Урок "Узагальнення матеріалу за темою «Частка як частина мови»

Про матеріал
Розробка уроку містить матеріал, який допоможе узагальнити і перевірить вивчений матеріал про частку як частину мови. Урок передбачає використання цифрових пристроїв
Перегляд файлу

 

Система уроків української мови в 7 класі

 

ЧАСТКА

 

 

VІ урок

Тема уроку. Узагальнення матеріалу за темою «Частка як частина мови»

Мета уроку:

  • узагальнити вивчений матеріал про частку як частину мови;
  • вчити учнів робити морфологічний розбір її;
  • формувати в них вміння і навички уживати частки у власному мовленні, уміння використовувати вивчений матеріал на практиці;
  • активізувати розумову діяльність учнів;
  • вчити працювати самостійно, вчити творчо мислити;
  • формувати морально-духовну життєву компетентність особистості;
  • виховувати любов до рідної мови, її багатства, до рідного краю.

Тип уроку: урок закріплення і узагальнення.

Хід уроку

І. Оголошення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Побудувати «Асоціативний кущ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Виконання системи завдань на узагальнення практичних умінь і навичок.

1.Гра «Запрошення»

Клас об’єднується в три групи:

І група – модальні частки;

ІІ група – словотворчі частки;

ІІ група – формотворчі частки

Учитель зачитує приклади речень з різними частками, а кожна група доводить, що саме вона повинна запросити до себе на гостини те чи інше речення.

 Як у дружбі будеш жити, нас нікому не зломити. Полетіла б я до хмари, коли б крильця мала. Тільки тепер я тебе зрозумів. Передайте ж дітям і внукам своїм вісті про давнє життя і давні порядки. Можеш завітати до мене в гості будь-коли. Любіть працю на Землі, бо без цього не буде щастя нам і дітям нашим ні на якій планеті. Хай вічно красується доблестю наша земля! Десь, колись, в якійсь країні проживав поет …

2. Робота з підручником

Схема та зразок розбору частки як частини мови (с. 189).

3. З тексту на екрані вибрати частки і розібрати як частину мови за схемою.

І варіант

Як (би) я втратив очі, Україно,

То зміг (би) жить, (не) бачачи ланів ,

Поліських плес, подільських ясенів,

Дніпра, що стелить хвилі, наче сіно.

У глибині моїх темнот і снів

Твоя лунала (б) мова солов’їна;

Той світ, що ти дала мені у віно,

Від сяйва слова знову (б) заяснів. (Д. Павличко)

ІІ варіант

Я (не) (не) здужаю, (ні) вроку,

А що (сь) такеє бачить око,

І серце жде чого (сь). Болить,

Болить, і плаче, і (не) спить,

Мов негодована дитина.

Лихої тяжкої години,

Мабуть, ти ждеш? Добра (не) жди,

(Не) жди сподіваної волі –

Вона заснула: цар Микола

Її приспав.       (Т. Шевченко)

4. Провести дослідження. Зробити висновки.

«Хто швидше і краще?»

а) Чим відрізняються слова теж (Він теж відмінник) від те ж (Прочитав те ж оповідання) та й (Вчиться й працює) від і (Він і працює)?

б) Якими частинами мови є слова все, просто, як у словосполученнях і реченнях: довідались про все і йшов все швидше; тримався просто і просто підносило від радості; Як гарно грає! Думали, як сконструювати модель.

5. Самостійна робота (Вправа 536 (І, ІІ), с. 189.

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія «Мікрофон»

  • Що нового ми дізналися на уроці?
  • Які форми роботи тобі сподобалися?
  • Чи досягли ми поставленої мети?
  • Чи задоволений ти своєю роботою на уроці?

V. Домашнє завдання

Повторити все вивчене про частку. Скласти есе «Зимовий ліс», використовуючи частки різних розрядів.

Наприклад: Як хороше в лісі зимою! Ось дрімають сосни і ялини, одягнувшись в свої білі зимові шати. Тремтить і берізка, ховається за дубом.

 Тільки горобина червоніє далеко: запрошує у гості снігурів. Все навкруги наче завмерло. Лише пурхне десь вдалині пташка та стрибне з гілки на гілку білочка. Навіть лисичка не часто виходить на полювання, бо навряд чи знайде де-небудь для себе поживу.

Тихо навкруги…  Мертво…

 

 

 

docx
Додано
15 лютого 2022
Переглядів
439
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку