Конспект уроку позакласного читання за твором Г. Малик «Подорож до країни Сяк-Таків».
Урок побудований у вигляді подорожі.
В ході заняття учні продовжитимуть знайомитися з творчістю письменниці Г. Малик, розвивати зв'язне мовлення, вміння визначати життєві пріоритети; формувати дбайливе ставлення до свого життя, своїх талантів; виховувати любов до природи, бажання берегти її.
До конспекту додано тест за твором Г. Малик «Подорож до країни Сяк-Таків", роздатковий матеріал.
Позакласне читання №2
Тема: Галина Малик «Подорож до країни Сяк-Таків». Казка, що навчає цінувати таланти.
Мета: продовжити знайомити учнів з творчість письменниці Г. Малик, розвивати зв’язне мовлення, вміння визначати життєві пріоритети; формувати дбайливе ставлення до свого життя, своїх талантів, читацької самостійності; виховувати любов до природи, бажання берегти її.
Обладнання: ноутбук, проектор, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.
ІІ. Мотивація навчання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Слово вчителя:
Виконання тесту (Див. додатки)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя:
- Діти, хлопчик Ваня з вашого класу у листі до Алі, головної героїні казки «Пригоди Алі в країні Недоладії» запитав: «Чи поверталася вона ще коли-небудь до цієї країни». На сьогоднішньому уроді ми відповімо на його питання, бо сьогодні ми працюємо над другою частиною книги Г. Малик «Подорож Алі до країни Сяк-Таків». То поверталася чи ні?
- Діти, а де знаходиться країна Сяк-Таків. Давайте спитаємо у Недоладька с. 106 вашого підручника (Л. Т. Коваленко Українська література, 5 клас)
Отже, ми переконалися, що ця країна невідома і небезпечна. Погляньте на карту та переконайтеся, що вона велика. Пропоную вам вирушити у подорож до цієї небезпечної країни, щоб отримати скарб. Що це за скарб? Відгадайте ребус. (Талант)
Талант - це високий рівень здібностей людини до певної діяльності.
Вже в дитячому віці можуть проявитися перші ознаки таланту в галузі музики, математики, лінгвістики, техніки, спорту тощо. Разом з тим талант може проявитися і пізніше.
Талант може проявитися у всіх сферах людської праці: в організаторській і педагогічній діяльності, в науці, техніці, в різних видах виробництва.
Для розвитку таланту велике значення мають працьовитість і наполегливість.
В країні Сяк-Таків нікуди без документів. Щоб отримати перепустку нам треба виконати завдання: заповнити анкету.
Метод «Заповни анкету» Робота в групах
Тут задають дуже багато питань. І щоб звідси вийти треба на них відповісти:
- Які бувають таланти? С. 108
Візьміть до рук мікрофони та озвучте який маєте талант, ну хоч маленький!
- Як людина втрачає свій талант (коли починає робити свою справу так-сяк) с. 25, с. 93.
- Що роблять з талантами в країні Сяк-Таків, коли хочуть їх позбутися (закопують їх у кар’єрі)
3. Зупинка «Палац Королеви Сяк-Такеви»
- Є слово кар’єра та кар’єр. Чи однаково вони звучать? А чи однакове мають значення? Як називаються слова, що пишуться і вимовляються подібно, а означають різні поняття? (Омоніми)
Символіка цих слів полягає у вислові «Кар’єра загубила талант», тобто людина заради високих гонорарів, чинів тощо зрікається свого покликання, а у творі таланти гинуть у кар’єрі.
У творі зустрічаються фразеологічні звороти. Давайте з’ясуємо їх значення.
Зарити талант в землю – не використати наявних можливостей; загубити обдаровання.
Білі плями в історії - невідомі або сумнівні події в історії.
Фізкультхвилинка.
Які особливості у талантів? Скласти гроно.
(Вони не старіють, вони ніколи не сплять, вони різні, вони дорослі і малі, хлопчики та дівчатка, їх можна втратити, вони мріють повернутися до своїх господарів)
Творча робота в групах.
Скласти сенкан зі словом «Талант»
V. Підбиття підсумків уроку.
Слова вчителя:
Таланти повернулися в наш світ, але ця книжка нас застерігає берегти свої таланти, цінувати та розвивати. А зараз я хочу, щоб кожен з вас записав на листочку продовження речення та озвучив його біля дерева пізнання.
На уроці я…
Діти, сподіваюся, що сьогодні ви зрозуміли головне: все в вашому житті залежить від вас. Від вашої працелюбності, відповідальності, наполегливості. Я бажаю вам цінувати і берегти свої таланти. Не розтрачувати їх, не закопувати у землю. Ви всі талановиті! Кожен з вас унікальний. Тож такими і залишайтеся.
VІ. Повідомлення домашнього завдання.
Додатки
Тест до твору Г. Малик «Подорож Алі до країни Сяк-Таків»
А) там живуть некрасиві люди;
Б) там живуть мешканці, які нічого не вміють;
В) там живуть недороблені справи;
Г) там нема керівника держави.
2. Що забирає королева Сяк-Такева у людей?
А) посмішки;
Б) папір;
В) таланти;
Г) час.
3. Улюблена фраза Сяк-Така №88:
А) «Доводжу до вашого відома»;
Б) «От такий компот»;
В) «Палки-скакалки»;
Г) «Ах, ах, просто жах».
4. До кого звернулися Аля та Сашко по допомогу?
А) до Дирмитонта Пирмидонтовича;
Б) до Лариси Адальбертівни;
В) до Наталії Никифорівни;
Г) до Тиберія Тиберійовича.
5. Який талант загубив Дир-Пир?
А) талант організатора;
Б) талант співака;
В) талант пекаря;
Г) талант конструктора.
6. Який талант загубив Сашко?
А) талант організатора;
Б) талант співака;
В) талант пекаря;
Г) талант конструктора.
7. Як потрапити до країни Сяк-Такі?
А) отримати перепустку від Сяк-Така;
Б) написати ябеду;
В) знайти людину, яка не втратила свого таланту, та яка вислухає і повірить усьому;
Г) промовити закляття Недочеревика.
8. Яку гру нагадував Алі допит у Королівській канцелярії?
А) лото;
Б) доміно;
В) вірю-не вірю;
Г) в дурня.
9. Що Аля подарувала графу О’Ману?
А) бантик у великий синій горошок;
Б) гарного вірша на синьому папері;
В) гусяче перо;
Г) свою увагу та захопленння від його творів.
10. Чого не було в країні Сяк-Таків?
А) дерев;
Б) птахів;
В) звірів;
Г) посмішок.
11. Що вирощував Сяк-Так у шапці Академіка з пиріжків?
А) картоплю;
Б) капусту;
В) квасолю;
Г) чудо-дерево.
12. Ким раніше була королева сяк-Такева?
А) Недопопелюшкою;
Б) Недографинею;
В) Недофрейленою;
Г) Недокоролевою.
Роздатковий матеріал
Анкета
Словникові слова
Зарити талант в землю – не використати наявних можливостей; загубити обдаровання.
Білі плями в історії - невідомі або сумнівні події в історії.
1