Тема: Нумерація чисел у концентрі «Тисяча». Лічба в межах тисячі. Розклад чисел на розрядні доданки. Розв’язування задач.
Мета: активізація знань нумерації двоцифрових та трицифрових чисел, закріплення лічильної одиниці – сотні ; застосування вміння встановлювати співвідношення між лічильними одиницями, розрядами: одиницями, десятками, сотнями; формування вміння лічити сотнями, вміння порівнювати сотні; формувати вміння називати трицифрові числа за їх розрядним складом, записувати трицифрові числа; формувати комунікаційні компетентності в спілкуванні і співпраці при роботі в групі; формувати вміння застосовувати отримані знання при розв’язуванні завдань; розвивати мотивацію до навчальної діяльності, розвивати мислення учнів, творчу уяву, зв’язне мовлення; виховувати толерантне ставлення та інтерес до відповідей інших учнів; виховувати поважне ставлення до історичного
минулого.
Тип уроку: урок відпрацювання вмінь та навичок.
Обладнання: мультимедійні засоби, навчальна презентація, ілюстрації, картки з завданням для роботи у групах, картки для роботи з учнями з ООП, математичні планшети, «пучки сотень», набори намистин і пірамідок, рахівниці.
Хід уроку
І. Організація класу. Створення емоційного настрою.
1. Емоційне налаштування
- Уявіть, що у ваших долоньках – дрібка гарного настрою. Візьміться за руки, поділіться гарним настроєм, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз з вами. Привітайтеся з нашими гостями, подаруйте і їм частинку гарного настрою своєю посмішкою.
- Сідайте, будь ласка, за парти.
2. Вправа “ Очікування»
- Діти, скажіть, що ви очікуєте від нашого уроку. Яким ви його хочете бачити? В цьому вам допоможуть букви - підказки. (слайд__)
Отже, наш урок буде:
Ц – цікавим П – продуктивним Н – навчальним
К – корисним З – змістовним
Щоб ваші сподівання здійснилися, я бажаю кожному з вас бути: уважними, активними, працьовитими та старанними. Тож починаймо.
ІІ. Відтворення і корекція опорних знань учнів, навичок і умінь
Червоний – завдання видалося для мене складним, треба попрацювати
Зелений – впорався повністю
Голубий – розібрався не до кінця
88-78= |
23-4= |
6+9= |
50-49=
|
8+4= |
30-8= |
13+7=
|
17+14= |
|
( слайд__)
Заповнення картки самооцінювання
Для учнів з ООП:
я |
т |
с |
о |
н |
50 |
30 |
10 |
20 |
40 |
я |
т |
с |
о |
н |
5 |
3 |
1 |
2 |
4 |
Прочитати вголос слово «сотня», виписати слово «сотня» в повітрі , записати слово «сотня» в зошит.
Заповнення картки самооцінювання з допомогою асистента вчителя
Козаки селилися за Дніпровими порогами, тому і отримали назву запорожці. Для безпеки свої поселення – козаки обгороджували укріпленнями з січених (рублених) колод. Звідси і назва Січ.
Справжньому українцю бажано відвідати «Запорізьку Січ» на о.Хортиця. Тож хто ще не побував в цьому славетному місці, беріть батьків та гайда! Адже це наша історія ( слайд__)
«Стіна слів» - слова (козак, курінь, булава, шабля, корогва, каламар, клейноди, печатка) вивішуються для запам’ятовування на «стіні слів»
Давайте запишемо у своїх зошитах дату нашої подорожі.
А тепер перевіримо
14, 100, 98, 54, 71, 23, 68, 7( слайд ___)
Заповнення картки самооцінювання
Для учнів з ООП:
Штриховка числа 100 (робота на картках)
Заповнення картки самооцінювання з допомогою асистента вчителя
ІІІ. Повторення, узагальнення і систематизація знань
- Розгляньте малюнок. Козаки жили на Січі в куренях. Козацькі курені були розташовані навколо церкви (слайд___)
- А хто знає, скільки козаків жило в одному курені? ( ПВ - 100)
- Число 100. Багато слів в українській мові мають в своєму складі частинку сто. Можливо хтось знає такі слова? ( ПВ - намисто, тісто, історія, стовп)
- А як по-іншому можна назвати число 100 замінивши його рід на жіночий? ( ПВ - сотня)
- Де ми зустрічаємо це слово? (ПВ – при рахуванні грошей, при назві розрядів)
- Погляньте ще раз на малюнок. Скільки куренів навколо церкви?
- Скільки козаків в кожному курені?
- Полічимо козаків сотнями.
- Як позначити на письмі одну сотню? Дві? Три? Чотири?
- Порахуйте сотнями до тисячі.
- Порахуйте від тисячі в зворотному порядку.
- Доповніть ряд чисел: 100, 300, 500,…, …. .
Для учнів з ООП:
Доповни ряд чисел: 100, …, 300, …, 500, …, 700, …, 900, 1000
За необхідністю використання карток – підказок.
Заповнення картки самооцінювання з допомогою асистента вчителя
-В Запорозькому війську підрахунок козаків вів писар.
- Скільки козаків налічує перша сотня? Друга сотня? Сьома сотня? Десята сотня?
- Скільки козаків налічується у сотні? У двох сотнях? У семи сотнях? У десяти сотнях?
1 сот. = 10 дес. = 100 од. |
- Пригадайте, скільки в одній сотні десятків? Одиниць? А в тисячі?
1 тис. = 10 сот. = 100 дес. |
- Отже, з яким розрядом ми познайомилися на минулих уроках? ( сотні)
На кожній парті сувій з завданням.
Порівняйте сотні за зразком:
Зразок: 200 300 Міркую: 2 сот. < 3 сот. Записую: 200 < 300 |
500 300 600 400
700 900 900 800
100 1000 200 700
-Від чого залежить результат порівняння?
Заповнення картки самооцінювання
Для учнів з ООП:
За допомогою «пучків сотень» порахувати та порівняти сотні від меншого до більшого і навпаки
Заповнення картки самооцінювання з допомогою асистента вчителя
3. Арифметичні дії з круглими числами
- Наступне завдання допоможе вдосконалити обчислювальні навички в межах тисячі. Нагадаємо собі, що дії над сотнями виконують так само, як і над одиницями.
Зразок: 300+200=? Міркую: 3 сот. + 2 сот. = 5 сот. 5 сот. – це 500 Записую: 300+200=500 |
200+400= 200·3=
800-500= 400 ·2=
700-300+500= 800 + (900-700)=
Заповнення картки самооцінювання
Для учнів з ООП:
Викладання числа 100 на математичному планшеті.
На Козацькій раді обирають старшину. Названо ім’я Ганяйхмари. На знак згоди вгору полетіло 800 козацьких шапок. Це на 100 менше, ніж усіх присутніх козаків. Скільки козаків обирали старшину?
(ПВ - 800+100=900 (к.)
Для учнів з ООП:
Скільки сотень у числі? Скільки десятків? Скільки одиниць?
Заповнення картки самооцінювання з допомогою асистента вчителя
Завдання виконується біля дошки.
По Дніпру до Чорного моря плило 60 чайок: 33 чайки попереду, а решта –позаду у трьох шеренгах, порівну в кожній. Скільки чайок плило позаду в кожній шерензі?
Підказка - Хто розв’язав задачу, спробуйте
скласти вираз.
|
Заповнення картки самооцінювання
Для дітей з ООП:
Для морського походу козаки збудували 40 чайок. На воду спустили спочатку 7 чайок, а тоді ще 9. Скільки чайок ще не спустили на воду?
|
Вибери та підкресли трицифрові числа: 3, 33, 133, 110, 845, 600, 302,
73, 1000, 898, 350
Заповнення картки самооцінювання з допомогою асистента вчителя
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
Учням пропонується проаналізувати картки самооцінювання.
Вправа «Вітрильник» ( прослуховування звуків хвиль)
А зараз заплющте очі та уважно послухайте: уявіть козацьку чайку, що гойдається на хвилях могутнього Дніпра. Вона чекає вітру. Ви теж гойдаєтесь на цій чайці. Нарешті подув вітерець. Вам приємно. Дуже легко дихається. Чутно лише ваше дихання і хлюпотіння води. Ви почуваєтесь спокійно і щасливо. Ви відпочиваєте…
Шануймо нашу історію!
Нехай кожен з вас
Своїми добрими вчинками
І справами доведе,
Що козацькому роду – нема переводу!
Учень:
Нехай знає рідна мати –
вільна Україна,
Козаки ми ще малі –
зате гідна зміна!