Урок «Організм людини як біологічна система»
Мета: Сформувати в учнів знання про організм людини як біологічну систему,
встановити її основні якості, умови існування, сформувати поняття
«гомеостаз» , «саморегуляція» і «метаболізм».
Обладнання: комп’ютер, інтерактивна дошка, таблиці «Тваринна клітина»,
«Тканини», «Різноманітність клітин», роздруківки назв органів і
систем органів, назв типів тканин, магніти.
Методи: групова і індивідуальна робота, «Мозковий штурм», стратегія «Обери
зайвого».
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності.
«Мозковий штурм»
Сьогодні ми доведемо, що організм – це біологічна система, визначимо основні якості живої системи.
ІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Вчитель:
Найбільш важливою ознакою для організмів є їх організація, будова. В цій будові - таємниця життя. Зруйнується будова – і залишиться просто суміш органічних речовин, що ознак життя вже не виявлятимуть.
«Мозковий штурм»
1) Яку ж будову має організм людини?
2)Як називаються структури клітини?
Робота з таблицями, виведення на дошку зображень клітин:
Повторення назв і зовнішнього вигляду клітин, будова і функції клітинних структур.
Закінчити фрази:
1)Захисну функцію виконує (зовнішня клітинна мембрана)
2)Вона також (регулює обмін речовин)
3)Синтез білків відбувається в (рибосомах)
4)Вони часто розташовуються на мембранах (ЕПС)
5)ЕПС виконує функцію (транспортну)
6)Функція мітохондрій (енергетична)
7)В них утворюється (АТФ)
8)Функцію накопичення, дозрівання і виведення
Речовин виконує (комплекс Гольджі)
9) «Травна система» клітини - це (лізосоми)
10) Клітинний центр бере участь у (поділі)
11)Основна функція ядра (передача спадковості)
12)Цитоплазма – це (внутрішнє середовище клітини)
Робота з таблицями і відеофрагментом «Тканини» і «Різноманітність клітин»
«Мозковий штурм»:
Групова робота учнів:
Учні поділяються на 4 групи: 1 – Епітеліальна тканина.
2 – Сполучна тканина.
3 – М’язова тканина.
4 – Нервова тканина .
Кожна група одержує «німі» картки з зображеннями відповідних тканин. Потрібно визначити ці тканини, встановити їх особливості й довести, що будова тканин відповідає їх функціям.
«Мозковий штурм»
Перегляд відеофрагменту «Система органів» , робота з таблицями.
«Мозковий штурм»
Фронтальна робота.
Учні одержують роздруківки назв органів і систем органів, які потрібно розподілити до відповідних систем органів.
Органи: шлунок, гортань, сечовий міхур, серце, легені, печінка, ротова порожнина, носова порожнина, сечоводи, нирки, глотка, трахея, бронхи, стравохід, артерії, кишечник, вени, капіляри.
Системи органів: кровоносна, дихальна, видільна, травлення.
Учні використовують магніти , прикріплюють назви органів до відповідних систем .
«Мозковий штурм»
Як можна назвати структурно – функціональний розподіл між клітинами, тканинами, органами? Яке це має значення?
Вчитель: В організмі все узгоджено. Таке явище називається інтеграція.
Викреслюємо схему:
Молекули та атоми → клітини → тканини → органи → системи органів → людина
Вчитель: Узагальнимо властивості біологічної системи :
Продукти обміну Їжа
метаболізм |
Реакції Інформація
Кисень
Учні аналізують вивчену інформацію і зв’язують всі складові частини схеми.
«Мозковий штурм»
Підводжу учнів до висновку:
СИСТЕМА ВІДКРИТА, САМОВІДТВОРЮЄТЬСЯ, САМОРЕГУЛЮЮЧА
Формую поняття ГОМЕОСТАЗ
Записуємо загальний висновок:
Організм – це відкрита, саморегульована, самовідтворна система, яка має впорядковану будову, основою життя її є метаболізм .