Урок "Українська народна казка «Кривенька качечка»

Про матеріал

На уроці вчитель поглиблює знання учнів про чарівні казки; розвиває вміння ділити текст на частини за змістом, складати план казки, переказувати її; удосконалює навички вибіркового читання.

Перегляд файлу

Літературне читання. З клас

Розділ 3. З чистого джерела народної творчості

Тема. Українська народна казка «Кривенька качечка»

Тип уроку: інтегрований (зінтегровано матеріали літературного читання і трудового навчання)

Мета: поглиблювати знання учнів про чарівні казки; розвивати вміння ділити текст на частини за змістом, складати план казки,  переказувати її; удосконалювати навички вибіркового читання; учити об’єктивно оцінювати вчинки героїв; розвивати логічне мислення; звернути увагу дітей на чарівність і мелодійність рідної мови; виховувати бажання оволодівати літературною мовою, гордитися  найдорожчим скарбом  українського народу; вчити  шанобливо ставитись до інших людей та до чужого майна.

Очікувані результати:

  після цього уроку учні зможуть:

- ділити текст на частини за змістом;

         -  складати план до казки;

          - об’єктивно оцінювати вчинки героїв;

         -  покращити словниковий запас.

Наочність та обладнання: О. Я . Савченко Літературне читання. Українська мова. З клас : підруч. для загально- освіт. навч. закл. / 

 О. Я. Савченко. — К. : Видавничий дім «Освіта», 2013. — 192 с. : іл.,

 комп’ютер, проектор, роздатковий матеріал, картинки, сюжетні малюнки,     пластилін, картон, кольоровий папір, клей.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку  (Слайд  1)

Щоб цвіла Україна моя,

Ми даємо обіцянку нині:

Вчитись так, щоб набуті знання

Пригодились своїй Батьківщині.

(Діти читають вірш зі слайда )

– Щасливі ми, що народилися й живемо на такій чудовій і мальовничій землі – у нашій славній Україні. Любов до Батьківщини починається з любові до рідної домівки, рідного слова, мудрості народної казки. Не знаючи історії  рідного народу, його творчості, не можна бути громадянином своєї держави.

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення перлин народної творчості – українських казок і познайомимося з казкою «Кривенька качечка»

ІІ. Удосконалення читацьких навичок.

Щоб краще оволодіти рідною мовою, вміти використовувати образні вислови, порівняння, фразеологізми, прислівя та приказки у своєму мовленні, давайте виконаємо такі завдання:

1. Гра « Утвори пару»  (Слайд  2)

   Україна – мати,                             про її добробут дбай.

   Україна – рідний край,                 умій за неї постояти.

   За рідний край                              там і під ялиною рай.

   Де рідний край,                             життя віддай.

(Україна – мати – умій за неї постояти.

Україна – рідний край , про її добробут дбай.

За рідний край життя віддай.

Де рідний край, там і під ялиною рай.)

  2. Гра «Плутаниця»

(Вчитель на дошці прикріплює малюнки тваринок: вовка, їжачка, зайця, собаки, ведмедя, лисиці та осла і ознаки, що їм притаманні, а діти встановлюють між ними відповідність)

Вірний, як  (пес).

Голодний, як  (вовк).

Неповороткий, як  (ведмідь).

Колючий, як  (їжак).

Хитрий, як  (лисиця).

Впертий, як  (осел).

Полохливий, як  (заєць).

  1. Читання прислів’їв на одному видиху  (Слайд  3)

Я до нього з хлібом, а він до мене з каменем.

Не зробиш людям добра, не побачиш від них лиха.

Не сподівайся дяки за добро.

В чужий черевик ноги не сунь.

Коли мед, то й ложкою.

– Діти, чи знаєте ви до якої казки ілюстрація, розміщена на цьому слайді? (Слайд  4)

(До казки «Кривенька качечка»)

– А чи підходять прислівя, які ми з вами щойно прочитали до цієї казки?

(Так)

  •   А щоб дізнатися, яке з них найвлучніше розкриває основну думку казки, давайте її опрацюємо.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

– Послухайте пісеньку:

Онде наша іва,

Онде наша діва,

На метеному дворці,

На тесаному стовпці.

Кужілочка шумить,

Веретенце дзвенить.

Скиньмо по пір’ячку,

Нехай  летить з нами!

– Це пісенька з казки, в яку ми зараз вирушимо.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Читання казки вчителем
  2. Словникова робота  (Слайди  5, 6)    

1. Веретенце – дерев’яний пристрій для ручного прядіння.

2. Починочок – пряжа,  намотана на веретено.

3. Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

4. Іва-діва – звертання до дівчини.

5. Полинули – полетіли.

6. Галочка – пестливе звертання до дівчини.

7. Коромислодерев’яна дугоподібна палиця для перенесення  двох  відер води.

– Молодці! З цим завданням ви справились. А зараз будемо читати казочку способом  «вчитель – учень»

V. Фізкультхвилинка  (Слайд 7)

Гляньте, мої діточки!

Прилетіли качечки.

Качки прилетіли,

На моріжок сіли.

Сіли собі на лужок,

Гарний завели танок.

(Діти імітують рухи прильоту і танцю качечок)

VІ. Закріплення та усвідомлення  нового матеріалу

  1. Читання в парі

(Діти один одному читають казку пошепки)   

  1. Гра «Прочитай речення про...»   

  те, що дід і баба були самотні.

  те, що дівчина була гарна.

  те, що зробили дід і баба з гніздечком.

  те, як дівчина знову перетворилася на качечку

  1. Читання казки із зупинками

(Учні читають текст. За умовним сигналом вчителя (плескіт у долоні), діти зупиняються і піднімають очі. За другим сигналом знаходять місце, де закінчили роботу і продовжують читати).

  1. Аналіз фактичного змісту казки

             Робота в групах. (Кожна група отримує картки з тестовими завданнями і дає відповіді)

  1. Одного разу дід з бабою пішли:

а) в ліс

б) до річки

в) на ярмарок

             2.  Там  вони побачили:

                  а) качечку

                  б) гусочку

                  в) дівчинку

            3. Щоб дізнатися, хто порядкує у них вдома, дід і баба заховалися:

                   а) в лісі

                   б) в хаті

                   в) за коморою

             4. Що зробили старенькі з гніздечком?

                   а) викинули

                   б) спалили

                   в) сховали

             5. Кого побачили дід з бабою в себе вдома?

                   а) качечку

                   б) дівчину

                   в) сусідів

             6. Що сталося з дівчиною?

                   а) втекла

                   б) зникла

                   в) полетіла з качечками

          ( 1 – а;  2 – а;  3 – в;  4 – б;  5 – а;  6 – в)

      5.Складання плану до казки за малюнками  (Слайд 8)

Очікуваний результат:

1.Дід і баба знайшли качечку.

 2.Старенькі взяли качечку додому.

 3.Качечка віддячила за доброту.

 4. Спалене гніздечко.

5 . Качечка покидає дідуся і бабусю.

5. Переказ казки за планом

6. Робота в групах

– Ви добре попрацювали над змістом казки. А тепер я хочу, щоб ви застосували свої творчі здібності під час виконання  наступних завдань. Для цього обєднайтесь у групи, вибравши пірїнку певного кольору.

І група – з окремих частинок скласти малюнок – ілюстрацію до казки і наклеїти на лист картону.

ІІ група – виліпити качечку в гніздечку.

ІІІ група – скласти опис качечки.

(Виконавши завдання, діти презентують результати своєї роботи)

7. Інтерактивна вправа « Асоціативний кущ»

– Діти, давайте утворимо «Асоціативні кущі», які характеризують головних героїв казки: качечку, бабу, діда. Підберіть і запишіть на пірїнках слова, які на вашу думку є найбільш влучними. Розмістіть пірїнки навколо малюнків .

(Качечка – красива, добра, милосердна, поранена, сумна.

Баба -  добра, жаліслива, егоїстична.

Дід – добрий, роботящий, невдячний.)

VІ. Узагальнення прочитаного    

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

– А тепер повернемося до прислівїв, які ми читали на початку уроку. Подумайте і скажіть, яке з них найбільш влучне. Доведіть свою думку

(  Не зробиш людям  добра, не побачиш від них лиха.)

  Чому казку «Кривенька качечка» відносять до чарівних?

(Бо в цій казці відбуваються фантастичні перетворення)

Сьогодні на уроці ви познайомилися з одним із кращих зразків усної народної творчості – казкою «Кривенька качечка». Ви заслуховувалися прекрасною, милозвучною мовою твору. Підберіть слова, які характеризують мову казки і запишіть їх на промінчиках.

(Діти пишуть на промінчиках слова: кольорова, барвиста, давня, багата, чудова, пестлива, пісенна, соловїна, мила, лагідна, рідна, барвінкова і т. д. і прикріплюють до макету сонечка)

VІІ. Підсумок уроку

1.Технологія «Незакінчене речення»

Ця казка вчить ……..

У цій казці схвалюється………

У цій казці засуджується ……..

У цій казці є такі ознаки чарівності …………

2.Гра «Фантазія»

(Клас ділиться на групи . Учні фантазують, якими б епізодами вони доповнили казку.)

Діти, швидко збігають хвилини.

Ось і прощатися пора.

Дозвольте всім на прощання

Побажати щастя і добра.

Ось і уроку кінець!

Хто працював – молодець.

– Чи сподобалась вам казка?

(Так, сподобалась)

– Які завдання були найцікавішими?

VІІІ. Домашнє завдання

– Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Напишіть, що було б, якби дід з бабою не спалили гніздечка? Намалюйте ілюстрацію до казки.

 


 

docx
Додано
25 липня 2018
Переглядів
3032
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку