Інтегрований урок з Літературного читання і Я у світі. І. Я. Франко "Лисичка і Журавель". Стосунки з однокласниками. Вимоги до товаришування

Про матеріал

Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. І. Я. Франко «Лисичка і Журавель». Стосунки з однокласниками. Друзі. Вимоги до товаришування

Мета:

формування ключових компетентностей:

вміння вчитися самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;

загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно

висловлюватися в контексті змісту;

соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших;

громадянської –формувати доброзичливе ставлення до друзів, відповідальність у взаєминах з ними;

предметних компетентностей:

• вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам'ять, мислення, увагу; сприймати художні і музичні твори;

• виховувати чуйність, гостинність, доброзичливість, порядність; пояснити та обговорити поняття «друг», «друзі», «дружити»; розвивати уміння доводити свою думку, визначати позитивні та негативні риси людини, виховувати повагу до друзів та бажання піклуватися про них.

Тип уроку: інтегрований

Перегляд файлу

Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. І. Я. Франко «Лисичка і Журавель». Стосунки з однокласниками. Друзі. Вимоги до товаришування

Мета:

формування ключових компетентностей:

 вміння вчитися самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;

загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно

висловлюватися в контексті змісту;

соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших;

громадянської –формувати доброзичливе ставлення до друзів, відповідальність у взаєминах з ними;

предметних компетентностей:

  • вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам'ять, мислення, увагу; сприймати художні і музичні твори;
  • виховувати чуйність, гостинність, доброзичливість, порядність; пояснити та обговорити поняття «друг», «друзі», «дружити»; розвивати уміння доводити свою думку, визначати позитивні та негативні риси людини, виховувати повагу до друзів та бажання піклуватися про них.

 

Тип уроку: інтегрований

                                             Хід уроку

І. Організаційний момент.

Добрий день, друзі. Вітаю вас на уроці літературного читання і я у світі.

Допитливим, цікавим будь,

Та тільки не байдужим.

В Країну Знань велику путь

Долай уперто, друже.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 1. Вправа «Дерево очікувань»

 - Діти, які ваші очікування від уроку?

Я очікую…

Цей урок навчить мене…

Отже, якщо ви уважно слухатимете вчителя, своїх однокласників, будете міркувати і відповідати, то впораєтеся з усіма завданнями.

Подивіться на мене. «Упіймайте» мою посмішку і «прикрасьте» нею своє обличчя.

2.«Мозковий штурм»

              - Який розділ ми зараз вивчаємо?(казки укр. письменників)

            -  А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).

             -  Чим казка відрізняється від оповідання? (в казці відбуваються події, яких не  може бути в житті).

             - Якими бувають казки? (інтелект – карта)

             - Діти, чи любите ви читати казки? (сигнальні картки) Назвіть свої улюблені казки.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні ми будемо знайомитися з українською казкою автором якої є відомий український поет

ІV Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь про І. Франка. (розповідь учениці)

 

Хто Франко? Ми всі це знаєм!

Всі Франка ми величаєм –

Він великий наш казкар, поет,

Гляньте — ось його портрет.

І.Я.Франко народився 27 серпня 1856р. у підгірському селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в родині сільського коваля. Іван Франко любив дітей.

«Життя-говорив Іван Франко,- мені мало всміхалося, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце.» Саме для найменших, він написав чимало творів, але особливого значення надавав казкам.

Видатний письменник у дитинстві любив слухати пісні матері, байки, розповіді старих людей. Ще в початковій школі, дев’ятирічним, малий Івась почав старанно записувати коломийки, приповідки, казки, довівши їх кількість за 800. Це були перші кроки майбутнього письменника, через які розкривався йому світ звичайних людей, їх душі, сподівання. І.Я.Франко написав майже 50 казок, 20 з них увійшли до збірки «Коли ще звірі говорили»

 Він писав так: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали казку, не забудете доки будете жити».

  1.  Підготовка учнів до сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

- Сьогодні ми ознайомимося тільки з однією казкою. Спробуйте відгадати героїв цієї казки. Хто це?

Відгадування загадок


 Живу я глибоко в норі,
Руденька шубка на мені,
Сліди я вправно замітаю,Як полювати – добре знаю ( Лисичка )

 

Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають..( Журавлі )


3.Мовленнєва розминка. (на слайді)

Читання скоромовки.

  • Один з наших героїв пропонує скоромовку про себе.

На болоті журавель цілий день збирав щавель.

Назбирав собі на борщ, та якраз вперіщив дощ.

 

Чистомовка 

Ця-ця-ця-жила собі лисиця.

Лем –лем –лем – зустрілася з журавлем.

Ни –ни –ни – запросила на гостини.

Ла-ла-ла-каші наварила .

Ила-ила-ила-по тарілці розмастила.

Ав-ав-ав-журавель дзьобом стукав.

Ївсь-ївсь-ївсь-кашки не наївсь.

