Урок-повторення"Natural disaster-The Present Perfect Tense"

Про матеріал
Відкритий урок на повторення лексичного і граматичного матеріалу. Різні види вправ на відпрацювання лексики по темі "Природні катастрофи" та "Теперишній завершиний час"
Перегляд файлу

Відкритий урок по темі "Natural disaster-The Present Perfect Tense"

Мета:

  • відпрацювати граматичний і лексичний матеріал по темі « Natural Disasters»
  • активізувати навички вживання Present Perfect і Past Simple в різних видах мовленнєвої діяльності.
  • навчити вмінню логічно мислити, розвивати монологічне мовлення, закріпити вміння спостерігати, порівнювати, зіставляти, аналізувати, вміння працювати в колективі.
  • формувати стійку мотивацію, підтримати інтерес до вивчення іноземної мови
  • Формувати розуміння розвитку свого інтелекту як ціннісної характеристики сучасної особистості

Оснащення: дошка, книга, картки, комп'ютер

Хід уроку

I. Вступна частина(Greeting)

T: Hi children. Glad to see you

P: Hello teacher

T:Say hello our guests

P:Hello dear teachers

Warming-up

T:Before we start our lessons, I want you to warm up. The task for you is very easy. You should repeat the actions and the words after me.Ready?

P:Yes

T:Let’s start

It’s time to think

It’s time to speak

It’s time to show

Ready steady go!

Good!sit down

T:What day is today?

P:Today is….

T:let’s write down in your copybooks.(діти записують дату в зошитах)

Фонетична і лексична зарядка

T:Now you listen and repeat this sentence.

P: I’ve laughed
all night at my eight tough neighbours

II.Основна частина(Main part.)

Check hometask

T:Let’s see at sreen. Find please some verbs in these sentences. Read 1 sentense

P1: Have you ever seen volcanic eruption?(have-seen)
P2:He hasn’t rescued anyone(hasn’t rescued)

P3: I have already sold all tickets(have sold)

T:What tense are there three sentences?

P:Present PerFect Tense

T:Look at the board,please.What’s the words?Let’s guess(Діти слухають речення , відгадують і записують слова в зошити)

DATLIVWAE

AURCHRINE

AUAHQKERTE

OLFOD

EESURC

DRIEBIGFRAE

A very large wave.

A very strong wind.

A sudden movement of the Earth’s surface.

A large amount of water, covering a surface that is usually dry.

To save someone from danger

A group of people who put out fires

What do these words mean?We’re going to speak about NATURAL DISASTER(Учні відповідають на питання вчителя)

 Today we’ll continue to practice time PRESENT PERFECT

MARK

1.IT’S TIME TO LISTEN AND READ

T:Our next step is the reading of the dialogue. Open your student’s books p 74 ex2.You should listen and fill in some words. Be attentive, listen to the tapescript carefully

P:Діти слухають і вставляють пропущені слова. Потім  читають діалог в парах

T: Lets spell first word PHONED

 P:P  H  O   N  E D

T: Write down these words

T: And now we’ll answer the questions about the text .One pupil is reading the question and the other one is finding the answer

P1.What’s the weather like?

P2:It’s raining

P3:What’s time is it?

P4:It’s six o’clock

P5:Who phoned the band?

P6:Lia

P7:What has caused many problems in the city?

P8:Heavy rain

P9:Who’s rescued the band?

P10:Professor McDuff

MARK

Фізхвилина

T:Have you been tired yet? Let’s have  rest! Be active and don’t be shy.

P:Діти слухають повторюють слова і рухи

2.IT’S TIME TO SPEAK

T:You’ll work in pairs. Each pair has some cards,you should make dialoques

(Діти працюють в парах. Складають діалоги,читають и записують в зошитах кожен свій діалог)

P1-P2:Have you met them?Yes ,I Have.When did you meet them? I met them about two years ago

P3-P4: Have you sent them?Yes ,I Have.When did you send them? I sent them about half an hour

MARK

3.IT’S TIME TO WRITE

T:Play in puzzle.Devide into groups.Each team has some cards with words.You should make puzzle-sentense.Who will be first,hands up/write down on the board and copybooks

PI have just seen tidal wave.

Have you ever listened about volcanic eruption

The fire brigade has already put out the fire.

They have rescued children yet.

Flood, hurricane and earthquake are the natural disasters.

(Діти складають речення,записують на дошці. Коли всі готові речення,діти намагаються скласти пазл)

T: Children let’s see/What can you see in this puzzle

P:natural disasters

Підсумкова чaстина(Summing-up)

T:Today we practezed tense, Present Perfect or Past Continuous?

P:Present Perfect

T:Do you like our English lessons?

T: I think our lesson was useful for you. Open your diaries and write down your hometask for the next time:  you should do exercise on page 38 ex 3,5 in WB.

Thank you for the lesson. Good bye!

 

docx
Додав(-ла)
Voitenko Tetiana
Додано
1 травня 2019
Переглядів
647
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку