Загальні висновки про ефективність проведення уроку.
Учні систематизують вивчене про дієприкметник, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль. Удосконалять орфографічні навички.
Збагатиться активний словник учнів.
Назва роботи. Урок
«Повторення та узагальнення вивченого про дієприкметник».
Вікова категорія : 7 клас
Загальні висновки про ефективність проведення уроку.
Учні систематизують вивчене про дієприкметник, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль. Удосконалять орфографічні навички.
Збагатиться активний словник учнів.
Робота з текстами передбачає вивчення мовного матеріалу на основі готових текстів,розвиток та вдосконалення вмінь будувати власні висловлювання різних типів, стилів та жанрів. На уроках із застосуванням текстоцентричних технологій учитель може успішно поєднувати навчання з вихованням,опираючись на багатство слова, його зміст і звучання, активно впливати на розумовий розвиток дітей, формувати вміння у всіх видах мовленнєвої діяльності, збагачувати мовлення учнів , формувати спеціальні компетенції(мовні, мовленнєві, комунікативні) .
За допомогою тексту вдається здійснювати внутрішньопредметний зв’язок із лексикою, фразеологією,прислів’ями,приказками.
Тема. Повторення та узагальнення вивченого про дієприкметник.
Мета. Узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприкметник, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалити орфографічні та пунктуаційні навички; розвивати логічне мислення, пам’ять, стійку увагу, збагачувати активний словник учнів; виховувати любов і пошану до матері, формувати предметні компетенції( мовні, мовленнєві, комунікативні).
Обладнання:опорні схеми; роздавальний матеріал(текст);сигнальні картки; уявний мікрофон; Рідна мова: Підручник для 7 класу ; тлумачний, орфографічний словники.
Тип уроку. Загальний. Застосування отриманих знань, умінь,навичок. Узагальнення набутих компетентностей.
Епіграф.
Любов до матері – молитва,
Таємне дійство на вустах…
І. Горбатий
Перебіг у р о к у
1.Організаційна частина.
2.Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
* Ознайомлення із опорною схемою вивченого з теми
Особлива форма дієслова –дієприкметник.
Постійні ознаки:вид, час, стан. Непостійні ознаки:рід, число,відмінок.
Дієприкметниковий зворот.
Безособові форми на –но, -то.
Активні та пасивні дієприкметники.
Правопис дієприкметників.
* Цілевизначення.
Я повинен(на):
а) пригадати…; б) порівняти…; в)поповнити знання про…
3.Робота з текстом в групах.
Поєднайте частини тексту. Поясніть їх змістову єдність, вкажіть засоби зв’язку.
///І бажають нам добра і щастя.//// Матері. Все життя дивляться вони нам услід, вирядивши в люди. Так і стоять на початку всіх наших доріг, навіть коли їх не стає. Стоять і дивляться./// А ще сподіваються від своїх дітей найвищих духовних злетів, бо й в останню хвилину думають про те, щоб діти їхні, зігріті неньчиною ласкою, жили гідно серед людей і творили добро на землі.///
Прочитайте виразно текст,перекажіть його. Визначте тему та головну думку. Знайдіть у тексті дієприкметник. Що ви знаєте про цю особливу форму дієслова.
4.Узагальнення вивченого.
Інтелектуальна розминка (із сигнальними картками: правильне твердження - зелена, неправильне - червона картка).
( Вчитель зачитує твердження. Учні сигнальними картками визначають )
1.Дієприкметник – особлива форма дієслова.// З//
2Відповідає на питання що робити? Що зробити?//Ч.//
3Дієприкметникам притаманні ознаки дієслова і прикметника.//З//
4. Дієприкметник указує на майбутній час.//Ч.//
5.Дієприкметник змінюється за родами, числами, відмінками .//З.//
6.У реченні найчастіше виконує роль означення. //З.//
5.Систематизація знань,основних понять, їх подальший
розвиток і поглиблення
1 завдання
Учитель:
-Уважно послухайте уривки із поезії В. Симоненка
« Лебеді материнства».
Вкажіть речення із дієприкметником.
Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги…
Визначте в дієприкметнику приспані ознаки дієслова, прикметника та синтаксичну роль у реченні.
2 завдання
Робота з карткою №1 « Скарбничка знань»
а) зеленіючий, змоклий, пожовкле, написаний;
б) думаючий,лежачий, знаючий, вихований.
3 завдання
Повторення за опорною табличкою правопису НЕ з дієприкметниками:
робота з підручником.
Взаємоперевірка теоретичних знань (робота в парах).
Учні складають словниковий диктант (правопис НЕ з дієприкметником)
4 завдання
Робота з карткою №2 « З фольклорної скарбниці»
Прочитайте. На місці крапок поставте пропущені слова. Що у них спільного з вивченою темою «Дієприкметник»
*Нема того краму, щоб купити ……. * Що …. , те й уродить. * До доброї криниці стежка …. . * .... на гарячому.
Для довідок: маму, утоптана, посіяно, спіймано, не лічені.
Внутрішньопредметні зв’язки. Пояснення значення фразеологізму «спіймано на гарячому». Робота зі словником фразеологізмів.
5 завдання
Робота з підручником
Вправа 193(3, 4 речення). Запишіть відредаговані речення.
6 завдання
Робота з карткою №3 « Робота з текстом» (Див. додаток 3)
Текст читає зазлегідь підготовлена учениця( випереджувальне завдання). Звучить пісня «Рідна мати моя…»(аудіозапис )
Завдання для учнів.
-Прочитайте текст, добираючи потрібний тон і темп читання.
-Визначте тему, основну думку тексту, обґрунтуйте своє твердження.
-Поясніть правопис підкреслених слів.
-Поясніть лексичне значення слів розпука, скрашує .
-Випишіть з тексту дієприкметники, 2 дієприкметникових звороти. Поясніть розділові знаки.
7 завдання
Інтерактивна вправа « Незакінчені речення».
6. Підсумки уроку. Рефлексія.
7.Повідомлення домашнього завдання.
1.Скласти твір- мініатюру «Моя мама», використовуючи дієприкметники.
2. Повторити вивчене з теми. Підготуватися до контрольної роботи.
Додаток
Картка №1
« Скарбничка знань»
а) зеленіючий, змоклий, пожовкле, написаний;
б) думаючий,лежачий, знаючий, вихований.
Картка №3 «Робота з текстом».
Прочитайте текст.
Поділіться своїми враженнями від прочитаного.
Поставте розділові знаки.
Мама! Найпрекрасніше , найдорожче слово на землі. Перше слово
вимовлене й усвідомлене дитиною. Усіма мовами світу ніжно звучить воно
сповнене теплом і ласкою. До мами звернені наші думки в радості і
розпуці. Це вона одним дотиком руки натрудженої в цілоденній праці
може зняти біль і гіркоту невдач. Її наповнене безмежною любов’ю серце
скрашує буття. Всі ми йдемо в життя зігріті дорогим материнським теплом.
(З журналу.)