Урок позакласного читання в 3 класі на тему: "Урок - калинник"

Про матеріал

Цей урок був проведений як підсумок проектної роботи "Калина - символ України." Діти шукали різні повідомлення, художні твори про цей кущ. Самостійно складали вірші, малювали малюнки. Він ґрунтується на тих знаннях та уміннях, здобутих на уроках у класі та самостійній творчій роботі вдома. Саме цей урок позакласного читання дав можливість закріпити та розширити знання про калину, як рослину-символ України, викликав інтерес до історичного минулого нашого народу, виховував любов до рідного слова, свого краю, шану й повагу до українського народу та його традицій, обрядів, бережливе ставлення до природи.

Перегляд файлу

     Опорний навчальния заклад

Щасливський НВК

« Ліцей – ЗОШ І – ІІІ ст.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок позакласного читання в 3 класі на тему: "Урок - калинник"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель початкових класів

Бац Ніна Григорівна

 

 

 

 

 

 

                                                         с. Щасливе

                                                Бориспільського району

2018

 

 

 

               Урок позакласного читання

Тема: Урок-калинник.

Мета: Закріпити та розширити  знання про калину, як рослину-символ       

           України, символ невмирущості та чистоти роду українського,

           незаплямованості жіночої порядності. Вчити дітей знаходити

           асоціативні зв’зки  у тематиці, змісті прочитаних творів. Показати,

           як оспівував її  український народ та класики  української   

           літератури.

              Розвивати виразність читання, пам’ять, творчість учнів, зв’язне

           мовлення, логічне мислення, пізнавальну діяльність дітей.

              Викликати інтерес до історичного минулого нашого народу.

           Виховувати любов до рідного слова, свого краю, шану й повагу

           до українського народу та його традицій, обрядів, бережливе

           ставлення до природи.

Обладнання: Виставка книжечок про калину, збірка пошукової роботи,

           грамзапис, виставка дитячих малюнків, картинки з малюнками

          калини, калач з кетягами калини, вишиті рушники, серветки. 

                             Хід уроку

  1. Організація класу.

        Любі друзі ! Хоч маленькі, ми вже добре знаємо,

       Що звемося українці й українських предків маємо.

       Кажуть люди, без калини нема України,

       Тож слухайте нашу розповідь про кущик калини.

  1. Закріплення знань, умінь і навичок.
    1. Вступне слово вчителя.

         Сьогодні у нас незвичайний урок-калинник. На ньому ми підведемо підсумок нашої  пошукової роботи про калину.

  1. Інтерактивна вправа « Мікрофон».

        - А що ви знаєте про калину ?

  1. Вітання дівчинки-калинки.

     /Стукіт у двері . Заходить дівчина в українському вбранні. Вітаються./

  • Хто ти дівчинко маленька?
  • Як тебе звати? 

Калинка: Я -  Калина,

                 Я - краплина

            Твого серця, Україно!

             Я  тонесенька стеблинка,

             Я – дівчинка – українка.

            Всіх запрошую  сьогодні,

            Про мене розказати.

3. Розповіді дітей.

1-й учень (біолог)  Майже  у всіх народів є улюблені рослини-символи. У канадців – клен, у росіян – берізка, у англічан – шипшина, у японців – сакура,

а в українців – верба і калина. Калина-це кущ заввишки до 3 метрів. Росте у лісах, майже у кожному дворі. Ця рослина цвіте білим суцвіттям, має яскраво-червоні плоди з кісточкою, гіркі й терпкуваті на смак. Це харчова, лікарська і медоносна рослина. На нашій планеті росте понад 200 видів калини, а в Україні росте калина цілолиста.

 2-й учень ( історик ) Існує легенда, що кущ калини назвали на честь мужньої української дівчини – Килини. Вона , тікаючи з полону і несучи звістку своїм односельцям, ранила босі ноги .  На  тому місці, де пролилася кров дівчини, виростали прекрасні кущі калини з червоними кетягами ягід.

 Калинка: Які ще легенди про калину ви знаєте ? ( Діти розповідають).

 3-й учень ( лікар) Кора і ягоди калини мають лікувальні властивості. Плоди калини вживають при нервовому збудженні, гіпертонічній хворобі (при високому тиску ). Варені з медом плоди вживають при кашлі, охриплості. Вважають , що систематичне вживання плодів калини покращує самопочуття хворого. Настій калини п ють, як вітамінний, загальнозміцнюючий засіб. Свіжий сік використовують у дерматології та косметології для обличчя. Настій квіток використовують у медицині для лікування кашлю, захворювань

горла, загоєння ран. Калина лікує понад 100 захворювань.

4-й учень (етнограф) Калина є вірною супутницею  людини від її народження  й до останніх днів. 

     Коли  народжувалась  донька в сім ї, батько  садив калину, щоб донька красна була. Образ калини  входить у нашу свідомість ще з раннього дитинства разом з маминою колисковою :

         Люлі,  дитя, спати, бо пішла десь мати.

