Інтегрований урок навчання грамоти допоможе вчителям початкових класів формувати навички читання учнів, розвивати усне мовлення першокласників,закріпити знання учнів про букву "Б" та її звукове значення,виховувати бережливе ставлення до тварин.
Мордовцева Тетяна Володимирівна - вчитель- методист вищої категорії Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. Новопсковського р-ну, Луганської обл.
УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ / ЧИТАННЯ/ З ІНТЕРАКТИВНИМИ МЕТОДАМИ НАВЧАННЯ НА ТЕМУ : « ЗВУК І БУКВА Б / « БЕ» /
Мета : закріпити знання про букви Б,б/»бе»/ та її звукове значення;
Формувати навички читання; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні малюнки тварин,дерева,телеграма,картка з буквами Б,б/»бе»/,картки із завданнями від звірів, торбинка із цукерками
« Білочка»,таблиці зі словами для словникової роботи та їх значеннями,таблиці для розчитування, «колобочки»та хмаринки, « долоньки успіху»,будиночок літер.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Ну-мо,діти, підведіться,
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
Будем гарно працювати
І знання всі здобувати.
За парти тихо сіли. Випрямили спини.
Ноги разом стоять, руки спокійно лежать.
Ви уважні? Ви активні? Хочете читати?
Готові відповідати?
ІІ . ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « КРИГОЛАМИ» « ЯКИМ Я БУДУ НА УРОЦІ?»
Щоб урок був гарним, змістовним, цікавим,якими ви бажаєте бути на уроці?
У- уважними Р- розумними О- оригінальними К- кмітливими
Наш урок читання і цікавий, і незвичний.
Ледарів у нас немає? Хто руки не піднімає?
Умощайтеся зручніше і працюйте веселіше.
-ПРИТУЛІТЬ ДОЛОНЬКУ УСПІХУ до себе і попросіть в неї допомоги на уроці.
-У вас на партах лежить колобок і хмаринка. Якщо у вас гарний настрій- підніміть колобка вгору, якщо поганий- хмаринку.
ІІІ. РОЗМИНКА
ДИХАЛЬНА ГІМНАСТИКА
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
-2- Оченята роблять вправи: вліво- вправо, вліво- вправо.
Потім вгору, потім вниз- оченятами дивись.
Потім мружусь, наче киця і заплющую очиці.
Раз – дивлюсь у далечінь, два- в долоньці відпочінь.
ВПРАВИ НА РОЗВИТОК ЧИТАЦЬКИХ НАВИЧОК
Воду в ситі не носити,саду ситом не полити.
2. Кіт котив коток по току,
Коток попав на лапу коту.
Сюди смик, туди смик- відчепися мій гаплик!
2.РОБОТА НАД ЧИСТОМОВКАМИ
На- на- на- рідна сторона.
Ай-ай-ай- Новопсковський край!
Жу-жу-жу-природу бережу.
Ки-ки-ки- вічнозелені ялинки.
Би-би-би-зелені боби.
Бі-бі-бі- я скажу тобі.
У ЛІСІ ГРИБИ-/БИ-БИ-БИ/.
Грали на трубі-/бі-бі-бі/.
Виросла верба-/ба-ба-ба/.
Дятел дуб довбе-/бе-бе-бе/.
ІУ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Що вхопився за животик.
Він морозива поїв,а тому і захворів./Л.Андрієнко/
Час згадати їх усі.
Тому, зараз пропоную,повторення провести.
/ Учні промовлять вивчені звуки з « Будиночка літер»,потім-букви/.
-3- ІГРОВИЙ АУКЦІОН
ГРА»ХТО УВАЖНИЙ»
-Дуб, верба, борщ, береза./Борщ/
3. Які імена починаються на звук /Б/?/Борис,Богдан/
4. У назвах яких дерев є звук /Б/?
/береза,бук,граб,верба,дуб/
5.- У назвах яких тварин є звук /Б/?
/білка,баран,кабан,бобер,барсук,бик/
6.-У назвах яких квітів є звук /Б/?
/барвінок, кульбаба/
7.РУБРІКА « ЧИ ЗНАЄШ ТИ?»
-Що означає слово «Батьківщина»?
Батьківщина- це край, де ти виріс і живеш.
- В якій країні ми живемо?/На Україні/
- В якій області?/ В Луганській/
- В якому селі?/Піски/
Водограй,полів розмай,
Зелен гай, ліщина..
Все це рідний,любий край- наша Батьківщина.
Пам ятай, не забувай батьківську стежину.
Прикрашай,шануй свій край,
Дім свій- Батьківщину./В.Гринько/
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Моя Україна- широка-широка.
А гори Карпати високі- високі!
Чорне море- глибоке- глибоке.
А річка Дніпро така синьоока.
А над нами сонечко сяє.
Хто підстрибне, той і дістане.
8.ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ»
Батьки діти природа
Дім БАТЬКІВЩИНА Україна
Школа родина
4. СКЛАДОВИЙ АУКЦІОН
Ба- /нан,ран/
Бу-/буратіно,буряк,бутон,буква./
Бі-/Болосніжка,білка/
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « КМІТЛИВЧИКИ»
-4- Діти, у « Кмітливчика» хочете пограти?
Треба з поданих складів вам слова складати.
/бус,ав,то/- автобус. / ба,бан,ра/-барабан.
Діти, у « Кмітливчика» хочете пограти?
Скільки слів у реченні? Ну-мо рахувати!
/У бабусі Дарини - онук Бориско./ /5/
Діти, у « Кмітливчика» хочете пограти?
Скільки раз ужито звук /Б/,ну-мо рахувати.
/Бичок грає на баяні,а баран на барабані/. / 5/
Діти, у « Кмітливчика» хочете пограти?
Перепутані слова треба підібрати.
/- Пес має довгий хобот.//Слон/
/- Кішка гавкає і додому не пускає.//Собака/
ІНЕРАКТИВНІ ДИДАКТИЧНІ ІГРИ
РОЗСИПАЛИСЬ ЛІТЕРИ
К а р и б/рибка/ у б з /зуб/
ДОПОВНІТЬ СЛОВО
Буква./р/ бара./н/ каба./н/
СЛОВО В СЛОВІ
Буквар/буква/,барабан/баран/.
РОЗЧИТУВАННЯ
СКЛАДОВА ТАБЛИЦЯ
Ба бо бу би бі бе
Аб об уб иб іб еб
ЧИТАННЯ ГРУП СЛІВ НА ОДНОМУ ДИХАННІ
Бак зу
Барс зе бри
Брат бо
Бант
Бік
ПІРАМІДА
Бік
Б и н т
Б і л к а
Б у б л и к
Б а р а б а н
РЕБУСИ
Б а н к а ба
3 4 5 1 2 /кабан/ ---------
ни /банани/
ЧИТАННЯ ТЕКСТУ « ВЕЛИКІ ДРУЗІ»
/За командою «Небо» - припинити читання,підняти очі догори. За командою «Земля»- продовжувати читати від поміченого місця./
У.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
/На дошці – 5 дерев з малюнками,перегорнутими до дошки.На одному з них- малюнок білочки./
УІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
УІІ.НАДАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
1.БЕСІДА
-Хто знає, які звірі живуть у лісі? / Ведмідь, лисиця, вовк../
- Відгадайте загадку – дізнаєтесь, хто перший нам прийшов на допомогу.
- Сірий, зубатий, по полю блукає, ягнят шукає./Вовк/
-2. ЧИТАННЯ СЛІВ ПО ТАБЛИЦІ.
Вовчик просить прочитати нам слова з таблиці.
Брели
Брести
Побрести
Побродити
брід
Бавитись
-6- Заборонив/Читання слів учнями/
Як зачує він весну, прокидається від сну./Ведмідь/
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Брід- мілке місце річки,озера.де можна перейти на протилежний берег.
Бродити- повільно ходити, блукати.
Бавитися- розважатися.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Тупу,тупу,ведмежата.
Йдуть по мед вони малята.
А на них напали оси- не прогнати їх ще досі!
Вмить згорнувся він клубочком.
А лисичка походила й їжачка того не з їла.
СКОРОМОВКА.
Бурі бобри брід перебрели.
Забули бобри забрати торби.
- Настав час ,щоб зустріти останнього нашого лісового жителя.
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться, а зовуть її../ лисиця/.
В кухню прийшов із городу.
Подивлюся, де тут горщик,
Бо стрибнути хочу в борщик./Буряк/
Та б ють мене. Як грають./ Барабан/
Не гадюка, а жалить./Бджола/
Із сосни стриба на дуба.
Хвіст у неї,як мітла, а сама на зріст мала. / Білка/
/ Виходить учень в костюмі білочки/
-Це білочка. Вона живе в лісі.Білочка має гарне руде хутро, пухнастий довгий хвіст. Вона жваво стрибає з гілки на гілку. Носить у дупло шишки,горіхи,гриби.Це вона на зиму харчі запасає.
У білочки сьогодні день народження. Найкращим подарунокм буде ваша робота. Як гарно прочитаєте текст « Білки», вона подарує вам цукерку «Білочка» з горішками.
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « СИТУАТИВНЕ МОДЕЛЮВАННЯ»
Я гризу горішки, і гриби, і шишки.
САМОСТІЙНЕ ЧИТАННЯ ТЕКСТУ « БІЛКИ» УЧНЯМИ.
ЧИТАННЯ « ЛАНЦЮЖКОМ»
-Хто бавився у лісі?/Дітвора/
-Де зникли білки?/У дуплі/
Що крикнув Борис?/Білки!Білки!/
Що заборонив дідусь?/Не ловити білок/.
ІІІ.РЕФЛЕКСІЯ. САМООЦІНКА.
Щоб урок пройшов немарно, я спитаю у вас гарно:
- Що сподобалось найбільше і було найцікавіше?
- Якубукву повторювали сьогодні на уроці?/Б/
Працював хто погано, хто примірно, оцініть себе,діточки. Вірно.
-Хто вважаю,що працював на уроці гарно і кому сподобався урок, прикріпіть свою долоньку успіху на дошку.
ІХ. ІГРОВИЙ АУКЦІОН
Дерев яний та довгенький, маю носик я гостренький./Буратіно/
ПОФАНТАЗУЙМО!»Б-ГРА»
-Ким ти хочеш бути?/бібліотекарем/
- Яке ім я ти собі обрав би?/Борис../
-8- Яких звірів ти завів би?/баранів,бобрів,барсуків../
-Що б ти їв?/банани,борщ,біточки../
-На якому музичному інструменті ти хотів би грати?/барбані,бандурі../
-З яким би казковим героєм ти хотів би зустрітися?/Білосніжкою, Буратіном/
- Що б ти хотів би купити в магазині?/Бібликів,бананів,ляльку Барбі/
ЗАШИФРОВКИ
Б І Е Д РТБ Б К БК
ГРА « ЗМІНИ БУКВУ»
Бак-/мак,рак/
Дуб/зуб,чуб/
ЗАГАДКА
На « Б»починається,на «Р»кінчається.
По ньому малята читати навчаюся./буквар/
МАТЕМАТИЧНА АРИФМЕТИКА
Боро+да=борода
Боро+вик=боровик
ЛОВІТЬ СЛОВО
/ Вчитель «кидає» звуки, а учні « повертають « слово/.
Б і л к а / білка/ б а в и т и с я / бавитися/ б і г а т и / бігати/..
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЛІТЕРИ
/ Виходять 2 учня/
БУКВИ РОЗСИПАЛИСЯ
Ікб /бік/ акб/бак/ укб / бук/
ВСТАВ БУКВУ
Коло.ок/колобок/ коло.ок/колосок/
КИДАЮ СКЛАДИ
/вчитель кидає «тверді склади»,а учні – « м які»/
Ти-ті ни-ні ми-мі ви-ві ди-ді би-бі
Та-тя то-тьо ба-бя бо-бьо бе-бє