Урок № -----------------
Тема: Ознаки паралельності прямих
Мета: закріпити знання учнів про ознаки паралельності двох прямих (за кутами, що утворилися при перетині даних прямих січною).
Сформувати вміння:
- Визначити вид двох кутів, що утворилися при перетині двох прямих січною;
- За певним співвідношенням цих кутів робити висновок щодо паралельності прямих;
- Для встановлення співвідношення кутів використовувати знання про властивості кутів (вертикальних, суміжних, при основі рівнобедреного трикутника).
Тип уроку: застосування знань, застосування вмінь та навичок.
Наочність і обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя; таблиця «Ознаки паралельності прямих»
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
а) усі пари внутрішніх односторонніх;
б) усі пари внутрішніх різносторонніх;
в) усі пари відповідних кутів.
2. Закінчіть речення: « Дві прямі, паралельні третій…»
3. Прямі p I c перетнуті січною так, що сума внутрішніх односторонніх кутів становить 200. Скільки спільних точок мають прямі p I c?
4. Паралельність яких прямих на рисунку 1 випливає з того, що = 3? Поясніть свою думку.
A B
M K
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Формування мети й завдань уроку.
Задача. На рисунку 2 АВ=ВС, АС- бісектриса кута ВАD. Доведіть, що ВС||АD.
Розв’язання. За умовою задачі трикутник АВС рівнобедрений з основою АС. За властивістю кутів рівнобедреного трикутника 1=3. Разом із тим 1=2, оскільки АС – бісектриса кута ВАD. Звідси 2=3. Кути 2 і 3 є внутрішніми різносторонніми при прямих АD і ВС та січній АС. Оскільки ці кути рівні, то за ознакою паралельності прямих АD||BC, що й треба було довести.
ІV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
а) внутрішніх різносторонніх кутів при прямих АD, МЕ і січній ВО;
б) внутрішніх односторонніх кутів при прямих АD, МЕ і січній КС.
2. а||b. Чи правда, що b||a?
3. Чому дорівнює сума внутрішніх односторонніх кутів, якщо:
а) внутрішні різносторонні кути рівні;
б) відповідні кути не рівні?
4. Скільки прямих, паралельних даній, можна провести через точку, що не лежить на даній прямій? S
Р C D
А В
E
М О K
R Q
V. Засвоєння вмінь
1. Прямі а і b перетинають пряму с під рівними кутами . Чи обов’язково а||b?
2. За даними рисунка 5 доведіть, що а||b .
c
а 25
b
25
В
А
С E
D
1 2
VI. Підсумки уроку.
Складаємо алгоритм доведення паралельності двох прямих.
VII. Домашнє завдання
Повторити ознаки паралельності прямих.
а) 5=35, а 4 втричі більший, ніж 3;
б) 2=72, а 6:8=2:3
c
a 7 8
5 6
b 3 4
1 2