 

 

 

 

4.Робота зі словничком у парах

- Як ви розумієте ці вислови?

Призволяйся –                                          дала обіцянку не робити чогось

Облизня спіймавши –                              затоваришували, стали друзями

Зареклася –                                             пригощайся, їж

Заприятелювали –                                  залишитися ні з чим

Не погордуй –                                          тоненьким

Почастую –                                             зверхньо

Пісним голосом -                                     пісним голосом

Повісити визначення на «стіну слів»

5.Слухання казки (аудіозапис).

  Тепер нам відомі нові слова і я вам пропоную послухати казку.

6.  Репродуктивна бесіда

- Чому розсердилася Лисичка на Журавля?(бо думала, що гарно поїсть).

- Як ви розумієте цей вислів «не йде голова»? (не заходить).

- Як Журавель називає Лисичку? (кумонько, любонько, люба моя).

- Як ці слова називаються? (слова - звертання).

Фізкультхвилинка

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань

1. Напівголосне читання частини казки учнями «ланцюжком»

- Діти прочитайте у пів голоса частину казки до слів «Нюхає лисичка…» на 69 сторінці.

2.  Читання казки учнями «мовчки»

- Які страви готували приятелі один одному? Чому саме ці страви?

3.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.                                 

         Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості?

  • Чи щирим було її запрошення? (Щирим)
  • Доведіть свою думку. (Лисичка називала його Журавликом, Любчиком)
  • Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? (Тарілку)
  • Як ви думаєте, чому? (Бо вона сама їсть із тарілки)
  • Як поводилась Лисичка зі своїм гостем під час обіду? (Припрошувала)

Прочитайте.

  • Чи вдалося Журавлеві скуштувати частування, яке приготувала Лисичка?  (Не вдалося)
  • Як повів себе Журавель після Лисиччиного частування? (Він подякував Лисичці невеселим голосом і запросив її до себе в гості)
  • Знайдіть в тексті, як Журавель готувався до приходу Лисички в гості?
  • Яку посудину обрав для частування? Прочитай. (Глечик)
  • А чому саме глечик? (Бо їв завжди з глечика)
  • А тепер прочитаємо, як Журавлик пригощав Лисичку. (Він її припрошував, а сам пригощався)
  • Як повела себе Лисичка після частування?

Знайдемо це в казці і прочитаємо разом. (Після гостини Лисички у Журавля дружба між ними скінчилася.)

  • Як ви гадаєте, на чиєму боці автор казки? (Журавля)

(Я вважаю, що автор на боці Журавля. Він подякував за обід і запросив Лисичку до себе в гості, а Лисичка не подякувала за гостину, а тільки розсердилась і зареклася дружити з Журавлем)

- Чого навчає нас ця казка? (В будь-якій справі слід враховувати не тільки свої інтереси, уподобання, а й інтереси інших людей.)

4.  Робота в групах

  • 1 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу лисички
  • 2 група – до образу журавля

 

          C:\Users\Толя\Downloads\лис.jpg

The-fox-and-the-crane-ukrainian-folk-tale

Риси характеру: Нещирість, підступність, винахідливість, доброта, довірливість, щирість, улесливість, чемність, ввічливість.

  • 3 група – потрібно зібрати «розсипанку» й отримати прислів’я

(Не роби іншому того чого сам не любиш;Яке частування, таке й дякування)

       4 група – розшифрувати анограми
Вельжуар, сициля, робецьго, оорван , телдя, иничска.

5.Робота з підручником «Я у світі» ( с.67– 69).

- Які думки у вас з’являються, коли ви чуєте слово дружба?

- Поміркуйте, хто такий справжній друг?

- Прочитайте оповідання «Друзі» (с. 67) і чи були хлопці справжніми друзями? Обґрунтуй свою відповідь

- Обєднайтеся в пари. Звертаючись по черзі одне до одного , подовжте речення.(с. 67)

Робота з прислів’ями с 68

— Кого називають друзями?

— Що таке дружба?

— На яких засадах ґрунтуються дружні стосунки?

Читання оповідання «Жартома і всерйоз» с 68

6. Вправа «З’єднай лініями»

Справжній друг – це той, хто                           Справжній друг ніколи не …

дотримує даного слова

ображає

вихваляється

допомагає

підслуховує і підглядає

прислухається до твоєї думки

захищає

псує настрій

на добро відповідає добром

підбиває на погані вчинки

підтримує у важку хвилину

вислухає і дасть пораду

привітає зі святом

відвідає під час хвороби

Домашнє завдання. Читати казку ‘’ Лисичка та Журавель ‘’ в особах. Відшукати прислів’я про дружбу.

 

VІ. Підсумок уроку.

  Чудове це почуття – дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружиш з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно і тобі. Ми повинні пам’ятати, що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим. Пам’ятати, що зло – тимчасове, а добро – вічне.

Дерево очікувань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 січня 2019
Переглядів
1238
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку