УРОК № 37
ТЕМА: Застосування різних способів розкладання многочлена на множники.
Мета: Формувати навички розкладання многочленів на множники за допомогою кількох способів.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Наявність домашнього завдання в зошитах учнів повідомляють чергові.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Для чого застосовують розклад многочлена на множники ?
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку:
1) Узагальнити й систематизувати знання й уміння щодо застосування кожного з вивчених трьох способів розкладання многочленів на множники, опановувати способи щодо комплексного застосування цих способів під час розкладання многочленів на множники;
2) Сформулювати певний алгоритм дій у ході розв’язування такого виду завдань;
3) Виробляти стійкі навички застосування різних способів розкладання многочленів на множники та розв’язування відповідних завдань.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Приклад 1:
3k5t3 – 24k3t4 + 48kt5
Розв'язання:
Розглянемо коефіцієнти 3, 24 і 48.
Усі вони діляться на 3. Це найбільший спільний дільник, і його можна винести за дужки.
K5,k3 та k діляться на k , тому за дужки можна винести k.
T3,t4 та t5 діляться на t3, тому за дужки можна винести t3.
Отже, за дужки можна винести 3kt3:
3k5t3 – 24k3t4 + 48kt5=3kt3(k4 – 8k2t + 16t2)=3kt3(k2 – 4t)2
У дужках використали формулу скороченого множення (квадрат різниці).
Застосували два способи:
- винесення спільного множники за дужки;
- використання формули скороченого множення — квадрат різниці.
Завдання. Розкласти многочлен на множники:
Приклад 2:
c2 – a2 – 2ab – b2.
Розв'язання:
c2 – a2 – 2ab – b2=c2 – (a2 + 2ab + b2)=c2 – (a+b)2=(c-(a+b))(c+(a+b))=(c-a-b)(c+a+b).
Застосували два способи:
- спосіб групування;
- використання формул скороченого множення: квадрат суми та різниця квадратів.
Завдання. Розкласти многочлен на множники:
Приклад 3:
a3 – 5a2 + 10a - 8.
Розв'язання:
a3 – 5a2+10a – 8=(a3 – 8)+(-5a2+10a)=(a3 – 8)+(-5a2+10a)=(a3 – 23)+(-5a2)(а-2)=(a – 2)(a2 + 2a + 4 – 5a)=(a – 2)(a2 – 3a + 4)
Застосували три способи:
- спосіб групування;
- винесення спільного множника за дужки;
- використання формули скороченого множення — різниця кубів.
Можна скласти алгоритм розв’язування таких вправ:
Розв’язування вправ.
№ 709 з поясненням учителя.
№№ 711, 713 – з коментуванням.
№ 715 – самостійно.
V. Підсумок уроку
На уроці ми переконалися, що для розкладання деяких многочленів на
множники потрібно використати кілька способів. А чи будь –який многочлен
можна розкласти на множники?
1. В якому випадку вказано правильне розкладання многочлена на множники:
1) ; 2) ; 3) ; 4) ?
2. Відновіть логічний ланцюжок (розставте вирази 1 — 4 у порядку, що відповідає складеному на уроці алгоритму):
1) ; 2) ;
3) ; 4) .
Який крок ви б додали до утвореного ланцюжка?
VІ.Домашнє завдання.
Використовуючи теорію та практичні навички, здобуті на уроці, виконайте завдання.