Урок. Однорідні члени речення. Узагальнююче слово при однорідних членах речення

Про матеріал
Поглибити знання здобувачів освіти про однорідні члени речення; сформувати вміння розпізнавати однорідні члени речення в реченні і в тексті; закріпити навички синтаксичного розбору речень; вдосконалювати правописні навички. Розвивати пізнавальний інтерес, зорову, слухову увагу, пам’ять, мислення, творчі здібності, письмове й усне мовлення; розвивати навички самоконтролю і самостійної роботи. Виховувати інтерес до української мови, повагу і доброзичливе ставлення до оточуючих; відповідальність за результати своєї праці, старанність, виховувати любов до природи. Коригувати звуковимову в окремих учнів; правильність свого письма
Перегляд файлу

Навчальний предмет. Українська мова. 10 клас

Розділ. Синтаксис і пунктуація

Тема. Однорідні члени речення.

Узагальнююче слово при однорідних членах речення

Тип уроку. Урок засвоєння та формування нових знань,

 умінь і навичок

Мета. Поглибити знання здобувачів освіти   про однорідні члени речення; сформувати вміння розпізнавати однорідні члени речення в реченні і в тексті; закріпити навички синтаксичного розбору речень; вдосконалювати правописні навички.

Розвивати пізнавальний інтерес, зорову, слухову увагу, пам’ять,  мислення, творчі здібності, письмове й усне мовлення; розвивати навички самоконтролю і самостійної роботи.

Виховувати інтерес до української мови, повагу і доброзичливе ставлення до оточуючих; відповідальність за результати своєї праці, старанність, виховувати любов до природи.

Коригувати звуковимову в окремих учнів; правильність свого письма

Обладнання: підручник, навчальні таблиці, індивідуальні картки, мультимедійна дошка

Хід уроку

І. Нервово – психологічна підготовка здобувачів освіти  до уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання  у формі бесіди

  • Що називається додатком?
  • Що називається означенням?
  • Що називається обставиною?
  • Які речення називаються поширеними?
  • Які речення називаються непоширеними?

2. Вибірковий диктант.

Завдання: із речень, що читає надавач, виписати окремі члени речення.

1) Виписати означення.

Добре насіння посієш — збереш багато врожаю.

2) Виписати підмет. Діло майстра боїться.

3) Виписати присудок. Добро роби завжди.

4) Виписати обставину. Зробив діло — гуляй сміло. Добре діло роби сміло.

III. Оголошення теми та мети уроку

IV. Мотивація навчання здобувачів освіти

V. Сприйняття та засвоєння здобувачами навчального матеріалу

http://www.uroki.net/bp/adlog.php?bannerid=134&clientid=22&zoneid=126&source=&block=0&capping=0&cb=71b15748cb6e9328f409dc168b3ce6581. Робота біля дошки. Завдання: записати речення, виділити його граматичну основу.

Безмежний степ вщухав, корився, ніжнішав.

2. Бесіда зі здобувачами освіти

  • До якого слова відносяться присудки в даному реченні?
  • На яке питання вони відповідають?
  • Чи залежать вони одне від одного?
  • Які члени речення називаються однорідними.

3. Слово вчителя

Однорідні члени речення — це такі члени речення, які відповідають на одне й те саме питання і відносяться до одного й того самого слова. Вимовляються вони з інтонацією переліку. Однорідними можуть бути як головні, так і другорядні члени речення. Між ними ставиться кома.

4. Колективна робота за підручником. Виконання вправи з підручника

5. Творча робота в групах (здобувачі I-го відділення)

Завдання: доповнити кожне речення однорідними членами, підкреслюючи їх відповідними лініями.

І. Вечір був чудовий, ... .

Дерева від вітру шумлять, ... .

 

Біля школи зацвіли айстри, ... .

 

ІІ. Діти працювали охоче, ... .

У цирку виступали клоуни, ... .

На уроках трудового навчання дівчатка вишивають, ... .

Здобувачі II-го відділення працюють з картками

6. Фізкультхвилинка

7. Робота біля дошки.

Завдання: записати речення, поставити розділові знаки, визначити узагальнююче  слово (УС), підкреслити однорідні члени речення.

-Весна, й осінь, і зима, й літо — всі пори року гарні по-своєму.

- І на тім рушникові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, й твоя материнська любов. (А.Малишко)

8. Самостійна робота (здобувачі I-го відділення)

Завдання: записати речення. На місці пропуску вставити узагальнююче слово.

Золотом виблискують на осінніх вулицях ...: каштани, тополі, клени та ясени. Я вивчила напам'ять твори таких ...: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Андрія Малишка. Жито, пшениця й овес — ... разом поспіло й посохло.

Здобувачі II-го відділення виконують вправу з підручника

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Мультимедійна презентація « В країні однорідних членів  речення»

VII. Оцінювання знань здобувачів освіти

VIII. Домашнє завдання:

здобувачі I-го відділення :

скласти речення з однорідними членами за поданими схемами з попереднім  поясненням учмтеля

  1. О, О, О...  2) О, і О, і О...  3) О, О і О...
  2. Здобувачі II-го відділення: завдання на індивідуальних картках

 

docx
Додано
4 червня 2021
Переглядів
475
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку