Урок "Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Перевірка додавання і віднімання"

Про матеріал
Даний урок знайомить учнів із прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; узагальнює уявлення дітей про зв'язок дій додавання і віднімання; розвиватає вміння розв’язувати задачі та рівняння із застосуванням письмових обчислень, вдосконалює обчислювальні навички; розвиватає логічне мислення; виховує любов до Батьківщини, інтерес до знань, акуратність у роботі.
Перегляд файлу

27.11.2018р.                             4 клас                                        математика

 

Тема уроку. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел.

Перевірка додавання і віднімання

Мета уроку: ознайомити учнів із прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; узагальнити уявлення дітей про зв'язок дій додавання і віднімання;  розвивати вміння розв’язувати задачі та рівняння із застосуванням письмових обчислень, вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати любов до Батьківщини, інтерес до знань, акуратність у роботі.

Форма проведення: урок-подорож.

Обладнання: карта України,  картки з квітами, мультимедійна презентація.

 

Хід  уроку

 

I .  Організаційний момент.

Девіз уроку

Математика – наука

Дуже точна й правильна.

Добре той її вивчає,

Хто розум і  увагу проявляє.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Сьогодні я запрошую вас у подорож  по нашій країні.  Здійснемо цю  подорож  засобами математичних обчислень.  
  • Допомагати у роботі будуть кмітливість та любов до математики,   

а вашими вірними друзями під час роботи будуть уважність,  

взаємодопомога, винахідливість.

  • Що ми робимо на уроках математики?

Метод «Мозковий штурм», «Гронування»

 

лічимо                    міркуємо                       розв’язуємо

 

порівнюємо           математика                 відповідаємо

 

                граємо                                   складаємо задачі

 

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.

  • Сьогодні на уроці ми будемо знайомитися із прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона, будемо розвивати вміння розв’язувати задачі та рівняння, будемо  вдосконалювати обчислювальні навички, тому що все це необхідне для нелегкої мандрівки життям.
  • Вправа «Очікування».

Я очікую … нових знань,

– міркувати,

– розвязувати,

– порівнювати,

– грати,

– складати,

– правильно лічити,

– злагоджено працювати.

 ІV. Актуалізація знань учнів

1 зупинка. Каліграфічна хвилинка. Природознавча хвилинка

  • Перша наша зупинка  «Каліграфічна хвилинка». Сядьте рівненько та приготуйтеся . Прошу вас: красиво писати, уважно дивитись і нітрішки не помилитись.

 

  • Багата наша Батьківщина своєю природою, і тому пропоную здійснити подорож мальовничими куточками України. Послухайте і каліграфічно запишіть всі почуті числа.

-  Довжина кордону України 6 993 км.

 - Довжина кордону з півночі на південь 893 км, а за сходу на захід - 1316 км.

-  Найвища гора Кримських гір (Роман-кош) – 1545 м.

-  Найвища гора Карпат (Говерла) – 2061 м   

6 993   893   1 316   1 545  2 061

Завдання:

-  найдіть «зайве» число;

-  найдіть найбільше та найменше  чотирицифрові числа (підкресліть);

-  назвіть скільки у найбільшому числі всього тисяч, сотень, десятків;

-  назвіть сусідів найменшого числа.

 

 2 зупинка. Математичний диктант  

-  Обчисліть суму чисел 300 і 154 (454 міста в Україні);

-  Число 230 збільшити у 100 разів (23 000 річок в Україні);

-   Число 15 000 збільшити на 5 000 (20 000 озер в Україні, найбільше – Ялпуг, що знаходиться в Одеській області);

-   Суму чисел 210000 і 30000 зменшити у 10 раз.( 24000 кв.м – територія Карпатських гір);

-   Утворіть число, що складається із 603 одиниці 2 класу 700 одиниць 1 класу

 ( 603700 кв.км – територія України).

454    23 000    20 000   24 000   603 700

Самоперевірка (відповіді на екрані)

Метод «Кубуванння» (діти передають кубик, читають на гранях питання і швидко відповідають):

-Як називаються числа при додаванні?

- Як називаються числа при відніманні?

--Що дістанемо, коли від суми віднімемо один із доданків?

-Як знайти невідоме зменшуване?

-Як знайти невідомий від′ємник?

          -Як порівняти два числа?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

3 зупинка. Робота над новим матеріалом

1.Підготовча робота

  •  Сьогодні ми набудемо навичок додавання і віднімання багатоцифрових чисел. 
  • Відкрийте підручник  на с. 64, № 390. Перевіримо, як учень виконав завдання. Поясніть, як правильно записувати числа при письмовому додаванні та відніманні.

2. Опрацювання правила

 Підручник с. 64, № 390 (усно). Читання правила

 

VІ. Закріплення нового матеріалу

4 упинка. Диференційована самостійна робота:

 

1 група (жовті)  -         № 391 (1) – з коментуванням біля дошки;

2 група  (рожеві)  -      №391 (2) – самостійно в зошитах;                                      

3 група (зелені)  -        №391 (3) – самостійно і біля дошки.

 

5 зупинка  «Математика з другом»

-Давайте пригадаємо, коли від суми віднімемо один доданок, що ми дістанемо?

-Отже, як можна перевірити дію додавання? (дією віднімання)

-А що потрібно зробити? (Від суми відняти один із доданків, якщо дістанемо другий доданок, то дія виконана правильно).

-А скажіть мені, будь ласка, коли до різниці додамо від′ємник, що отримаємо? ( Зменшуване)

-Отже, як можна перевірити дію віднімання? (До різниці додамо від′ємник і якщо отримаємо зменшуване, то дія виконана правильно)

-Перевірте, чи правильно виконано  додавання і віднімання:

 

847294 -235451=611843

29035+43462=72497

 

 

 

 

VІІ.   Фізкультхвилинка  (6 зупинка)

- Створення позитивного емоційного настрою

 

  • Встаньте. Глибоко вдихніть повітря. Таке повітря є тільки на нашій землі.

 Потяніться, як тягнеться квітка до сонечка. Такі квіти є тільки на нашій землі.

Подивіться один на одного. Такі діти є тільки у нас, в Україні. Усміхніться один одному і збережіть ці посмішки.

 

ІІ. Розвиток математичних знань.

7 зупинка.  Розв’язування задачі № 392

  • ознайомлення з задачею;
  • аналіз задачі:
  • Що відомо в задачі? Про що запитується в задачі? Як дізнатися, скільки кг картоплі було?
  •  Чи можемо зразу дати відповідь на запитання задачі? А як дізнатися, скільки залишилось?

 

  • Розв’язування задачі за рівнями :
  • (жовті, рожеві)      розв’язування за поданим планом:

1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?

2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?

  • (зелені)     складання виразу самостійно.

 

  1. зупинка . Цікаві задачі.

- З якими державами межує Україна? (7д. – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Білорусь, Росія).

- Якими морями омиваються берега України? (Чорним, Азовським).

а)– Які ріки України ви знаєте? (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Десна).

- Дніпро – 3 за величиною річка в Європі, довжина – 2285км, довжина Сіверського Донця – 1056км.

- На скільки км Дніпро довший, ніж Сіверський Донець?

- За допомогою якої дії ми зможемо відповісти на це питання?

 

  2285

          -1056 

  1. (км)

 

 

б)– Які гори є в Україні? (Карпати, Кримські).

- Яка найвисока гора в Україні, в Карпатах? (Говерла). Її  висота – 2061м

  Біля неї знаходиться гора Близниць – 1881м, Чорна гора – 2020м.

  В Криму:

  г.Роман-Кош – 1545м;

  г.Чатир-Даг – 1427м;

  г.Ай-Петрі – 1234м.

- Порівняємо висоту деяких гір. Як дізнатись, на скільки одне число більше, чи менше іншого?

- Скласти приклади.

1881

    -1545

     -------

                 3   3  6

IX. Підсумок уроку

  • Як виконується додаваня і віднімання багатоцифрових чисел?

 

X. Рефлексія. Галявина творчості (10 зупинка)

-  Ось і добігає до кінця наша подорож. Чи була вона цікавою і корисною, ми дізнаємося з нашої невеликої галявини. Вам необхідно вибрати квітку – символ нашої України і прикрасити галявину. Якщо:

  • урок пройшов цікаво і корисно – це соняшник, символ Сонця, праці й достатку;
  • урок пройшов непогано  - це волошка, символ ніжної душевної краси і скромності;
  •  урок не сподобався, було незрозуміло – це мак, символ безконечності зоряного світу, Всесвіту.

 

 

 

 .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          План   розв′язання

 

1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?

2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?

 

 

 

 

                     План   розв′язання

 

1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?

2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?

 

 

 

                           План   розв′язання

 

1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?

2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?

 

 

 

 

 

                                План   розв′язання

 

1 дія. Скільки кг картоплі залишилось в овочесховищі?

2 дія. Скільки кг картоплі було в овочесховищі спочатку?

 

 

-Перевірте, чи правильно виконано  додавання і віднімання:

 

847 294 -235 451=611 843

 

29 035+43 462=72 497

 

 

 

 

 

-Перевірте, чи правильно виконано  додавання і віднімання:

 

847 294 -235 451=611 843

 

29 035+43 462=72 497

 

 

 

 

 

 

Перевірте, чи правильно виконано  додавання і віднімання:

 

847 294 -235 451=611 843

 

29 035+43 462=72 497

 

Перевірте, чи правильно виконано  додавання і віднімання:

 

847 294 -235 451=611 843

 

29 035+43 462=72 497

 

 

 

docx
До підручника
Математика 4 клас (Скворцова С.О., Онопрієнко О.В.)
Додано
16 січня 2019
Переглядів
2235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку