Урок "Позакласне читання. Зима-білосніжка"

Про матеріал

Удосконалювати навички читання; формувати читацьку самостійність учнів, уявлення про характерні ознаки зими; практично ознайомлювати учнів з елементами дитячої книжки; вчити учнів бачити і відчувати красу природи; виховувати любов до рідного краю через любов до природи. планом. Розвивати зв'язне мовлення, увагу, вміння слухати, поповнювати словниковий запас

Перегляд файлу

1

 

Розаліївське НВО «ЗОШ І-ІІІ ступенів – дитячий садок»

 

 

 

 

 

Урок  позакласного читання

(3 клас)

 

J0279350

Підготувала

вчитель початкових класів

Онищенко Галина Іванівна

 

 

 

 

 

Розаліївка 2017

Тема: ЗИМА-БІЛОСНІЖКА

Мета: удосконалювати навички читання; формувати читацьку самостійність учнів, уявлення про характерні ознаки зими; практично ознайомлювати учнів з елементами дитячої книжки; вчити учнів бачити і відчувати красу природи; виховувати любов до рідного краю через любов до природи.

Обладнання: книжкова виставка, збірник творів «Позакласне читання.3», фотоальбом «Зима» (електронна програма «Образотворче мистецтво»), музичний супровід, аудіозапис казки, скринька з конвертами-завданнями, опорні схеми.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався –

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.

 

Хором.      Виразно і правильно читаємо,

                   Чітко відповідаємо,

Мову свою розвиваємо.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

(До класу входить листоноша із скринькою в руках)

- Тут вчаться третьокласники? Вам надійшла ось ця чудова посилка. Розпишіться, будь ласка, що ви її отримали. (Вчитель розписується, а «поштар» виходить)

- І гадки не маю від кого це вона надійшла, і свою адресу навіть не написали.

- Діти, як ви гадаєте, від кого ми могли отримати цю посилку? (Відповіді дітей)

- Давайте її оглянемо і спробуємо дізнатись.

(Оглядаємо скриньку ззовні, знаходимо конверт із написом «Відгадайте загадки, а відгадки впишіть у кросворд. Там заховалося моє імя!»)

Роздаю дітям листки із завданням.

Група учнів (4 учні) загадує загадки до кросворда і записують слова у клітинки кросворда.

  • 1. Зроду рук своїх не має,

         А узори вишиває. (Мороз)

  • 2. Дві дощечки, дві сестри

         Несуть мене з гори. (Лижі)

  • 3. Сніг на полях , лід на річках,

         Хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку)

  • 4. Зірка сніжно-біла

         На рукав мені злетіла.

         Поки ніс її сюди,

         Стала краплею води. (Сніжинка)

 

 

 

1

 

 

 

З

 

 

 

 

 

 

 

 

2

И

 

 

 

 

 

 

3

 

 

М

 

 

4

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

  • Ви здогадались, хто нам прислав цю чарівну посилку? Скажемо хором.
  • Зима!
  • Діти, зараз у нас урок читання, а посилка надійшла від Зими. Як ви вважаєте, що Зима нам надіслала? (Відповіді дітей)
  • Отже, відкриваємо наш подарунок. (Дістаю пронумеровані конверти із завданнями і лист-інструкцію: (читає учень) «Дорогі діти! Я з нетерпінням хочу з вами зустрітися, але, на жаль, мене викликала донька-Хуртовина. Незабаром буду. А щоб вам було не скучно без мене, надсилаю свої завдання. Слідкуйте за номерами на конвертах. Про те, що я вже з вами, ви здогадаєтесь, коли побачите сніг за вікном. Незабаром буду. Ваша люба Зима-білосніжка.»)

 

ІІІ. Орфоепічна розминка. (Конверт 1.)

  1. Читання чистомовки.

Рі-рі-рі – на деревах снігурі.

Ір-ір-ір – горобців повен двір.

Ар-ар-ар – відкриваєм календар.

Рік-рік-рік – незабаром Новий рік!

2. Розучування скоромовки.

Всі рівненько сідаймо,

    Скоромовку повторяймо.

Словникова робота: міх – великий мішок.

 Ніс сміхунчик снігу міх –

Сміх розсипався на сніг.

Відповіді дітей. Вчитель вивішує опорну таблицю з ознаками зими.

ЗИМА

Холодна

Засніжена

Сувора

Морозна

Люта

Чарівна

Заметільна

Сніжна

ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання. Конверт №2.

  1. Доповніть слова і речення.

Сні_, хур_, ді_, ве_, зи_, за_.

В гості прийшла білосніжна ... (зима).

Випав густий, лапатий ... (сніг).

Стояла чудова сонячна ... (погода, пора).

Під вікном веселро цвірінькали ... (горобці).

На замерзлих шибках чудові візерунки залишив ... (мороз).

  1. Гра «Будь уважний» (картки-«блискавки»).

Рік, сніг, зима, мороз, бурулька, сніжинка, віхола, хуртовина, хурделиця, грудень, січень, лютий.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Отже, відкривамо конверт під номером 3.

1.Перегляд  фотоальбому (компютерний варіант під музичний супровід).

