Конспект уроку української літератури для 9 класу
Тема: Нова українська література. Суспільно-історичні культурні обставини кінця XVIII ст. Основні художні напрями. Визначні українські письменники. І. Котляревський. Творчість письменника – новий етап у розвитку національного самоусвідомлення
Мета: охарактеризувати суспільно-історичний контекст становлення нової української літератури; з’ясувати причини духовного поневолення, особливості розвитку літератури, мистецтва; визначити основні художні напрями, ознайомити учнів із представниками нової української літератури;
розвивати мовлення, вміння аналізувати і узагальнювати історичні факти, грамотно висловлювати власні думки, почуття спостереження; раціонально використовувати час;
виховувати почуття гордості за український народ, його історію, культуру, мову; прищеплювати почуття відповідальності за доручену справу
Тип уроку: засвоєння новий знань і формування умінь
Обладнання: портрети найвидатніших митців нової української літератури, дидактичний матеріал (тестові завдання), підручник 9 класу, комп’ютер, проектор
Хід уроку
І. Організаційний момент
(хвилинка настрою)
- Добрий день, діти!
- У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість!»
- Сьогодні і до нас завітали гості.
- Прошу привітайтесь.
- Сподіваюся, що ви раді нашій зустрічі. То подаруйте нам свої посмішки
_________________________________________________________________
- Цьогорічна осінь робить нам справжній подарунок по-літньому теплі дні. Давайте і ми трішечки погріємось:
Закривайте на хвильку очі і уявіть себе на березі Чорного моря. Відчуйте на своєму обличчі теплий легенький вітерець, що несе свіжість і насолоду. Відчули? Тоді розпочинаємо наш урок!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
(інтерактивна вправа «Асоціація»)
- У мене на столі стоїть букет колосків
- З чим він у вас асоціюється?
(степ, воля, пісня. Україна)
(Україна – мій рідний край, де працьовитий, співучий народ, з потягом до свободи і постійною боротьбою за незалежність)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
- Отже, тема нашого уроку (…)
- Діти, запишіть тему собі у зошити (запис у зошити)
Мета уроку: (зачит. мети уроку)
Інтерактивна вправа «Очікування»
- Діти, що ви очікуєте від нашого уроку?
(я очікую, що буде цікаво
я очікую, що дізнаюсь про щось нове, важливе
я очікую, отримаю гарну оцінку
я очікую. Що поповню свої знання)
Рефлексія
- Бажаю вам, щоб ваші сподівання здійснилися і гарний настрій супроводжував вас протягом усього уроку.
IV. Основний зміст уроку
Епіграфом нашого уроку буде вислів І. Котляревського
«Мужича правда є колюча,
А панська – на всі боки гнуча»
(Котляревський не вагався стати на бік тієї правди, яка не гнеться, простого народу)
- Наш урок присвячений сумним і трагічним, великим і величним сторінкам історії нашого багатостраждального народу, подіями, які були спрямовані на винищення українців, як нації.
- А також поговоримо про людей, які змогли відстояти гідність, культуру, літературу народу.
- Працювати будемо за поданим планом (чит. на дошці)
Вчитель читає вірш В. Сіренка
МИ УКРАЇНЦІ
Ми українці – нація Тараса,
Ми – сагайдачні і кармелюки,
Коли прийшли ми - не полічиш часу,
Ми древні і безсмертні, як віки.
Нас мордували, нас тягли на плахи.
О! Скільки потекло кривавих рік!
Хотіли ополячити нас ляхи,
А росіяни зрусити навік.
Та все даремно. Знову ми і знову
Жбурляли всіх у темряву й багно,
Залишилися ми і наша мова
Настояна на сонці, як вино.
Ця мова може світ зачарувати,
В ній все - і грім, і шерехи гаїв.
У неї, мабуть, вчилися співати
Не тількі наші - курські солов'ї.
І тому їй не зникнути ніколи,
І підкоряти щирістю світи.
Ми живемо - Івани та Миколи,
І всі народи рідні нам брати.
Ми живемо, і нас не подолати,
Не покривити наші язики.
Бо є Шевченки майже в кожній хаті,
Є Сагайдачні і Кармелюки.
Вчитель: Суспільно-історичні умови розвитку України наприкінці XVIII ст. були надзвичайно складними. Щоб розібратися у тому, що відбувалося в Україні у цей складний період, ми звернемося до історії, літератури, та мистецтва. А допоможуть нам у цьому учні, які опрацьовували певний матеріал вдома. (Запрошуємо учнів до виступу)
- Вчитель читає вірш Т. Шевченка «Полякам»
(словникова робота: «ксьондз» - термін польського походження, у давнину ним називали тих, хто належав до панівного стану, включаючи і короля (зараз це – польський католицький священник)
Виступ учнів (доповіді)
Вчитель читає вірш Миколи Чернявського «Ти не згинеш, Україно!»
- Виступ учнів (доповідь)
- Хвилинка відпочинку
Пояснення вчителем терміну «літературний напрям» (запис у зошиті)
- Які ж напрями існували у літературі XVIII ст.? Увага на екран. Зверніть увагу на характеристику направлень у вашому підручнику С.67
Запис у зошиті усіх напрямів
Слово вчителя про І. Котляревського
Вчитель читає вірш І. Франка «Котляревський»
Перегляд відеоролика про І. Котляревського
V. Узагальнення вивченого
- Діти, виходячи з того багажу знань, який ви маєте на даний час, спробуйте опрацювати текст для самоконтролю
(текст для самоконтролю …хв.; відпов. на дошці)
VI. Підсумок уроку. Домашнє завдання
1. Оцінювання (самооцінка, самоаналіз, на дошці правильна відповідь)
2. Рефлексійна анкета
- Висловіть власну позицію:
- Сьогодні на уроці ми ставили перед собою мету…
- Ми досягли (не досягли) мети …
- Сьогоднішній урок мене захопив…
- Інформацію з уроку я зможу використати…
- Діти, запишіть домашнє завдання, воно записане у ваших тестових завданнях
- Діти, я вам надзвичайно вдячна за вашу дисциплінованість у підготовці матеріалу до нашого уроку. Все це буде враховано на наступний урок. Ви молодці. Урок закінчено.