Тема. Творчість П. Воронька .Вірш «Картина»
Мета: сприяти ознайомленню учнів з творчістю поета П. Воронька, його віршованим твором,ознайомити із новим видом віршів – небилиць,сприяти вдосконаленню навички читання віршованих творів, уміння працювати над текстом, аналізувати, співставляти, узагальнювати інформацію,сприяти вмінню розрізняти реальність і вигадку, виразно читати вірші,сприяти розвитку уваги, творчої уяви,фантазії,образного мовлення, збагаченню словникового запасу учнів, сприяти вихованню дисциплінованості, самостійності, взаємоповаги, взаємодопомоги,самостійності, наполегливості,любові до художнього слова.
Хід уроку
І. Етап орієнтації ( барометр настрою)
Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руки гарно підіймати,
Чітко, в лад відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
То ж гаразд, часу не гаєм
І урок вже починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.Вправи на розвиток читацьких умінь.(слайди)
Чистомовка, гра «Прочитай на одному диханні».
3.Перевірка домашнього завдання.
4.Читання скоромовки.
Вовченя й зайчиха з вовком
Утекли у вушко з голки.
Не знайшли мисливці сірих,
Бо згубилась голка в сіні
-Чи все, що описано в скоромовці, буває насправді?
- Чи є тут помилки? Що наплутав автор?
- У яких рядочках зміст не відповідає дійсності?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Якби пшоно, якби сіль,
То зварила б я кисіль.
Якби снігу та дощу,
То зварила б я борщу.
-Давайте порівняємо вірш зі скоромовкою.Подумайте, що не може відбуватися в дійсності?
-То як ви думаєте, які віршики ми будем сьогодні читати??
- Дещо незвичними, веселими і оригінальними є такі вірші ,у яких розповідається про те, чого не буває.
-Пограймося в гру «Конструктор» ( слайд або на партах картки)
- Складіть склади в слова від найменшого числа до найбільшого і дізнаєтесь, як називаються такі кумедні віршики.
- Як ви думаєте, для чого поети такі вірші- небилиці?
- І справді, для того, щоб посмішити, розвеселити, здивувати вас. Сьогодні ми познайомимося із такими веселими фантазіями українського поета Платона Воронька.
ІV. Етап реалізації плану навчальної діяльності
- Діти, звідки беруться ці віршики? Хто їх складає? ( поети)
- Платон Воронько – один з таких українських поетів. ( слайд – портрет поета).
Платон Воронько – видатний український поет. Народився на Сумщині в бідній селянській сім'ї. Батько його був ковалем, а дід — бандуристом.
З одинадцяти років виховувався в Охтирському дитячому містечку, де вчився в школі, обробляв землю. В роки Другої світової війни був командиром у партизанському загоні. Уже тоді писав пісні та вірші, які, були популярні серед партизанів.
Його перша книжка віршів для дітей називалася «Три щастя».
П. Воронько – видатний український поет.+
Він народився на Київщині. -
Його батько був ковалем.+
А дідусь грав на сопілці.-
Під час війни він був командиром партизанів.+
Його перша збірка дитячих віршів називається «Три поросятка»-
Гра «Слова – блискавки»( показую на картках і ховаю, а ви маєте швидко прочитати і запам'ятати)
Картина валить сніг
Малюнок новина
Низина сам намалював
осокір грони
(діти висловлюють св. припущення)
( читають, і відповідають на питання)
- Про що цей вірш? Яка його тема?
—Хто намалював картину? Чому вона незвичайна?
—Які небувалиці зобразив хлопчик?
—Що вам видалось найсмішнішим?
-Як ви гадаєте, чи сподобалася хлопчикові власна картина? Підтвердіть рядками з віршика.
5. Повторне читання вірша окремим учнями.
6. Гра «Влучне око»(вибіркове читаня)
-А зараз перевіримо, як швидко ви можете орієнтуватися у прочитаному віршику.
-Прочитайте, яку дію у вірші виконують такі предмети.
Яблука й малина ( що роблять?) …..спіють
Сніг (що робить?) ….валить
Їжаки ….летять
Курчата….пливуть
Зорі….сяють
Сонце …світить
ФІзкультхвилинка
7. Робота над виразністю читання.
-Діти, як ви думаєте, для того, щоб нас хотілося слухати, як ми маємо читати? ( ВИРАЗНО, ПРАВИЛЬНО)
-Давайте подимивимося, які розділові знаки є у вірші?
- Знайдіть речення зі знаком оклику вкінці? Прочитайте його з окличною інтонацією.
- Послухайте, як прочитаю я, а тепер ви разом зі мною.
- Знайдіть питальне речення. Послухайте, як прочитаю я, а тепер разом.
-Хто хоче сам прочитати?
- А зараз давайте виразно з інтонацією про читаємо весь вірш-небилицю.( читають зі мною)
8. Гра «Естафета» (читання окремими учнями з передаванням естафети).
9. Гра «Добери риму».
Картина... (малина);
усіх... (сніг);
дивина... (низина);
зайчата... (курчата);
летять... (висять);
зорі... (осокорі);
картина... (новина);
подарував... (намалював).
9. Конкурс на кращого читача.
V. Узагальнення знань учнів.
- Діти, то як називаються вірші, що розповідають про те, чого насправді не буває? (небилиці)
- А зараз ви спробуєте небилиці перетворити в бувалиці, тобто в те, що буває насправді?
1. Робота в групах.
Картки із завданням , що у вірші дивного, спробуйте перетворити його , щоб не було небилиць.
1 група.
На березі сидить заєць,
Книжку вголос читає.
Прилетів до нього ведмідь,
Слухає, зітхає.
2 група
Між небом і землею
Поросятко рився
І ненавмисно хвостом
До неба причепилося.
3 група.
Коза занявкала на ґанку,
Замекав котик у дворі.
Пішла корова танцювати,
"Рох-рох" сказала дітворі.
4 група
У будці козлик кукурікнув.
Загавкав у хліві кабан,
Перестрибнув через дверцята
І полетів собі на лан.
5 група
В ліс Незнайко увійшов –
Під кущем йоржів знайшов.
Біля річки посидів –
Наловив собі грибів.
6 група
Хом'ячок заліз у сад,
В ньому з'їв весь виноград.
І тепер той хом'ячок,
Як великий банячок.
Радо мовить:
- Дивина!
Я вже більший за слона!
Презентація роботи груп.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
VII. Домашнє завдання.
С. 100-101. , виразно читати вірш, * переробити вірш так, щоб у ньому не було небилиць.
Рефлексія «Доповніть речення» барометр настрою