Урок 6
Тема: Обставина як другорядний член речення. Види обставин (за значенням), способи вираження їх.
Мета: поглибити знання про обставину як другорядний член речення; сформувати вміння визначати види обставин; навчити правильно використовувати різні види обставин як в усному, так і в писемному мовленні; розвивати вміння використовувати синонімічні конструкції;
Тип уроку: комбінований (змішаний) урок.
Матеріали: презентація, навчальні сторінки на платформі https://learningapps.org з інтерактивними вправами, навчальна сторінка на платформі https://www.classtime.com з інтерактивними вправами.
Обладнання: ґаджети для комунікації між учнями та вчителем
під час дистанційного навчання.
Хід уроку
Слайд 1, 2
Актуалiзацiя опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів (виконання завдань та опитування учнів) — 5 хв.
Слайди 3, 4, 5
1. Синтаксична розминка.
У реченнях на слайді визначте, яким членом речення виступає виділене слово (учитель просить окремих учнів увімкнути мікрофон та відповісти на запитання).
2. Завдання-спостереження.
Виразно прочитайте речення, опустивши виділені слова. Чому без них речення неконкретні? Поставте питання присудків до виділених слів. На що ці слова вказують? Прочитайте речення повністю. Дайте визначення обставини як другорядного члена речення (учитель просить окремих учнів увімкнути мікрофон та відповісти на запитання).
Основний зміст роботи (виконання завдань та розповiдь учителя)
Слайд 7
1. Пояснення вчителя за таблицею.
ОБСТАВИНА |
|
виражає характеристику чи ознаку дію |
|
відповідає на запитання як? куди? для чого? чому? за якої умови? незважаючи на що? |
виражається іменником, прислівником, інфінітивом, дієприслівником або фразеологізмом |
Слайд 8
2. Пояснення вчителя за таблицею.
ВИДИ ОБСТАВИН |
|||
Вид |
Що означає |
Питання, на які відповідає |
Приклади |
Способу дії |
Спосіб здійснення дії, вияву ознаки |
як? яким способом? |
Сидять поруч. |
Міри і ступеня |
Інтенсивність дії чи ознаки, міру їх вияву |
якою мірою? як часто? скільки разів? наскільки? |
Постукав тричі. |
Місця |
Місце дії, напрям руху |
де? куди? звідки? |
Ішов уперед. |
Часу |
Час дії, її часову межу |
коли? з якого часу? доки? відколи? як довго? |
Завжди хвилювався. |
Причини |
Причину, підставу виникнення дії |
чому? з якої причини? через що? |
Сказав згарячу. |
Мети |
Мету дії |
навіщо? з якою метою? для чого? |
Пішли спати. |
Умови |
Умову, за якої відбувається чи може відбутися дія |
за якої умови? |
Прийдемо за наявності запрошення. |
Допусту |
Умову, всупереч якій відбувається дія |
незважаючи на що? усупереч чому? |
Прийшов попри всі попередження. |
Слайд 10
3. Пояснення вчителя.
Для того, щоб не плутати обставини з додатками, слід звертати увагу на правильну постановку запитань при аналізі членів речення: запитання мають бути природними, такими, як у живій мові. У реченні Учні йдуть до школи до словосполучення до школи підходить питання куди? Тому це обставина.
Якщо до одного і того ж самого члена речення можна вдало поставити як запитання додатка, так і обставини, то в цьому слові збіглося два значення - додатка і обставини. Наприклад: Хлопчик (де? у кого?)був у бабусі. Тому сполучення слів у бабусі можна розглядати і як обставину, і як додаток.
Слайд 11
5. Виконати завдання на сортування обставин.
Розподіліть словосполучення за видами вжитих у них обставин.
Скористайтеся QR-кодом або натисніть на посилання в чаті (https://learningapps.org/watch?v=pv02qsd1t20 ), щоб відкрити вправу. Після виконання скріншот з результатом відправте вчителю. |
|
|
Слайд 12
6. Виконати завдання на визначення обставин.
Визначте обставини в тексті.
Скористайтеся QR-кодом або натисніть на посилання в чаті (https://learningapps.org/watch?v=pyjvqzyw220 ), щоб відкрити вправу. Після виконання скріншот з результатом відправте вчителю. |
|
|
Слайд 13
7. Виконати завдання-конструювання.
Відновіть прислів’я і приказки, вставивши замість пропусків обставини.
Скористайтеся QR-кодом або натисніть на посилання в чаті (https://learningapps.org/watch?v=pead7m6rn20 ), щоб відкрити вправу. Після виконання скріншот з результатом відправте вчителю. |
|
|
Слайд 14
8. Виконати повний синтаксичний аналіз речення.
Виконайте синтаксичний аналіз речення.
Скористайтеся QR-кодом або натисніть на посилання в чаті (https://learningapps.org/watch?v=p00wrktkc20 ), щоб відкрити вправу. Після виконання скріншот з результатом відправте вчителю. |
|
|
Слайд 15
9. Гра «Перший мільйон» з теми головні та другорядні члени речення.
Дайте відповіді на тестові завдання.
Скористайтеся QR-кодом або натисніть на посилання в чаті (https://learningapps.org/watch?v=pwg5v8gi520 ), щоб відкрити вправу. Після виконання скріншот з результатом відправте вчителю. |
|
|
Слайди 16
Узагальнення знань (Виконання тестової роботи).
Учні виконують завдання.
Час на виконання завдання — 10 хв.
Методика проведення: учитель надсилає в чат посилання на тестову роботу на навчальній платформі https://www.classtime.com .