Підготувала: Бурилкіна Л.В.
Навчання грамоти: навчання письма, 1 клас
За навчальним проектом «Росток»
Тема. Написання малої букви ч.
Мета:
навчальна: вчити правильно писати малу рукописну літеру ч та поєднувати її у буквосполучення; відрізняти друковану букву від рукописної; закріплювати вміння писати малу букву н та інші вивчені рукописні літери; удосконалювати правильну посадку під час письма, уміння правильно тримати ручку та розташовувати зошит на парті;
розвивальна: розвивати вміння спостерігати, аналізувати, порівнювати графічний матеріал;
виховна: виховувати старанність.
Обладнання: підручник «Українська мова» Прописи. 1 клас.2 частина. /Кальчук М.І.,Чабайовська М.І.. – С.: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2018. –76 с.; малюнок Казкової галявини, казкової сторінки, тренажер для письма.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності.
Організація уроку.
Встаньте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
Хай гарно розпочнеться новий день!
ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднення в діяльності.
1.Знайди і закресли букву, яка «заблукала» і не потрапила на свій листочок. Поясни свій вибір. Наведи інші букви кольоровим олівцем.
2. «Оживи» на малюнку букви н, ч, к, перетворивши їх на істот.
Гра – фантазія «Перетворення». Робота у парах.
н ч к
ІІІ. Виявлення причин утруднення і фіксація в діяльності.
1.Скласти казку про дружбу букв н, ч, к.
ІV. Побудова проекту виходу з утруднення.
1.Вправа «Поради». Дай поради звірятам щодо правильного письма букв н, ч, к. Напиши ці літери в зошитах звірят.
V.Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
*Розмалюй казкову галявину буквами н, ч, к.
Фізкультхвилинка.
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
3. Запам’ятай правильне написання букви. Який звук позначає ця літера?
Учитель. Розгляньте уважно схему (с.26 – завдання від мудрої Сови) послідовність написання букви ч.
Учитель.
- Сьогодні ми навчимося писати малу літеру ч.
Буква ч
— На що вказують стрілочки? (Звідки починати і куди вести лінію.)
— Рядкова рукописна буква ч складається з двох елементів: з вузлика з двома лініями з’єднання і прямої похилої палички із заокругленням унизу.
— Починаємо писати букву ч нижче верхньої рядкової лінії невеличкою рисочкою, яку доводимо до верхньої рядкової лінії. Звідси, не відриваючи руки, проводимо теж невеличку вигнуту лінію, яка закінчується на верхній рядковій лінії. Потім, не відриваючи руки, пишемо похилу пряму паличку вниз до нижньої рядкової лінії, де і заокруглюємо праворуч.
* «Письмо в повітрі» під рахунок.
Буква ч
- Напишіть елементи в повітрі: «і - раз – і, два – і».
*Письмо на дощечках.
Учитель. А тепер спробуйте самостійно записати букву ч на дощечках.
*Письмо на тренажерах для письма букви (6 р.)
Діти пишуть букву ч на тренажерах.
VІ. Самостійна робота.
Написання літери ч у «Прописах»:
(Перед початком письма в зошитах потрібно повторити правила, яких слід дотримуватися під час письма. Учні озвучують, як правильно сидіти під час письма; правильно розміщувати зошит; правильно тримати руки на парті та ручку.)
Виконай письмове завдання. (с.26)
VІ. Фізкультхвилинка.
Забавлялись зайченята (встати, підняти руки вгору, потягнутися)
Виглядаючи маму і тата. (руки на пояс, повороти вліво, вправо)
Ось так – лапку до лапки (поплескати в долоні)
Ось так – шапку до шапки (руки до голови, вгору)
Ось так – вусом потрусим (похитати головою)
Так, так, так! (пострибати)
VІІ. Включення в систему знань і повторення вивченого.
Продовження роботи в зошиті.
Знайди і закресли букви, які написані неправильно.
1. Вправа «Знайди помилку».
2.Назвати друковані букви і дописати рукописні.
г п р т н ч
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
-Які букви навчилися писати на уроці?
- Що цікавого дізналися?