Урок "Окупація України військами Німеччини та її союзниками. «Новий порядок»"

Про матеріал
Тема. Окупація України військами Німеччини та її союзниками. «Новий порядок» Мета: розкрити суть «нового порядку», встановленого окупантами; показати злочини окупантів на українських землях; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, вміння висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; вміння співпрацювати в парах та малих групах; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини. Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:  характеризувати нацистський «новий порядок», визначати його основні риси;  розкривати зміст і наслідки для України нацистського плану «Ост»;  показувати життя людей за нацистської окупації;  вказувати на наслідки нацистської окупації. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник, атлас, тести, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, проектор, відеоматеріали.
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 10-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Окупація України військами Німеччини та її союзниками. «Новий порядок»

Мета: розкрити суть «нового порядку», встановленого окупантами; показати злочини окупантів на українських землях; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, вміння висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; вміння співпрацювати в парах та малих групах; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  •                характеризувати нацистський «новий порядок», визначати його основні риси;
  •                розкривати зміст і наслідки для України нацистського плану «Ост»;
  •                показувати життя людей за нацистської окупації;
  •                вказувати на наслідки нацистської окупації.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, тести, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, проектор, відеоматеріали.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Тестування.
  • Перейдіть за посиланням та пройдіть тестування.

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=350x350&chld=L&choe=UTF-8&chl=http%3A%2F%2Fnaurok.com.ua%2Ftest%2Fokupaciya-ukra-ni-viyskami-nimechchini-ta-soyuznikiv-6134.html

  1. Оберіть твердження, що характеризує поняття «бліцкриг»

А   виїзд, вивезення у зв’язку з небезпекою

Б    нетривале утримання захоплених земель

В   теорія ведення блискавичної війни

Г   швидкий набір у військо людей, що перебувають у запасі

  1. Яке із тверджень стосується Тараса Боровця?

А   борець за незалежність України, лідер ОУН з 1939 р.

Б   керівник Поліської Січі

В   командувач УПА в 1943 – 1950 рр.

Г   голова однієї з частин ОУН після її розколу

  1. Про початок якої події йдеться у наведеному джерелі?

«22 червня 1941 р. о 4:00 німецька авіація без будь-якого приводу здійснила наліт на ряд наших аеродромів і міст уздовж західного кордону та бомбардувала їх…»

А   Друга світова війна

Б   напад Німеччини на СРСР

В   Радянсько-фінська війна

Г   радянізація західноукраїнських земель

  1. Укажіть цифру, що на карті позначає регіон, із яким пов’язана остаточна окупація України німецькими загарбниками. Картинки по запросу 2)	Укажіть цифру, що на карті позначає регіон, із яким пов’язана остаточна окупація України німецькими загарбниками

А   1      Б   2           В   3        Г   4

  1. Ставлення німецького керівництва до «Акта проголошення відновлення Української держави»

А   засудження, тиск на ініціаторів, що призвів до його скасування

Б   засудження, уряд розігнаний, Степан Бандера, Ярослав Стецько та інші діячі арештовані, початок масових репресій проти членів ОУН-Б

В   неприхильна позиція, але змушені змиритися, оскільки документ одержав широку підтримку в Україні

Г   схвалення, підтримка дій членів ОУН-Б, згода на надання Україні незалежності

  1. Яке із тверджень характеризує «похідні групи»?

А   повстанські загони, керовані Т. Бульбою

Б   створені ОУН загони для створення самоуправління

В   створені загони із військ НКВС

Г   батальйони, сформовані з добровольців-біженців, переважно оунівців

  1. У чому полягала суть наказу «Ні кроку назад!»?

А   швидка перебудова життя на військовий лад

Б   репресивні заходи проти бійців та командирів

В   зупинка військових частин чи груп військовослужбовців, що відступали

Г   повне знищення усіх об’єктів при відступі

  1. У якому році з’явився плакат?

E:\Работа\Підготовка до уроків\10 клас\Історія України\7. Україна в роки Другої світової війни\6. Окупація України військами Німеччини та її созниками. Новий порядок\1941.jpg   А   1939 р.      Б   1941 р.       В   1943 р.      Г   1945 р.

