Тема: Ось прийшли морози і зима настала
Мета: ознайомити учнів з різноманітними літературними засобами та прийомами зображення зимової природи, розвивати естетичні смаки, вміння відчувати насолоду від спілкування з природою; продовжувати прищеплювати любов до читання; розширювати знання дітей про національні українські традиції та зимові українські свята, обряди; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: позакласне читання, урок КВК
Обладнання: комп’ютер, презентація, відео П.І. Чайковський «Зима», Хрестоматія для позакласного читання «Веселий струмочок», 3 клас.
Хід уроку
І. Організація класу
Вчитель:
Любі діти! Добрий день!
Зичу праці і пісень.
А ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення на весь день!
Учні:
Добрий день! Добрий день!
Дякуєм за побажання.
На урок берем з собою
Знання, вміння, навички й старання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Діти, коли я йшла до школи то отримала повідомлення. До нас на урок хоче завітати одна гостя, а хто вона ви дізнаєтеся коли відгадаєте загадку.
Біла, гарна, чарівна,
Мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає,
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай!
Нумо! хто це, відгадай! (Зима)
( відео П.І. Чайковський «Зима»)
Отже, сьогодні до нас на урок завітала зима. І тема нашого уроку «Ось прийшли морози і зима настала» .Урок ми проведемо у вигляді КВК.
У мене на столі лежать папірці - підійдіть і візьміть який колір вам сподобався. А тепер згрупуйтеся за кольорами. У нас утворилося дві команди. Оберіть собі капітана. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати сніжинку. Переможе та команда, яка набере більше сніжинок. Отже, капітани у вас є, але немає назви команди. Назву команди ви дізнаєтеся лише тоді, коли відгадаєте загадку.
І команда Зірка сніжно- біла,
На рукав злетіла.
А поки я ніс сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
ІІ команда Що за майстер малює на склі
Айстри, жоржини,
Троянд пелюстки ? (Морозець)
Отже, в нашій грі беруть участь команди «Сніжинка» і «Морозець».
Команди, займіть свої місця.
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1.Розминка «Хто швидше?». Скоромовка.
Йде зима в поля, гаї,
Ми вже бачили її.
В неї сніг та хуртовина,
Довга ніч, коротка днина.
2. Конкурс декламаторів. Прочитати напам’ять вірш про зиму.(Кожен хто читає вірш отримує сніжинку)
3. Домашнє завдання. (Діти повинні були дома прочитати самостійно оповідання Остапа Вишні «Фазани»)
- Прочитати оповідання за особами.
Команда «Сніжинка» - До чого закликає дідусь Павлика і нас з вами?
Команда «Морозець» - Як ви повинні піклуватися взимку про птахів?
4.Цікаво знати.
-Розповісти…
Команда «Сніжинка» - про зубрів
Команда «Морозець» - про фазанів.
5. Конкурс «Відгадай загадку»
Команда «Сніжинка»
Біле, як сорочка,
Пухнасте, як квочка.
Крил немає,
А гарно літає.
Що це за птиця,
Що сонця боїться? (Сніг)
Росте вона зимою
Донизу головою
Тоненькою, прозорою,
Біло-голубою. (Бурулька)
Мороз і завірюха –
Замерзли щічки й вуха.
Хто з місяців лютує,
Над нами бешкетує? (Лютий)
Команда «Морозець»
Як цей білий цукор зветься,
Що із хмар взимку трясеться? (Сніг)
Кружляє ніжно білий пух,
Міняє зайчик свій кожух,
Вдягає лиска рукавички,
Співають весело синички,
Ведмідь в барлозі вже дріма,
Яка пора скажіть? … (Зима)
За селом була вона
Вся блискуча, чарівна,
По слизьких її боках
Їдуть діти в саночках. (Ковзанка)
6. Конкурс капітанів
Команда «Сніжинка»
- Скільки місяців триває рік?
- Назвати зимові місяці.
- Коли в Україні святкують Новий рік?
- Коли готують багату кутю?
-Коли святкують Водохреща?
Команда «Морозець»
-Які пори року ти знаєш?
- Коли в Україні святкують Старий Новий рік?
- Скільки страв готують на святвечір?
- Як називається третя кутя?
- Скільки місяців триває зима?
7.Конкурс «Дуель» (яка команда більше знає колядок, щедрівок)
8. Прислів’я
- Скласти і пояснити прислів’я.
Команда «Сніжинка»
Слова - а, починає, зиму, рік, грудень, кінчає. (Грудень рік кінчає, а зиму починає.)
Команда «Морозець»
Слова – з, хлібом, зима, літо -, з, снігом. ( Зима з снігом, літо – з хлібом.)
9. Гра «Слідопити» (О. Копиленко « Переполох» . Хрестоматія для позакласного читання «Веселий струмочок», 3 клас.)
- Скільки разів у даному тексті зустрічається слово сніг ?
ІV. Підсумок уроку
Підведення підсумків, визначення переможців.