
Сьогодні на уроці я хочу…
Запишіть це речення.
Як ви думаєте, чому так говорять?
ВиднокОло, оберІг
Поясніть значення цих слів.
Видноколо - простір, який можна охопити зором. Синоніми: обрій, горизонт.
Оберіг - предмет, якому приписують надприродну здатність відвертати від його власника хвороби, біду, приносити щастя і гаразди, чарівний предмет, що призначений
захищати свого власника. Також вважають, що він може принести удачу, запобігти небезпеці, поліпшити стан здоров’я. Через це обереги зажили неабиякої популярності ще з давніх-давен.
Складіть і запишіть речення зі словом видноколо.
Наголос – це виділення складу в слові посиленням голосу.
Запишіть слова (на дошці), поставте наголос
КнИжка (наголошений перший склад), знаннЯ (наголошений другий склад), каталОг.
Які за порядком склади наголошені? (1,2,3). Який висновок можна зробити?
Наголос в українській мові ВІЛЬНИЙ. Тобто наголошеними можуть бути різні за порядком склади.
Продовжимо працювати. 3хв
Утворіть форми слова за зразком
РукА –рУки
вІтер – вітрИ
СелО - сЕла
водА – вОди
ногА – нОги
Висловте припущення про те, який наголос в українській мові — рухомий чи нерухомий. Наголос в укр.мові – РУХОМИЙ
Це означає, що при зміні форми слова він може переміщатися з одного складу на інший.
Вправа 196. Для тих, хто вивчає англійську мову. Прочитайте слова. Визначте наголос у них. Які правила наголошування слів в англійській мові ілюструють ці слова? 3хв
Вправа 197. Прочитайте речення. Що їх об’єднує? Чи можна вважати їх текстом. Визначте, яка інформація є для вас відомою, яка — новою. 5 хв
ІV Підсумок уроку
Дайте відповідіна запитання ВИПАДКОВЕ КОЛО https://wordwall.net/uk/resource/63465283/%d0%bd%d0%b0%d0%b3%d0%be%d0%bb%d0%be%d1%81
V Рефлексія
Чи досягли ви поставлених цілей.
Що було найлегшим? Що видалося складним?
Який настрій у вас наприкінці уроку.
Діти, ви – молодці. Ви працювали активно, старанно. Дякую за співпрацю.
Хочу зауважити, що більше про наголоси ви можете дізнатися відсканувавши
QR-коди.