Урок розширить знання дітей про життя і творчість Василя Олександровича Сухомлинського. Учні вчаться розрізняти добро, милосердя від байдужості та жорстокості.А ще цікавою є робота в групах.
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ
3 КЛАС
«Школа добрих вчинків.
Творчість В. О. Сухомлинського»
Мета: розширити знання дітей про життя і творчість В. Сухомлинського; форму-
вати оцінні судження щодо ознак добра і зла; збагачувати словник учнів;
формувати читацький інтерес; виховувати в учнів доброту, чуйність,
милосердя; осуд проявів жорстокості, байдужості, заздрості, недобро-
зичливості.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, виставка книг письменника,
таблиця почуттів.
Епіграф до уроку
«Важко бути людиною…»
В. О. Сухомлинський
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості.
Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, ви будете активними, дружними, будете читати, фантазувати, творчо працювати.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Епіграфом сьогоднішнього уроку є слова відомого педагога і письменника В. О. Сухомлинського. Тому, як ви здогадались, урок буде присвячений саме цій людині.
1. Робота з виставкою книг
- Які збірки творів В. Сухомлинського ви опрацьовували, готуючись до сьогоднішнього уроку?
- Які оповідання вам найбільше сподобались?. Чому?
Крім творів для дітей, педагог написав багато книг для дорослих, батьків і вчителів. Зверніть увагу на виставку.
2. Повідомлення про життя і творчість В. О. Сухолмлинського.
«Зустріч з автором»
Щоб розповідь була цікавою, послідовною, в допомозі стануть опорні слова.
(Зверніть увагу на дошку)
28 вересня --- малювати --- бібліотека --- Павлиська середня школа --- Полтавський педагогічний інститут --- директор школи --- 1500 --- с. Павлиш 1970.
3. Робота в групах
Готуючись до сьогоднішнього уроку ми поділились на три групи.
1 група
Опрацьовували оповідання про бережне ставлення до птахів і тварин.
«У тебе будуть діти, пам’ятай:
від того, як маленька дитина ставиться
до птахів, квітів, дерев, залежить її
ставлення до людей»
(«Серце віддаю дітям»).
2 група
Тема дружби, товаришування.
«Стань справжньою людиною.
Живи і працюй так, щоб люди
гордились тобою»
(«Листи до сина»).
3 група
Розмірковували над питанням: Для чого людині серце?
«Лише в добро і вищу правду віра,
Людину відрізня від мавпи і від звіра…»
4. Розгадування кросворда
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Спробуйте «оживити» словосполучення, що записані на дошці: добрі очі, добра посмішка, добрий погляд, добре слово, добра душа, добрий день.
5. Опрацювання твору «Усмішка» В. О. Сухомлинського
- Хто головний герой твору?
- Як і чому змінювався настрій дівчинки?
- Знайдіть і прочитайте опис травневого ранку.
- Яким кольором ви б намалювали бабусю? Чому?
- У чому головна думка оповідання?
- Що автор схвалює, а що засуджує в оповіданні?
а) Гра «Розвідники».
- Знайдіть і прочитайте синоніми до слова іде, які автор вжив у тексті.
- Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
* Біле, мов… (спіла пшениця), волосся.
* Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов…(той струмок, що ось-ось помре).
* Заясніли кульбаби, мов… (маленькі сонця).
Погляньте на картини природи, на хвилину заплющіть очі і виберіть собі улюблену, уявіть себе на місці дівчинки. Розплющіть очі і подаруйте усмішку один одному.
б) Робота з таблицею почуттів.
- Які почуття викликають у вас герої оповідань В. Сухомлинського, їхні вчинки?
в) Літературна гра «Утвори і поясни прислів’я).
У кого совісті нема, стежка утоптана.
З поганої трави добрих людей.
До доброї криниці той і собі має.
Сам себе раз не буде доброго сіна.
Світ не без нема й сорому.
Хто людям добра бажає у рік любить.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
- Чому урок має назву «Школа добрих вчинків»?
- Чого вчать твори В. О. Сухомлинського?
У кожної людини є Ангел- охоронець, який охороняє від біди. Якщо людина робить добрі справи, Ангел – радіє, а злі – плаче, тужить, втрачає свої сили.
Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, щоб ваш Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу у скрутні хвилини. Робіть добро і пам’ятайте, що ми люди.