Урок навчання грамоти в 1 класі за системою розвивально навчання Ельконіна-Давидова.
Тема. Дзвінкі та глухі приголосні звуки, їх зміст розрізнювальна роль.
Мета: навчити розрізняти приголосні звуки за дзвінкістю та глухістю; познайомити учнів зі схематичним зображенням дзвінких та глухих звуків; вправляння у побудові звукових моделей слів; розвивати пам'ять, увагу, мислення учнів; виховувати любов до природи та рідної мови.
Обладнання: малюнки (лось, коза, коса, гриб, грип,жабка, шапка), роздатковий матеріал, схематичне зображення дзвінких та глухих приголосних звуків.
Хід уроку
1.Організація класу
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
Всіх запрошуєм ласкаво
на урок у перший клас.
2.Актуалізація опорних знань
2.1.Бесіда
-Який у нас з вами зараз урок?
-Що ми вивчаємо на уроках української мови?
-А чи вміємо ми працювати зі звуками?
2.2.Загадка
Не олень, хоча й рогатий,
В нього роги – як лопати.
Хто ж це? Здогадався хтось?
Це великий, дужий… (лось)
-Подивіться, який гарний лось.
-Складемо звукову модель відгадки, працюючи в парі.
-На дошці працюють…
(Учні викладають модель слова в парі)
-Скільки звуків у слові лось?
-Які саме звуки?
3.Повідомлення теми і мети уроку
4. Вивчення нового матеріалу
4.1.Робота над звуковими моделями
(На дошці картинки)
-Що зображено на першому малюнку?
-А що зображено на другому?
-Складемо звукові моделі цих слів. Я на дошці, а ви на партах зі своїх карточок.
- | • | - | • |
коза
- | • | - | • |
коса
-Давайте порівняємо моделі.
-Діти, а я забула, де записано слово коза, а де коса?
- Якими звуками різняться слова?
[з] - [с]
- Чим різняться ці звуки?
- Будемо досліджувати.
- Покладіть ручку на горличко, промовте звук [з].
-Що ви відчули? (горличко тремтить, не лише шум, а й голос)
-А тепер промовте звук [с]. Що ви відчули? (горло не тремтить, лише шум)
-Звук [з] з дзвіночком, а [с] – без дзвіночка.
-Як позначати звуки, у яких голос разом зі звуком?
-А ті, де лише шум?
-Вчені позначають звуки з дзвінкість і називають їх дзвінкими, а звуки без дзвінкості і називають їх глухими.
-З якими звуками ми познайомились?
4.2.Фізкультхвилинка (музична)
4.3.Робота в парах
-Буратіно вчора гуляв у лісі і під час прогулянки знайшов великий гриб. Він так зрадів і поспішив поділитись своєю знахідкою з друзями. Він так поспішав, що коли розповідав, то в слові гриб допустив помилку і в нього вийшло не гриб, а якась погана хвороба…
-Як ви думаєте, яке слово вийшло? (грип)
-Попрацюймо в парі і викладемо звукову модель цих слів та порівняємо їх.
• |
гриб
• |
грип
-Якими звуками різняться моделі? За якою ознакою?
-Чи є в словах ще дзвінкі приголосні звуки?
4.4.Робота з підручником с. 37
-Давайте перевіримо чи правильно ми виконали завдання.
-Де знаходиться «пастка» в цих звукових моделях?
-Яким повинен бути звук [г]?
-Які звуки ми вивчили?
-Як розрізняємо дзвінкі і глухі приголосні звуки?
4.5.Фізкультхвилинка
5.Узагальнення і систематизація знань
5.1.Гра «Чарівник Звукомор»
-До нас завітав злий чарівник Звукомор. Він вкрав у словах усі дзвінкі приголосні звуки. Я хотіла вам запропонувати слово жабка, але Звукомор забрав дзвінкі звуки, замінивши їх глухими.
-Яке слово вийшло? (шапка)
-Розгляньмо звукові моделі цих слів у підручнику.
-Де записано слово жабка, а де шапка?
-Як ви дізнались? (за звуковими моделями та звуками)
6.Підсумок уроку
-З якими звуками ми сьогодні познайомились?
-Як відрізнити глухі звуки від дзвінких?
-Як позначаємо дзвінкі і глухі приголосні звуки на письмі?
Урок навчання грамоти в 1 класі
Тема. Дзвінкі та глухі приголосні звуки, їх зміст розрізнювальна роль.
Мета: навчити розрізняти приголосні звуки за дзвінкістю та глухістю; познайомити учнів зі схематичним зображенням дзвінких та глухих звуків; вправляння у побудові звукових моделей слів; розвивати пам'ять, увагу, мислення учнів; виховувати любов до природи та рідної мови.
Обладнання: малюнки (лось, коза, коса, гриб, грип,жабка, шапка), роздатковий матеріал, схематичне зображення дзвінких та глухих приголосних звуків.
Хід уроку
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
Всіх запрошуєм ласкаво
на урок у перший клас.
Не олень, хоча й рогатий,
В нього роги – як лопати.
Хто ж це? Здогадався хтось?
Це великий, дужий… (лось)
(Учні викладають модель слова в парі)
(На дошці картинки)
- |
• |
- |
• |
коза
- |
• |
- |
• |
коса
[з] - [с]
- Чим різняться ці звуки?
- Будемо досліджувати.
|
|
• |
|
гриб
|
|
• |
|
грип