  1. Які битви відбулися на початковому етапі німецько-радянської війни? Оберіть три правильні відповіді.
  1. танкова битва в районі Рівне-Дубно-Броди-Луцьк
  2. битва на Курській дузі
  3. битва за Дніпро
  4. оборонні бої під Рава-Руською
  5. Сталінградська битва
  6. оборона Києва
  1.                      Які були причини поразок Червоної армії на початковому етапі війни? Оберіть три правильні відповіді.
  1. прорахунки радянського керівництва у визначенні напрямків головних ударів Німеччини та її союзників
  2. відсутність даних розвідки у керівництва СРСР про можливість нападу Німеччини
  3. сталінські репресії командного складу Червоної армії
  4. відсутність централізованого командування радянськими військами
  5. відсутність єдиного центру командування бойовими силами у керівництва СРСР
  6. зруйнування старих оборонних споруд і зволікання з будівництвом нових
  7. міжнаціональна ворожнеча в лавах Червоної армії
  1. Робота з історичною картою.
  • Покажіть на історичній карті:
  • лінії фронту станом на 30 червня 1941 р.
  • лінію фронту станом на 18 листопада 1942 р.
  • території, що залишилися під контролем Червоної армії на 18 листопада 1942 р.
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Вправа «Цікава математика».
  • Розгляньте зображення. Який термін зашифровано в них? («Новий порядок»)

Картинки по запросу новинка Картинки по запросу порядок

  • Що вам відомо про «новий порядок».
  • Сьогодні ми дізнаємося про окупацію військами Німеччини території України та про «новий порядок» встановлений ними.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Перегляд відеоролику.
  • Перегляньте відеоролик.

https://www.youtube.com/watch?v=joxXyw1aFr8

  • До якої частини увійшла більшість земель України? (рейхскомісаріат «Україна»)
  • Яке місто було обрано столицею? (Рівне)
  • Хто очолив рейхскомісаріат? (Ерік Кох)
  • Опишіть його трьома словами-прикметниками. (фанатичний, жорстокий)
  • Чому режим на колишніх землях Австро-Угорщини був слабшим?
  • Які області увійшли до складі «Трансністрії»?
  • Яка доля спіткала українських військовополонених?
  • До яких заходів вдавалася радянська влада?
  • Чому Бабин Яр став символом Голокосту?
  • У чому суть поняття «колабораціонізм»?
  • Чому українське населення співпрацювало з окупантами?
  1. Робота з історичною картою.
  • Розгляньте історичну карту.
  • Знайдіть та покажіть кордони німецьких та румунських окупаційних зон в Україні.
  • Визначте місця розташування концентраційних таборів.
  1. Робота в парах.
  • На підставі отриманої інформації та карти складіть таблицю «Окупаційні зони України»

Території

Назви, форми адміністративної організації

Особливості підпорядкування

 

 

 

  1. Кероване читання.
  • Опрацюйте матеріал підручника та сформулюйте короткі тези щодо «нового порядку» на окупованих нацистами територіях.

Орієнтовний вигляд тез:

  • 1940 р. – підписання А. Гітлером плану «Ост»;
  • розчленування території України на 4 зони окупації;
  • скасування радянського законодавства; введення німецького права;
  • комендантська година;
  • дискримінація українського населення;
  • вивезення до Німеччини устаткування, сировини, металу, продовольства і навіть родючих чорноземів;
  • вивезення українців на примусові роботи до Німеччини (остарбайтери);
  • обмеження постачання міст продовольством; масове знищення мирного населення, військовополонених у концтаборах;
  • знищення цілих сіл.
  1. Робота в малих групах.
  • Об’єднайтеся у групи та виконайте завдання.
  • Опрацюйте матеріал підручника та випишіть слова-іменники та прикметники, що характеризують дані події. Сформулюйте три речення про власне ставлення до описаних подій.

1-ша група с. 269 – 271.

2-га група – с. 272 – 274.

  • Чому негаразди військовополонених та остарбайтерів не завершилися навіть після війни?
  • Що змушувало людей співпрацювати з нацистами?
  • У чому полягала трагедія Голокосту?
  • За що Олена Вітер отримала звання «Праведник народів світу»?
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте одне з історичних джерел та проаналізуйте його за запитаннями.
  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Вправа «Кластер».
  • Із запропонованих зображень сформулюйте кластер та прокоментуйте його.
  • Зробіть відповідні надписи.

 

  1. Підсумки уроку.
  1. Вправа «Займи позицію».
  • Займіть позицію щодо твердження: «Колаборанти – зрадники та злочинці. Їх вчинки не можна виправдати!». Свою позицію обґрунтуйте. 
  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати матеріал підручника на с. 265 – 268.

 

docx
Додано
4 травня 2019
Переглядів
3056
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку