Тема: Їжа та напої
2 клас
Мета: формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися: навчати школярів організовувати свою навчальну діяльність;
загальнокультурну: використовувати набуті знання, вчити зв’язно висловлюватися;
соціальну: продуктивно співпрацювати в групі та в парі, підтримувати взаємини з
іншими;
здоров`язбережувальну: дбайливо ставитися до свого здоров`я;
Формувати в учнів предметні компетентності:
створити умови для закріплення учнями знань з теми «Їжа та напої»;
сприяти розвитку вміння називати фрукти, овочі та напої англійською мовою;
забезпечити можливість розвитку уваги, пам`яті, логічного мислення,
діалогічного/монологічного мовлення; стимулювати інтерес учнів до навчання та
до предмета.
Обладнання: дошка, комп’ютер, телевізор, презентація, музичний супровід, роздатковий матеріал, картки, овочі, ланч бокси
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
1.Привітання. Введення в іншомовну атмосферу.
T.: Good morning, dear children!
P.: Good morning …
T.: How are you today?
P.: … (Song «How are you today?»)
T.: Sit down, please.
- What day is it today?
- What date is it today?
- What month is it now?
- What season is it now?
- Look out of the window and describe today’s weather.
P.: …
II. Основна частина уроку.
Повідомлення теми і мети уроку:
T.: I want you to guess the theme of our lesson! Look at the pictures and say what you cansee. (Діти називають, що вони бачать на малюнках.) And now read the red letters and tell me the theme of our lesson.
F |
I |
S |
H |
|
|
O |
R |
A |
N |
G |
E |
O |
N |
I |
O |
N |
|
D |
R |
I |
N |
K |
S |
The theme of our lesson is FOOD and DRINKS. We’ll travel around our topic. We’ll repeat all the words, sing songs, do some grammar exercises. And at the end of our lesson we make one Ukrainian dish. So, let’s start our trip.
1. Our first station is “Vocabulary”
Повторення вивченої лексики: Look at the pictures and name all the words you can see
(Презентація з малюнками)
- Song (Діти під мелодію реп співають слова по презентації)
2. Our second station is “Listening”
Розвиток фонематичного слуху:
Clap your hands when you hear the name of the fruit. Tap your feet when you the hear name of the vegetable. Dance when you hear the name of the drink. Плесніть в долоні, якщо почуєте назву фрукта. Топніть ногами, якщо почуєте назву овоча. Потанцюйте, якщо почуєте назву напоя.
Clap fruit
|
Tap vegetable |
Dance drink |
an apple |
a carrot |
milk |
an orange |
a potato |
juice |
a banana |
a tomato |
water |
a cherry |
an onion |
milkshake |
a pineapple |
a cabbage |
tea |
4. Our third station is “Reading”
Учням пропонується текст з пропущеними словами і словами для довідок. Вони вставляють слова і читають текст та перекладають його.
I like to cook
I like to cook. I always help my mother in the kitchen. On Sunday my father and I go shopping. We buy fruit and vegetables, meat, fish, milk and cheese. My mother cooks meat or fish and vegetable salad. Father helps her. I cook fruit salad. I take some oranges, bananas, apples, cream and sugar. The salad is ready. We always have tasty dinners on Sunday.
I like to cook
I like to _________. I always help my mother in the_________. On Sunday my father and I go ______. We buy fruit and vegetables, meat, fish, milk and cheese. My mother cooks ______ or fish and vegetable salad. Father helps her. I cook fruit salad. I take some oranges, _______, apples, cream and sugar. The salad is ready. We always have tasty dinner on _______.
Слова для довідок: cook, Sunday, kitchen, bananas, shopping, meat.
5. Our fourth station is “Rest”
(Фізкультхвилинка для очей)
6. Our fifth station is “Grammar”
We have already learned the rule about two indefinite articles a and an. When do we use a and an? And when do we use some? (пояснення учнів)
So, let’s divide into three groups: the 1st group – March, the 2nd group – April and the 3rd group – May. The 1st group choose all the words with article a, the 2nd group choose all the words with article an and the 3rd group choose all the words with some.
Grammar exercises
a an some |
a an some |
(an) apple |
(a) banana |
(a) potato |
(an) orange |
(a) carrot |
(some) tea |
(some) water |
(a) sandwich |
(a) cabbage |
(an) egg |
(a) biscuit |
(a) tomato |
(some) juice |
(some) milk |
(a) pear |
(an) onion |
(some) grapes |
(a) cherry |
(a) pineapple |
(some) cheese |
T: Let’s check this task (перевірка завдання)
3. Our sixth station is “Home task”
I have got = I haven’t got
(Pupils tell what they have got in their lunch boxes)
T: Vova, what have you got in your lunch box?
P1: I’ve got …
P2: …
7. Our seventh station is “Ukrainian dish”
“Приготування борщу”
На парті стоїть каструля. Учні підходять по одному до парти, беруть продукт, який треба для приготування борщу, називають його та кладуть у кастрюлю.
Cooking Borshch
Now we are cooking Ukrainian borshch. Let’s take ... . It is ready.
III. Заключна частина уроку.
На дошці висить ланч бокс, зелені, жовті та червоні яблука. Якщо учням все вдалося на уроці, то вони приклеюють на ланч бокс червоне яблуко, якщо їм треба ще трішки попрактикувати, то вони приклеюють жовте яблуко, а якщо їм треба більше приділити увагу даній темі, то вони приклеюють зелене яблуко. (Обговорення, якщо діти приклеїли жовте, або зелене яблуко)
T: So, stand up. Our lesson is over. Good bye, children. Have a nice day. You may go.