7 клас
Тема: Повторення та узагальнення теми балада у формі гри «Брейн – ринг»
Мета: повторити та узагальнити знання учнів за вивченими баладами, удосконалювати вміння висловлювати свої думки, обстоювати та аргументувати їх, виховувати допитливість; розвивати навички індивідуальної та колективної роботи, творчі здібності.
Тип уроку: урок – гра .
Хід уроку
Слово вчителя. Сьогодні ми проведемо не зовсім звичайний урок – змагання у формі гри «Брейн – ринг». Спробуємо пригадати вивчені фольклорні та літературні балади. Клас ділиться на дві команди «Верес» і «Золота стріла». У кожної своя емблема і девіз.
Команда «Верес» - девіз «І вересового трунку зі мною помре таїна».
Команда «Золота стріла» - девіз « Розбійник долею він був і лицар у душі».
Команда «Верес» має синю сигнальну карточку, а команда «Золота стріла» - жовту.
І конкурс «Хто швидше»
1.Що таке балада? Дайте визначення.
2. Яка таємниця озера Світязь?
3. Назвіть характерні ознаки фольклорної балади.
4.У літературах яких країн жанр балади розвинувся найбільше?
5. Назвіть перекладача балади «Король Лір і його дочки»?
6. За тематикою літературні балади бувають… ?
7.Хто такий король Лір?
8. У чому трагізм балади Стівенсона «Вересовий трунок»?
9. Що таке трунок? Процитуйте уривок з балади.
10. Чи можна баладу «Рукавичка» Ф .Шиллера назвати історичним твором?
11..За життя він не раз співав мені свою чарівну пісню. Що мав на увазі Робін Гуд?
12. Нурт – це те саме, що ……
ІІ конкурс «Відгадати баладу за окремим рядком»
В пущі дрімучій розкинулись води-
Ясна і чиста рівнина,
Пуща їх тінню густою обводить,
Озеро – ніби крижина.
( А. Міцкевич «Світязь»)
Проти свого звіринця
Сів сам король.
(Шиллер «Рукавичка»)
Я рада,- мовила ……
Свій довг дитячий все сповняти,
Послушна бути вам у всім,
А більше не в силі я нічого вам сказати.
(«Король Лір і його дочки»).
( Стівенсон «Вересовий трунок»)
( Шиллер «Рукавичка»)
Він за кращих друзів мав
Знедолених усіх.
( Балади про Робін Гуда)
Так врятувався народ безборонний,
Так ми уникли неслави.
Бачиш квітки? То дівчата і жони,
Змінені в білі купави.
( А. Міцкевич «Світязь»)
Хто там запанував по них,
У хроніці читайте,
А повість про дитячую невдячність
Собі запам’ятайте!
(«Король Лір і його дочки»)
Він за найкращих друзів мав
Знедолених усіх,
А багачів на смерть лякав
Його мисливський ріг.
(Балади про Робін Гуда)
Смерть його не лякає,
Життя не цінує він.
Не смію я честь продавати,
Як в очі дивиться син.
( Стівенсон «Вересовий трунок)
ІІІ конкурс капітанів.
Виразно прочитати напам’ять баладу.
ІV. Конкурс малюнків.
Кожна команда до балад підготувала для іншої по 3 малюнки, потрібно відгадати до якої балади малюнок.
V. Конкурс – розіграш балад в ролях.
1. Команда «Золота стріла» - уривок з балад про Робін
Гуда.
2. Команда «Верес» - уривок з балади Р. Стівенсона «Вересовий трунок».
VІ. Конкурс.
Відгадати , з текстом якої з балад асоціюються :
VІІ. Підсумок уроку – гри.