- Придивіться до мого зимового пейзажу.

- Перерахуйте кольори зими. (Білий, синій, сріблястий.)

- Який із них є головним кольором?

(Вчитель читає вірш Петра Сингаївського «Білі черевички у зими» під час перегляду фотоальбому )

                               Білі черевички у зими

 Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий, мов шипшина.

Білі черевички у зими,

Біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні.

Білі рукавички пухові.

Білі щоки, а вуста червоні,

Мов розквітлі маки польові.

2. Гра «Чи уважні ви були?»

  • Якого кольору зимове небо у сонячний морозний день?
  • Чи змінюється його колір у похмурий день?
  • Які дерева взимку зелені?
  • Чи зустрічаються яскраві кольори взимку? Де? (Ягоди горобини, калини, шипшини, пір’ячко птахів).
  • А які зимові голоси природи?

Сніг - ... (рипить).

Мороз - ...(тріщить).

Хурделиця - ... (виє, співає, стогне, плаче, голосить, ридає).

  • Дібрати близькі за значенням слова до слова «хуртовина». (Хуга, хурделиця, завія, метелиця, заметіль, завірюха).

 

ІV. Обговорення прочитаних творів. Конверт №4.

  1. Робота з виставкою книг.

- Візьміть книжку, яка вам сподобалась.

- Як називається ця книжка?

- У ній один твір? Чи це збірка творів?

- Чи написане прізвище автора на обкладинці?

- Хто намалював ілюстрації до неї?

- Де видана книжка?

2. Хвилинки поезії.

а) Вірш «Грудень»

-  Чому місяць грудень дістав таку назву?

б) Вірш «Січень»

- Для чого січень землю вкрив снігом?

в) Вірш «Зимові слова»

- Назвати зимові слова.

- Чому імя Оксани зимове?

 

Фізкультхвилинка. Танець «Морозець»

 

3. Казка «Чому Снігова Баба утекла»

а) Слухання казки (аудіозапис).

б) Аудіювання.

Завдання.

  1. Хто розмовляв із Сніговою Бабою?

а) Деревце; б) Хлівець; в) Песик.

2.

а) ;  б) ;    в) .

3. Яку картину побачив Хлівець, коли прокинувся?

а) ;  б);   в) .

4. Яка радість охопила Снігову Бабу?

а);  б);   в) .

3. Читання казки мовчки. (Олівцем зробити позначки біля незрозумілих слів).

4. Словникова робота.

Пригорщі (стулені долоні), гомоніти (стиха розмовляти), зазирнуло (заглянуло), обридло (надокучило).

5. Вибіркове читання.

- Прочитати слова Хлівця, Снігової Баби та автора у ромові Хлівця із Сніговою Бабою.

6. Читання розмови в особах.

 

Конверт №5.

7.Складіть приказку, рухаючись за стрілкою.

 

Сі-                      не                                                           ву-

                                                              сі-

           чень                                                                                          пе-

                                          так

 

                                                               як                     ха

 

                                      че,                                                                     че.

 

V.  Підсумок  уроку. Конверт №6.

1. Гра «Мозаїка»

Скласти зимові слова.

(Картку зі словом розрізати на частини. Завдання-слова дітям даються різні).

Слова: сніжинка, мороз, хурделиця, бурулька, заметіль, сніжок, Новий Рік, Снігуронька, льодок.

- Підходить до кінця наш урок позакласного читання. Якою ви уявили зиму на нашому уроці? (Відповіді дітей).

  1. А якою ще буває зима, послухайте вірш (читає учень).

Зима! Зима! Усякий знає.

Вона холодною буває.

Летять, кружляють, як пушинки,

Легкі, білесенькі сніжинки.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така чудова!

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й весела.

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і білосніжна.

Вона й тоді усім хороша,

Коли мете легка пороша.

Мороз у лід озера кута.

Зима тоді всі кажуть люта.

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму красива

І особлива, і чарівна,

Як королева чи царівна.

А вранці іній – от обнова.

Яка зима у нас казкова1

Хоч і мороз за ніс щипає.

Дітей ніщо не зупиняє.

Бо все одно, зима прекрасна,

Вся біла-біла, світла, ясна!

А якщо вітер завиває,

То ясно всім: зима співає.

А вранці небо чисте-чисте,

Зима святкова, урочиста.

Зима буває вередлива,

То часом добра, то сварлива.


(Вірш підкріплюється опорною схемою «Зима. Яка вона?»).

ЗИМА.

Яка вона?

Холодна              Чудова                  Вітряна                     Урочиста

Засніжена           Радісна                  Красива                    Вередлива

Сувора                Весела                   Казкова                     Добра

Морозна             Пухка                     Прекрасна               Сварлива

Люта                   Білосніжна            Біла-біла

Чарівна               Хороша                 Світла

Заметільна         Серйозна               Ясна

Сніжна               Суха                       Святкова

 

  • Якою ви уявили зиму сьогодні?

(Відповіді дітей).

VІ. Домашнє завдання: підготуватись до уроку позакласного читання «Веселі вірші Грицька Бойка».

docx
Додано
25 липня 2018
Переглядів
4704
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку