Літературне читання 3 клас Урок позакласного читання. Книги, газети, журнали читай — розуму набирай
Урок позакласного читання. Книги, газети, журнали читай — розуму набирай
Мета: розширити знання учнів про бібліотеку; ознайомити з періодичними виданнями газет і журналів та правилами користування бібліотечними фондами; розкрити значення окремих бібліотечно-бібліографічних понять; розвивати читацькі навички; виховувати бажання черпати нові знання з книг, газет, журналів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Звідки люди черпають нові знання? (З книжок, газет, журналів, передач телебачення, радіо, Інтернету.)
III. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
— У статті 53 Конституції України записано: «Кожен має право на освіту.
Держава забезпечує доступність освіти...». Щоб здобути певну освіту, потрібні помічники. Сьогодні на уроці ми помандруємо в цікаву країну книг, журналів та газет, які є першими помічниками при здобутті знань. Переглянемо деякі періодичні видання, дізнаємося, що в них друкують.
— Що ви очікуєте від нашого уроку? Про що хотіли б дізнатися?
IV. Сприймання й усвідомлення матеріалу уроку
1. Розповідь про книги
— Хороша книга — це ковток води для спраглого, це друг і порадник. З її героями можна помандрувати у різні кінці світу, побувати у минулому та майбутньому. Можна навчитися розрізняти добро, зло, можна запобігти помилкам, а можна й просто насолоджуватися словом.
Іван Франко писав:
Книги — морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
Книг на світі є дуже багато. Вони відрізняються одна від одної за змістом, розміром, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона стає другом і порадником у житті кожної людини на все життя. Для читання слід обирати найкращі, найцікавіші і найпотрібніші книги. Допоможе вам у цьому сама книжка. Перше знайомство з книгою починається з обкладинки. У дитячих книгах її роблять барвистою, привабливою. Наступна сторінка називається титульною. Вона розповість вам про те, хто написав книгу, коли і де її видано. На наступній сторінці є анотація — стислий переказ змісту книжки і вказівка: для кого призначена книжка. А в кінці кожної книги є перелік змісту, де вказано сторінки кожної окремої теми, назва творів. Учні розглядають будь-який підручник, відшукують анотацію, зміст, розглядають титульну сторінку.
2. Бесіда
— Чи подобається вам читати книги?
— Які книжки ви любите читати?
— Які книжки є у вас удома?
— Як же з’явилася книга?
— Де можна найбільше побачити книг?
3. Бібліотека — книгосховище
— Книги навчилися виготовляти дуже давно. Багато книг постійно «живуть» у бібліотеках. З грецької слово бібліотека перекладається як книгосховище. Першу бібліотеку створив Ярослав Мудрий за часів Київської Русі. Тоді книгою не кожен міг користуватися. Але ті часи минули, і зараз до ваших послуг є багато бібліотек. У нашій країні найбільшою є Державна бібліотека України для дітей, вона розташована у місті Києві.
4. Творче завдання. Робота в парах
— Розгляньте підручник «Літературне читання для 3-го класу», поставити запитання одне одному стосовно будови книги. (Як називається «одяг» книги? Яку сторінку називають титульною? Що міститься в анотації? Де знаходиться перелік змісту?)
5. Робота над прислів’ями
— Люди здавна шанобливо ставилися до книг. Тому й склали чимало прислів’їв та приказок про їх значення в житті людини. Поєднайте прислів’я та прочитайте їх. (Прислів’я написані на дошці.)
Золото добувають із землі, мудрість — у книзі.
Глибина у морі, як на світі жить.
Книга вчить, а знання з книги.
6. Ознайомлення з дитячими газетами
— Погляньте на нашу виставку книг, газет та журналів. Які газети ви тут бачите? А що ж таке газета?
— Так, це періодичне видання, де поряд із офіційними новинами, новинами дня, розміщені цікаві розповіді, повчальний матеріал та багато іншого.
7. Будова газети
— Газету друкують на тонкому папері. Вона може складатися з 4 і більше сторінок. Як правило, на першій сторінці міститься назва газети, відомості про те, якій організації вона належить та номер випуску. Газета — періодичне видання, яке виходить декілька разів на тиждень, деякі — тільки один раз. На перших сторінках друкують офіційні новини держави, далі — новини дня. Потім розміщено матеріал відповідно до тематики газети. На останній сторінці внизу подано відомості: хто засновник газети, коли вона виходить і з якого часу, адреса редакції, кількість примірників.
8. Розглядання дитячих газет
Учні гортають газети, ознайомлюються з публікаціями.
9. Ознайомлення з дитячими журналами
1) Розповідь учителя з елементами бесіди.
— Назвіть журнали, які є на виставці. Які з них ви читали?
— На партах у вас лежать дитячі журнали. Чим вони відрізняються від книг і газет?
— Так, у журналів тонка титульна сторінка, він різнокольоровий з багатьма малюнками.
— Подивіться, що знаходиться на титульній сторінці. Де розміщений зміст журналу? Де розміщена адреса редакції та обсяг тиражу? Що там ще записано?
— Які журнали ви передплачуєте чи купуєте? Які журнали брали в бібліотеці?
2) Розглядання дитячих журналів.
— Зазвичай більшою частиною журналів і газет можна користуватися в читальній залі, адже вони знаходяться в бібліотеці в одному примірнику.
3) Колективне складання каталожної картки.
Автор, назва твору, назва журналу, рік видання, номер сторінки.
— Чи знаєте ви, в який строк книгу слід повернути в бібліотеку? Вибрані для читання книги слід повертати в бібліотеку в охайному вигляді, не пізніше, ніж за два тижні.
10. Читання публікацій з газет і журналів
Діти отримують завдання відшукати певний матеріал. Читають його. Відповідають, про що дізналися. До яких публікацій можна віднести дане повідомлення? Деякі повідомлення зачитують уголос.
V. Підсумок уроку
— Діти, чи сподобався вам урок?
— Що нового ви дізналися про книги?
— Де вони зберігаються?
— А чим журнали відрізняються від книг?
— Чому газети та журнали ми називаємо періодичною пресою?
— Для чого потрібно читати газети, журнали та книги?
— Так, щоб краще знати свою мову. Якщо ви будете гарними читачами, то вони відкриють для вас скарби знань, умінь, доброти, радості.
— Чи отримали ви відповіді на свої запитання, поставлені на початку уроку?
VI. Домашнє завдання
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Мої перші енциклопедії».
— Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.