Гвардійська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
відділу освіти Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області
Урок позакласного читання із зарубіжної літератури у 7 класі
«Поетизація давньоруської минувшини в баладі О.Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
Хромова Наталія Василівна,
учитель зарубіжної літератури
Гвардійської ЗОШ І-ІІІ ступенів
- 1 -
Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О.Пушкіна «Пісня про віщого Олега».
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість О.С.Пушкіна, про втілення у його творчості історії Київської Русі, познайомити зі змістом балади;
розвивати навички виразного читання й аналізу балади;
виховувати повагу до історичного минулого свого народу.
Обладнання: підручник, виставка творів , портрет О.С.Пушкіна, репродукції картини В.Васнецова, ТЗН
Тип уроку: урок-дослідження.
Форми уроку: колективна робота, робота в групах.
Методи: словесно-наочний, частково-пошуковий, дослідницький.
Теорія літератури: балада, жанр, тема, ідея, художні засоби.
Епіграф : Дела давно минувших дней,
Преданье старины глубокой…
Хід уроку
І. Організація класу.(Учні об’єднані в групи, мали випереджувальне завдання)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Які твори написав О. Пушкін? (змагання : яка група знає більше творів поета).
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Учні записують у зошит тему, епіграф уроку.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.
(Поет під час заслання відвідав у 1820-1824 рр. Катеринослав, Одесу, Київ, Кам’янку біля Білої Церкви, помістя Родзянків на Полтавщині, Бовтишки на Кіровоградщині. Він познайомився з українським національним життям, природою України. Під час перебування у Дніпропетровську жив на проспекті Карла Маркса. У цьому приміщенні зараз знаходиться музей «Літературне Придніпров’я».)
Чи знаєте ви, що дружина Пушкіна Наталія Гончарова була правнучкою українського гетьмана Петра Дорошенка.
Слово біографам.
(Учні розповідають про найцікавіші факт з біографії поета, про інтерес Пушкіна до історії Київської Русі).
Учитель: Чому саме київський князь зацікавив поета? Що відомо про нього? Послухаємо повідомлення істориків.
(Повідомлення істориків про князя Олега).
Учитель: Про князя Олега говорилося і у літописі «Повість минулих літ». Надамо слово групі архівних працівників.
(Повідомлення архіваріусів про одну з легенд з літопису, яка присвячена князю Олегу).
Учитель: Про те, чи удалося поету передати у баладі історичний колорит Київської Русі розкажуть літературознавці.
(Учні пояснюють незрозумілі слова, проводиться словникова робота).
Фізкультхвилинка
Литературу любим мы, друзья,
Читаем пушкинские строки.
Но нам без отдыха никак нельзя!
Так отдохнем мы на уроке:
Раз, два, три, четыре, пять
Мы не будем уставать!
Руки вверх, потом- направо
И начнем считать сначала.
Раз, два, три, четыре, пять
Нам приятно отдыхать!
Руки вверх, потом-налево
Отдохнул? Работай смело!
4.Виразне читання балади за ролями.
5.Прослуховування балади у запису.
6. Презентація «Балада О. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» в ілюстраціях В. Васнецова».
7.Завдання:
-3 -
8. Група літературознавців склала план до балади. Запишемо його в зошит:
План
1.Віщування чарівника і прощання з конем.
2. «Гуляє з дружиною князь-войовник».
3. На Дніпровому схилі.
9. Яка тема балади? (Історія загибелі князя Олега).
- Яка ідея?(Ідея у словах чарівника: Ніяка обачність не може відвести долі).
- Які художні засоби використані у творі?
V. Рефлексія.
Учитель:
Як ви думаєте: кого показав О.Пушкін в образі чарівника?
Так, це про себе писав поет. Чарівник показаний не старим і немічним, а могутнім, сповненим великої сили. Він не погрожує князю, а попереджає його.
Образ чарівника можна зіставити з образом поета, який несе людям істину.
VІ. Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання. Прочитати баладу Адама Міцкевича «Світязь».
Література