         Пішла на долину ламати калину.

         Калину ламати, дитя напувати.

         Щоб росло здорове й мало чорні брови,

         Ще й  рум’яні щічки, поспи  ще трішки.

  Було таке повір’я, якщо зробити з калини сопілку, неодмінно в сім’ї народиться  продовжувач роду.

   Калина – це і пам’ять про матір , найдорожчу в світі людину. В ній , кажуть , материнська любов і мудрість. (Мамина калина росте біля хати - сюди прилітає зозуля кувати). Коли син чи дочка вирушали в дорогу, мати

напувала калиновим чаєм, і давала з собою хліб з калиною, щоб нагадувала домівку.  Садили калинові кущі біля криниць, щоб вода була холодна і смачна. Наруга над калиною вкривала людину ганьбою. Дітям, щоб не рвали цвіту, казали: « Не ламайте калину, бо накличете морози».

   Не обходився без калини і весільний обряд. Прикрашали калиною коровай і весільне вільце молодої і співали:

      Понад садом стежечка, а в саду доріжечка.

      Там Маруся ходила, цвіт калини ламала,

      Та в пучечки в язала, до личенька міряла,

      Та в матері питала: - Мамонько – голубонько,

       Чи буду я такая, як калинонька ця?

  Калина – це і пам’ять про тих, хто не повернувся з боїв. За традицією на могилах садили калину.

   5-й учень (поет) Калина оспівана в багатьох творах наших великих поетів: Т. Шевченка, І. Я. Франка, Л. Українки, М. Підгірянка.

Т. Шевченко дуже любив співати пісню про гірку долю матері «Ой зацвіла   червона калина». Мабуть з цієї пісні народилися вірші, в яких  йдеться про калину. Поет так любив калину, що в своєму «Кобзарі» слово  «калина» вжив аж 385 разів. Давайте й ми з вами пригадаємо вірші.

      Тече вода з-під явора, яром на долину.

      Пишається над водою червона калина.

      Червоні кетяги калини  горять вогнями  усіма.

      Без калини нема України, без народу Вкраїни нема.

У калини китиці червоні,

У калини білі – білі квіти.

Я тримаю гілочку чудову,

А здається усміх України.

(Діти читають вірші про калину, які підготовили, склали самостійно).

  1. )  Фізкультхвилинка

       Пісня  « Ой у лузі калина «  (Діти співають і виконують  рухи ).

                4 )Групова робота.

Калинка принесла нам завдання про калину.

З розсипаних слів складіть прислів’я і  поясніть їх значення.

1група  У, калина , неначе, лузі. діточками, з, матуся, квіточками, з.

            (У лузі калина з квіточками. як матуся з діточками).

2група  Любуйся, росте. коли, калиною, цвіте, дитиною. а , коли, росте.

            (Любуйся калиною. коли цвіте, а дитиною, коли росте.)

 3група  На, калина, спогад,   про,  рушнику, Україну.

              ( На рушнику калина – спогад про Україну. )

- Які ще прислів’я, загадки ви підготували про калину ?

5)Вікторина.

   а)   Чого калина так називається ? ( За легендою).

   б)  Чим корисна деревина калини? ( Виробляють сопілки, колиски, меблі).

в)     Скільки видів калини росте на  всій планеті? (200 )

г )    З ким найчастіше порівнюють калину ? ( З дівчиною ).

д)  Як проводжали мама своїх дітей у далеку дорогу ? (Напувала калиновим чаєм і давала хліб з калиною, щоб нагадували про домівку).

3. Підсумок уроку.

- Що ж вам, діти, запам’яталось із сьогоднішньої зустрічі?

- Дякуємо тобі, Калинко, за участь у нашій зустрічі.

- Що ти хотіла побажати  діткам?

Калинка: Зіграти хочеться мені з тобою, друже, в гру « Так чи ні».

                Тобі  питання задаю, готуй ж відповідь свою.

                 Відповідай, коли мастак, «ні» чи «так».

   - Український  народ любить і шанує  калину.

   - Калина – це дерево.

   - « Зацвіла у долині червона калина», - ці слова написав Т. Шевченко.

   - Калина має лікувальні властивості.

    - Плоди калини восени солодкі.

    - Весною калина зацвітає жовтим цвітом.

    - На честь народження дочки садили калину.

 Молодці! Шануйте і любіть, діти, червону калину і пам ятайте:

                Ми – українці – велика родина,

                Мова і пісні у нас – солов’їна.

                Квітне в садочках червона калина,

                Рідна земля для нас всіх – Україна.

       Діти,  ви  сьогодні працювали  гарно і дружно. Я пригощаю всіх калиновим чаєм і калиновиками (пиріжками з калиною).

 4. Домашнє завдання:

    1група: написати твір-есе про нашу сьогоднішню зустріч.

   2 група: читати прозові твори про калину.

 

 

 

docx
Додано
25 листопада 2018
Переглядів
820
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку