Урок «Показникові рівняння» для 11 класу

Про матеріал
11 клас. Конспект уроку № 3 Тема: «Показникові рівняння» Мета уроку: формування умінь учнів розв’язувати найпростіші показникові рівняння
Перегляд файлу

11 клас. Конспект уроку № 3

Тема: «Показникові рівняння»

Мета уроку: формування умінь учнів розв’язувати найпростіші показникові рівняння.

Тип уроку: формування умінь та навичок.

 

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

          Відповідаю на запитання, які виникли в учнів в процесі виконання домашніх завдань.

 

ІІ. Математичний диктант (на дошці записані функції)

1.                 Які з функцій є зростаючими (І варіант)? Спадними (ІІ варіант)? y=8𝑥;        y=(1)𝑥;   y=(1)𝑥  ;     y=image.

                                      5                       𝜋

2.                 Знайти множину значень функції:

                 𝑦 = (1)𝑥 − 1                                     𝑦 = (1)𝑥 + 1  

                               2                                                                                            2

E(y) = (-1 ; +ꝏ)                                   E(y) = (1 ; +ꝏ)

 

3.                 Зобразити схематично графік функцій:

                 𝑦 = 2𝑥 + 2                                       𝑦 = 2𝑥 − 3

image                             image 

 

4.                 Порівняйте числа:

                0,112  <   0,111,2                               51,2  <   52

                0,83     <  1                                        0,54  <  1

 

III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

          Показниковими називаються рівняння, у яких невідоме міститься в показнику степеня при постійних основах.

            Приклади: 3𝑥 + 2 = 0;     5𝑥+1 − 5𝑥 − 2 = 0

 Найпростішим показниковим рівнянням є рівняння 𝒂𝒙 = 𝒃,  де 𝒂 > 𝟎, 𝒂 ≠ 𝟏.

 Так як множина значень функції 𝑦 = 𝑎𝑥 – множина додатних чисел, то рівняння 𝑎𝑥 = 𝑏:

          𝑏 > 0, рівняння має 1 корінь

image

                                                                                                 

𝑏 ≤ 0, рівняння не має коренів

image                             image 

           

Щоб розв’язати рівняння 𝑎𝑥 = 𝑏, де 𝑏 > 0, 𝑎 > 0, 𝑎 ≠ 1треба подати у вигляді 𝑏 = 𝑎𝑡, тоді будемо мати 𝑎𝑥 = 𝑎𝑡, тому 𝑥 = 𝑡.

           

 


Приклади:

1)    4𝑥 = 64 4𝑥 = 43

𝑥 = 3

 

2)    (1)𝑥 = 125

5

(1 𝑥 = 53

)

5

(5−1)𝑥 = 53

5−𝑥 = 53

𝑥 = −3

 

 

3)    7𝑥2−5𝑥+6 = 1

7𝑥2−5𝑥+6 = 70

𝑥2 − 5𝑥 + 6 = 0𝑥 = 2𝑥 = 3

 

4)    3𝑥+2 = −5 3𝑥+2 > 0при будь-яких x,то


ІV. Набуття умінь у розв’язуванні простіших показникових рівнянь.

1.     Які з чисел: -1; 0; 1; 2 є коренем рівняння 4𝑥+2 = 64?   (x= 1)

2.     Розв’яжіть рівняння:

a)  

1)    72𝑥+1 = 73            (x= 1)

2)    9𝑥+3 = 95             (x= 2) 3) (1)2𝑥+2 = (1)8      (x= 3)

image5

4) ()3𝑥+4 = 1           (x= -1)

6

 

b)  

1)    3𝑥 = 81          (x= 4)

2)    11𝑥 = 1          (x= 0)3)5𝑥 = 1           (x= -2)

25

4)    image8𝑥 = 1           (x= -2) 64

5)    0,1𝑥 = 0,001  (x= -3)

 

c)  

1)    0,33𝑥+1 = 0,0081   (x= 1)

2)    image3𝑥−3 = 27               (x= 6)3)()𝑥−1 = 1             (x= 5)

16

image4) 32𝑥 = 1                 (x= -1)

32

 

d)  

1)    7𝑥+1 − 1 = 0        (x= -1)

2)    5𝑥 ∗ 5 = 125        (x= 2)

image3)

4)

 

V.      Підсумок уроку.

VI.   Домашнє завдання:

         Збірник, стор. 39, № 189 (1-7); стор. 38, № 186.

pdf
Додано
1 лютого
Переглядів
74
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку